اقامت دائم از طریق اکسپرس انتری

اکسپرس اینتری

برخی از برنامه های مهاجرتی عمدتا بر محور تجربه کار و مهارت های داوطلب که در خارج از (یا حتی در داخل) کانادا کسب شده اند استوار می باشند و متقاضی در این برنامه ها میتواند از ابتدا نسبت به اخذ اقامت دایم خود و اعضای خانواده خود اقدام کند.

این برنامه های مهاجرتی بر اساس این عوامل مشخص می شود که آیا داوطلب دارای مهارت یا تجربه ای است که به رفع کمبود نیروی کار در کانادا کمک کند. اگر داوطلب واجد شرایط برنامه مهاجرتی مورد نظر باشد، می توان از طریق برنامه اکسپرس اینتری برای اخذ اقامت دائمی کانادا اقدام کرد

برنامه اکسپرس اینتری کانادا یک برنامه مهاجرتی است که توسط اداره مهاجرت کانادا به صورت آنلاین برگزار و رسیدگی می شود. این روش در واقع نحوه مدیریت و اجرای سه برنامه اقتصادی کانادا است که هدف از آن جذب مهاجران دارای مهارت و تخصص برای دریافت اقامت دائمی کانادا می باشد. اکسپرس اینتری ممکن است کمی پیچیده بنظر برسد ولیکن در عمل فرایند و تجربه اقدام برای داوطلبان واجد شرایط را بهبود بخشیده است. لیکن بهتر است با اخذ مشاوره از این سازمان مطمین شوید آیا این روش برای شما گزینه مناسبی است؟

توجه داشته باشید که برنامه اکسپرس اینتری به خودی خود یک روش مهاجرتی مستقل در کنار سایر روش های مهاجرتی نمی باشد بلکه در واقع نحوه اجرای سریع و کارآمد سه برنامه مهاجرتی اقتصادی زیر می باشد:

برنامه فدرال نیروی کار ماهرFederal Skilled worker

برنامه فدرال حرفه های فنیFederal Skilled Trade

برنامه فدرال تجربه کار کاناداییCanadian Experience Class

برخی از برنامه های مهاجرت استانی(Provincial Nominee Program)

 

سامانه جامع امتیاز دهی به داوطلبان (سی آر اس)(CRS)

در برنامه اکسپرس اینتری، اطلاعات داوطلب وارد سامانه آنلاین می شود و برای هر مهارت یا تخصص یا عوامل دیگر مثل سن و تحصیلات و زبان امتیازی اختصاص می یابد. این امتیازات جمع شده و امتیاز نهایی هر داوطلب در سامانه جامع امتیاز دهی به داوطلبان (سی آر اس) تعیین می گردد. امتیازات داوطلبان به اداره مهاجرت کانادا کمک می کند که دارندگان بالاترین امتیاز را از بین اشخاص واجد شرایط انتخاب کرده وبرای ایشان دعوت نامه صادر کنند تا برای اخذ اقامت دائمی کانادا درخواست دهند.

امتیازات در اکسپرس اینتری

در اکسپرس اینتری برای عوامل زیر امتیاز داده می شود:

سالهای تجربه کاری

مدرک تحصیلی

آینکه آیا تجربه کاری در کانادا یا در خارج از خاک کانادا کسب شده باشد.

سطح تخصص در زبان انگلیسی یا فرانسه

و عوامل دیگر

اگر داوطلب کمتر از 35 سال سن داشته باشد و جاب آفر معتبر نیز داشته باشد و یا اینکه همسر داوطلب دارای شرایط تخصصی ویژه ای باشد هریک  از این موارد نیز می تواند منجر به دریافت امتیازات اضافی نیز بشود.

اشخاصی که برای دریافت نامزدی استانی اقدام می کنند نیز می توانند برنامه مهاجرت خود را از از طریق اکسپرس اینتری انجام دهند و عملا دریافت نامزدی استانی بخش عمده مسیر نیل به اقامت دائمی را هموار می کند.

تیم ما اطمینان حاصل خواهند کرد که امتیازات شما درست محاسبه شده باشد.

هر پرونده خاص است و بنابراین هیچ الگوی کلی و از پیش تعیین شده برای داوطلبان مختلف وجود ندارد و برای هر داوطلب باید شرایط خاص همان داوطلب در ارزیابی مدنظر قرار گیرد. پرونده باید با اطلاعات صحیح، دقیق و صادقانه تکمیل گردد. مواعد زمانی باید عینا رعایت شوند. با متخصصان این سازمان گفتگو کنید تا در مسیر پر پیچ و خم اکسپرس اینتری در کنار شما باشند.

علاوه بر امتیازات شما در سامانه جامع امتیاز دهی به داوطلبان (سی آر اس)عوامل دیگری نیز وجود دارند که در صدور دعوت نامه برای داوطلب نقش دارند. دفعات و مواعد بین دفعات صدور دعوت نامه از سوی دولت کانادا(تعداد و فواصل زمانی صدور دعوت نامه ها تابع هیچ نظم زمانی از پیش تعیین شده ای نیست) ، تعداد دعوت نامه های صادره در هر نوبت (اینکه درهر نوبت دولت کانادا برای چند نفر دعوت نامه صادر می نماید)، برنامه خاصی که در هر نوبت ممکن است دولت کانادا بر آن تمرکز داشته باشد (در برخی مواقع دولت برای زیر گروه های خاص، مثلا واجدین شرایط تجربه کار کانادایی یا دارندگان نامزدی استانی دعوت نامه صادر می کند نه همه داوطلبان) در این مسیر بسیار تعیین کننده اند.

مدت رسیدگی در برنامه اکسپرس اینتری

همانطور که اشاره شد  برنامه اکسپرس اینتری به خودی خود یک روش مهاجرتی مستقل در کنار سایر روش های مهاجرتی نمی باشد بلکه در واقع نحوه اجرای سریع و کارآمد سه برنامه مهاجرتی اقتصادی کانادا می باشد. در واقع اکسپرس اینتری ثبت آنلاین درخواست مهاجرت برای داوطلبان در سه گروه پیش گفته می باشد تا در سریعترین زمان ممکن و با بالاترین سطح دقت، به پرونده رسیدگی و اتخاذ تصمیم شود. وقتی وارد فرایند اکسپرس اینتری می شوید پرونده شما تا سقف 12 ماه باز می ماند. اگر در این بازه زمانی دعوت نامه دریافت نکنید پرونده شما بسته می شود و لازم است از نو اقدام کنید.  این امر برای این است که پرونده های جاری با تاخیر در رسیدگی مواجه نشوند و به همین دلیل نیز برنامه اکسپرس اینتری بسیار محبوب است.

اگر اداره مهاجرت کانادا برای شما دعوت نامه صادر نماید، 60 روز مهلت دارید که اسناد و اطلاعات را تکمیل و سابمیت نمایید

 برنامه اسکیل ورکر فدرال Federal Skilled Worker Program(

 (FSWP این برنامه برای مهاجرت نیروی کاری ماهر و متخصص طراحی شده است و یکی از سه برنامه اصلی اکسپرس انتری است.

اکسپرس انتری یا ورود سریع، یک سیستم آنلاین است که از طریق آن، متقاضیان ماهر و متخصص می‌توانند در مدت زمان حدود ۶ ماه، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. سپس در صورت داشتن شرایط مختلف و بعد از چند سال، شهروند کانادا شوند.

این برنامه یکی از روش‌های مهاجرت نیروی کار ماهر به کانادا شناخته می‌شود.

مزایای برنامه فدرال اسکیل ورکر کانادا چیست؟

 

 • عدم نیاز به تحصیل یا کار در کانادا یا داشتن جاب آفر از کانادا
 • مدت زمان کم پروسه (حدود ۶ تا ۹ ماه)
 • امکان زندگی در هر کدام از استان‌های کانادا
 • هزینه کمتر نسبت به برنامه‌های استانی و برنامه‌های سرمایه‌گذاری و تجاری
 • مراحل کاملا آنلاین بدون نیاز به ارسال کاغذی مدارک

برنامه فدرال اسکیل ورکر در یک نگاه

شرایط مورد نیاز

1- شرایط اولیه (سابقه کار یک ساله، مدرک زبان، گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی)

2-کسب ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز در سیستم امتیاز بندی Six Selection Factors

3-کسب حداقل امتیاز CRS در قرعه کشی برنامه فدرال اسکیل ورکر

هزینه‌ها ۱,۳۲۵ دلار برای متقاضی + ۱,۳۲۵ دلار برای همسر متقاضی + ۲۲۵ دلار برای هر فرزند + هزینه انگشت نگاری (برای یک نفر ۸۵ دلار و برای کل خانواده ۱۷۰ دلار)

مدت زمان پروسه حدودا ۶ تا ۹ ماه

مدارک مدارک شناسایی + مدارک تحصیلی + مدارک سابقه کار + مدارک تمکن مالی + گواهی عدم سوء پیشینه + معاینات پزشکی + مدارک زبان خارجی

شرایط برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر فدرال

 • اولا حداقل شرایط اولیه را داشته باشید؛
 • دوما باید امتیازهای شما در یک سیستم امتیاز بندی شش گانه محاسبه شود؛
 • سوما باید حداقل امتیاز CRS لازم در قرعه‌کشی‌ های این برنامه را داشته باشید. نحوه امتیاز بندی CRS مخصوص برنامه‌های اکسپرس انتری است که آن را می‌توانید در قسمت امتیازبندی جامع مقاله اکسپرس انتری بخوانید.

حداقل شرایط اولیه مورد نیاز

 • سوابق کاری در روش مهاجرتی فدرال اسکیل ورکر

باید حداقل ۱۲ ماه سابقه کار تمام وقت داشته باشید. حداقل ۱۲ ماه معادل ۱۵۶۰ ساعت است. این سابقه کاری را باید در ۱۰ سال قبل از درخواست کسب کرده باشید. همچنین این کار باید به صورت تمام وقت یا معادل آن به صورت نیمه وقت بوده باشد.

توجه کنید

این سابقه شغلی باید حتما در طول ۱۲ ماه بوده باشد. اگر سابقه کاری شما در کمتر از ۱۲ ماه به ۱۵۶۰ ساعت رسیده است، باید حتما دوازده ماه از کار شما گذشته باشد تا بتوانید درخواست خود را ثبت کنید. به این معنی که کانادا ساعات کاری بیشتر از ۳۰ ساعت در هفته شما را محاسبه نمی‌کند. توجه کنید که ۳۰ ساعت کار در هفته، در کانادا به عنوان کار تمام وقت محسوب می‌شود.

اگر شما به مدت ۱۵ ساعت در هفته کار کرده باشید، ۲۴ ماه طول می‌کشد تا ۱۵۶۰ ساعت مورد نیاز برای این برنامه تکمیل شود.

سابقه کار در چه شغلی برای برنامه فدرال اسکیل ورکر لازم است؟

در این برنامه مهم نیست که شخص چه شغلی داشته است. با هر شغلی می‌توانید برای این برنامه اقدام کنید و فقط مهم است که این شغل در یکی از سطح‌های 0, A ,B در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا باشد.

مثال: ساسان که به مدت ۱ سال تمام وقت به عنوان فروشنده مشغول به کار شده است، برای این برنامه واجد شرایط نیست. چرا که شغل فروشندگی در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا به عنوان شغل تخصصی در نظر گرفته نمی‌شود و باید سابقه کار دیگری را اعلام کند.

نکته مهم دیگر این است که این کار باید به صورتی بوده باشد که فرد از آن درآمد کسب کرده باشد. بنابراین کارهای داوطلبانه یا دوره‌های کارآموزی بدون حقوق محاسبه نمی‌شود.

سابقه کار همراه با تحصیل، برای برنامه فدرال اسکیل ورکر محاسبه می‌شود؟

بله، سابقه کاری همراه با تحصیل ممکن است به عنوان سابقه کاری برای این برنامه در نظر گرفته شود. این کار باید حقوق داشته باشد یا بر اساس کمیسیون پرداخت شده باشد، متوالی باشد و هیچ فاصله‌ای بین آن نیفتاده باشد.

توجه کنید

طبق نظر اداره مهاجرت کانادا، برای فعالیت در هر شغل، شرایط خاصی مورد نیاز است. فرض کنید برای فعالیت در یک شغل خاص، نیاز به مدرک دانشگاهی لیسانس در همان زمینه داشته باشید. بنابراین اگر سابقه کار خود را در حین تحصیل دوره لیسانس کسب کرده باشید، این سابقه کار ممکن است برای شما محاسبه نشود. چرا که هنوز مدرک لیسانس را اخذ نکرده بودید که صلاحیت کار کردن در آن شغل خاص را داشته باشید.

سطح زبان در روش مهاجرتی فدرال اسکیل ورکر

 

باید مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی در سطح CLB7 در تمام مهارت‌ها را داشته باشید. هر آزمون سیستم نمره دهی مخصوص به خود را دارد که قابل تبدیل به سطح CLB است. برای تبدیل نمره مدرک‌های زبان مختلف به CLB باید نمره‌های هر مهارت را بررسی کرد.

مثال: در زبان انگلیسی، باید در آزمون IELTS – General در همه مهارت‌ها حداقل نمره ۶ را کسب کرده باشید. نمره ۶ در همه مهارت‌ها در آزمون آیلتس جنرال، معادل CLB 7 است.

آزمون های زبان مورد قبول برنامه فدرال اسکیل ورکر

 • زبان انگلیسی
 • مدرک آزمون سلپیپ جنرال (CELPIP: Canadian English Language Proficiency Index Program)
 • توجه کنید که آزمون سلپیپ General-LS مورد قبول نیست.
 • مدرک آیلتس جنرال (IELTS: International English Language Testing System)
 • زبان فرانسه
 • مدرک تف کانادا (TEF Canada: Test d’évaluation de français)
 • مدرک ت سی اف کانادا (TCF Canada: Test de connaissance du français)
 • میزان تحصیلات در روش مهاجرتی فدرال اسکیل ورکر

باید مدرک تحصیلی معادل تحصیلات دبیرستان یا بالاتر داشته باشید. اگر در کانادا تحصیل کرده‌اید باید مدرک خود را ارائه دهید. اگر مدرک غیر کانادایی دارید، باید علاوه بر مدرک و ریز نمرات خود، ارزیابی مدرک تحصیلی خود را نیز ارائه دهید.

ارزیابی مدارک تحصیلی یا Educational Credential Assessment (ECA) چیست؟

سازمان‌هایی وجود دارند که مدارک تحصیلی خارجی را بررسی می‌کنند و اعلام می‌کنند که این مدرک، معادل کدام مدرک کانادایی است. یکی از بهترین سازمان‌های ارزیابی کننده، سازمان خدمات تحصیلات جهانی یا World Education Services (WES) است.

مثال: سحر به مدت ۳ سال در رشته محیط زیست تحصیل کرده است و مدرک خود را دریافت کرده است. سازمان ارزیابی کننده مدرک پس از بررسی، در گواهی خود اعلام کرده بود که مدرک فرزانه معادل لیسانس در کانادا است و سحر امتیاز مربوط به لیسانس را دریافت کرد.

سیستم امتیاز بندی برنامه فدرال اسکیل ورکر یا نیروی کار ماهر فدرال

 

در سیستم امتیاز بندی برنامه فدرال اسکیل ورکر یا نیروی کار ماهر فدرال، که به آن Six Selection Factors گفته می‌شود، افراد بر اساس عوامل مختلف امتیازبندی می‌شوند. شما باید در این سیستم امتیازبندی، حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را کسب کنید تا بتوانید پروفایل تشکیل دهید.

معیار حداکثر امتیاز

تحصیلات ۲۵ امتیاز

زبان ۲۸ امتیاز

سابقه کار ۱۵ امتیاز

سن ۱۲ امتیاز

جاب آفر در کانادا ۱۰ امتیاز

قابلیت سازگاری با محیط کانادا ۱۰ امتیاز

مجموع ۱۰۰ امتیاز

نمره قبولی ۶۷ امتیاز

امتیاز تحصیل در برنامه فدرال اسکیل ورکر

برای اخذ امتیاز تحصیلات، باید مدرک کانادایی داشته باشید یا مدرک غیر کانادایی خود را در یکی از سازمان‌های ارزیابی کننده مدرک تحصیلی معادل سازی کرده باشید. حداکثر امتیاز در این بخش ۲۵ امتیاز است.

تحصیلات امتیاز

دکتری و یا معادل آن ۲۵

فوق لیسانس، دکترای حرفه‌ای و یا معادل آن ۲۳

دو یا بیشتر از دو مدرک بالای دیپلم که حداکثر یکی از آن‌ها بیش از ۳ سال طول کشیده باشد (به طور مثال دو لیسانس) ۲۲

دوره بعد از دیپلم که سه سال یا بیشتر طول کشیده باشد (مانند لیسانس) ۲۱

فوق دیپلم یا مدرک دو ساله ۱۹

دوره یک ساله بالای دیپلم ۱۵

دیپلم ۵

امتیاز زبان در برنامه فدرال اسکیل ورکر

در این بخش می‌توانید برای زبان اول و دوم حداکثر تا ۲۸ امتیاز کسب کنید. مدرک زبان اول (انگلیسی یا فرانسه) در سطح CLB 7 یا بالاتر می‌تواند تا ۲۴ امتیاز برای شما امتیاز داشته باشد. پایین‌تر از این سطح امتیازی ندارد.

هر آزمون سیستم نمره دهی مخصوص به خود را دارد که قابل تبدیل به سطح CLB است. برای تبدیل نمره مدرک‌های زبان مختلف به CLB باید نمره‌های هر مهارت را بررسی کرد.

مقایسه سطح مهارت‌های زبان CLBبا IELTS

بعنوان مثال برای

CLB 9  به غیر از Listening که بایستی 8 باشد بقیه مهارتها بایستی حداقل 7 باشد.

CLB 8  به غیر از Listening که بایستی 7.5 باشد بقیه مهارتها بایستی حداقل 6.5 باشد.

CLB 7   همه مهارتها بایستی حداقل 6 باشد.

همچنین اگر مدرک زبان دوم (انگلیسی یا فرانسه) داشته باشید، می‌توانید امتیازی علاوه بر امتیاز زبان اول کسب کنید. مدرک زبان دوم باید در همه مهارت‌ها در سطح CLB 5 یا بالاتر باشد. در این صورت شما به طور کلی ۴ امتیاز دیگر نیز کسب می‌کنید.

مثال: مرجان با داشتن مدرک آیلتس جنرال با نمره ۶ در همه مهارت‌ها، امتیاز مدرک زبان در سطح CLB7 را که معادل ۱۶ امتیاز (برای هر مهارت ۴ امتیاز) بود، کسب کرد. همچنین او مدرک زبان فرانسه TEF Canada با سطح CLB5 داشت و توانست به طور کلی ۴ امتیاز دیگر نیز به امتیازش اضافه کند و در نهایت ۲۰ امتیاز کسب کند.

امتیاز سابقه کار برنامه فدرال اسکیل ورکر

در این مورد شما به ازاء سابقه کاری که تمام وقت بوده (۳۰ ساعت در هفته) و به ازاء آن حقوق دریافت کرده باشید، حداکثر ۱۵ امتیاز دریافت خواهید کرد. این شغل در برنامه نیروی کار ماهر فدرال باید در گروه 0, A ,B در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا باشد.

سابقه کار امتیاز

۱ سال ۹

۲ تا ۳ سال ۱۱

۴ تا ۵ سال ۱۳

۶ سال به بالا ۱۵

امتیاز سن برنامه فدرال اسکیل ورکر

سن امتیاز

زیر ۱۸ سال صفر

۱۸-۳۵ ۱۲

۳۶ ۱۱

۳۷ ۱۰

۳۸ ۹

۳۹ ۸

۴۰ ۷

۴۱ ۶

۴۲ ۵

۴۳ ۴

۴۴ ۳

۴۵ ۲

۴۶ ۱

۴۷ سال به بالا صفر

توجه کنید

اگر در زمان دریافت دعوتنامه، سن شما زیر ۳۵ سال باشد و در طول مدت بررسی و صدور ویزا، سن به ۳۵ سال یا بالاتر برسد، باز هم امتیاز سن ۳۵ سال را دریافت خواهید کرد. اصطلاحا سن در همان زمان دریافت دعوتنامه قفل می‌شود. با اصطلاح Lock in Date آشنا شوید:

جاب آفر در برنامه فدرال اسکیل ورکر

امتیاز این بخش ۱۰ امتیاز است. جاب آفر کانادا باید تمام وقت، غیر فصلی، با حقوق و برای مدت حداقل یک سال باشد. همچنین باید در گروه 0,A,B در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا باشد. توجه داشته باشید که در اکثر موارد کارفرمایی که جاب آفر داده باید مجوز LMIA  بگیرد.

امتیاز انطباق پذیری در برنامه فدرال اسکیل ورکر

در صورتی که متاهل هستید و همسر شما نیز قصد همراهی‌تان به کانادا را دارد، امکان گرفتن امتیاز در موارد زیر برای همسرتان نیز وجود دارد. حداکثر امتیاز در این بخش ۱۰ امتیاز است. بنابراین اگر طبق جدول زیر بیشتر از ده امتیاز کسب می‌کنید، امتیاز بیشتر محاسبه نمی‌شود.

امتیاز انطباق پذیری

مدرک زبان همسر (در همه مهارت‌ها در سطح CLB 4 یا بالاتر) ۵

تحصیل متقاضی در کانادا (حداقل دوره تمام وقت حداقل دو ساله در مقطع دبیرستان یا بالاتر از دبیرستان) ۵

تحصیل همسر متقاضی در کانادا (حداقل دوره تمام وقت حداقل دو ساله در مقطع دبیرستان یا بالاتر از دبیرستان) ۵

سابقه کار قانونی متقاضی در کانادا (حداقل یک سال تمام وقت و در گروه های 0,A,B سیستم طبقه بندی شغلی کانادا) ۱۰

سابقه کار قانونی همسر متقاضی در کانادا (حداقل یک سال تمام وقت و در گروه های 0,A,B سیستم طبقه بندی شغلی کانادا) ۵

داشتن جاب آفر از کانادا  5

متقاضی و یا همسر او در کانادا خانواده نزدیک شامل والدین، پدر بزرگ و مادربزرگ، برادر و خواهر، فرزند، نوه، برادرزاده یا خواهرزاده، دایی، عمو، عمه، خاله) که بالای ۱۸ سال و شهروند و یا مقیم موقت کانادا هستند. ۵

مثال: مهسا در سیستم امتیاز بندی برنامه فدرال اسکیل ورکر با داشتن فوق لیسانس، مدرک آیلتس جنرال در سطح CLB7، سه سال سابقه کار تخصصی و سن زیر  ۳۵ سال، امتیاز ۶۲ را کسب کرد و نتوانست پروفایل اکسپری انتری تشکیل دهد. اما زمانی که همسر او موفق به گرفتن مدرک زبان انگلیسی در سطح CLB4 شد، ۵ امتیاز به پرونده اضافه شد و امتیاز او به ۶۷ رسید و توانست پروفایل خود را تشکیل دهد.

اگردر سیستم امتیاز بندی برنامه فدرال اسکیل ورکر، حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را کسب کردید، پروفایل اکسپرس انتری تشکیل دهید و وارد استخر متقاضیان شوید. امتیاز CRS شما در سیستم اکسپرس انتری، محاسبه می‌شود.

مراحل درخواست برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا

تشکیل پروفایل

 • تشکیل پروفایل اکسپرس انتری با استفاده از اطلاعات شخصی، شغلی، تحصیلی، زبان و…
 • وارد شدن در استخر متقاضیان

دریافت دعوتنامه

 • داشتن حداقل امتیاز مربوط به دوره
 • دریافت دعوتنامه ارسال درخواست (ITA)

ارسال درخواست

 • گردآوری مدارک مورد نیاز و تکمیل اطلاعات پروفایل
 • ثبت درخواست اقامت دائم و پرداخت هزینه
 • رسید دریافت مدارک (AOR)

انگشت نگاری

 • بررسی اولیه مدارک توسط اداره مهاجرت
 • ارسال نامه انگشت نگاری برای متقاضی

بررسی صلاحیت

 • بررسی اعتبار مدارک ارسال شده
 • بررسی صلاحیت متقاضی در مورد شرایط برنامه فدرال اسکیل ورکر

بررسی سوابق

 • بررسی سوابق امنیتی
 • بررسی سوابق مجرمیت

تاییدیه اقامت دائم

 • ارسال نامه تاییدیه اقامت دائم (COPR) و نامه درخواست پاسپورت برای صدور ویزا

مرحله اول: تشکیل پروفایل

برای برنامه فدرال اسکیل ورکر کانادا، ابتدا باید پروفایل اکسپرس انتری تشکیل دهید. برای تشکیل پروفایل باید مدرک زبان و گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی را گرفته باشید تا اطلاعات مربوط به آن را وارد کنید.

باید در سایت اداره مهاجرت کانادا، از طریق  سیستم GCKey پروفایل ساخته شود. در هنگام ساخت پروفایل، باید اطلاعات اولیه مربوط به سابقه کار و ناک شغلی (NOC)، اطلاعات مربوط به تحصیلات و گواهی ارزیابی مدرک، اطلاعات شخصی و میزان تمکن مالی را وارد کنید.

مرحله دوم: دریافت دعوتنامه

بر اساس عوامل مختلفی مانند سن، سابقه کار، دانش زبان، تحصیلات و…. پرونده شما امتیاز بندی می‌شود. به این سیستم امتیازبندی که مخصوص سیستم اکسپرس انتری است، سیستم جامع امتیازبندی یا CRS (Comprehensive Ranking System) گفته می‌شود.  امتیاز شما بین ۰ تا ۱۲۰۰ است.

استخر متقاضیان در برنامه فدرال اسکیل ورکر چیست؟

پرونده شما با امتیاز محاسبه شده، وارد یک استخر می‌شود. البته این استخر با استخرهایی که در آن شنا می‌کنید فرق دارد! در این استخر مجازی که به آن pool گفته می‌شود، پرونده افراد با امتیازات و شرایط مختلفی وجود دارند. پرونده شما در این استخر مثل ماهی است که باید توسط ماهیگیر (اداره مهاجرت) به تور انداخته شود.

معمولا دو بار در ماه قرعه کشی صورت می‌گیرد که به آن draw گفته می‌شود. در این قرعه کشی‌ها دولت فدرال، افراد با امتیاز مورد نظر خود را از استخر انتخاب می‌کنند و برای آن‌ها دعوتنامه یا Invitation to Apply صادر می‌کنند. بنابراین نحوه انتخاب به صورت رقابتی است نه شانسی. هرچه امتیاز بالاتر باشد، شانس دریافت دعوتنامه بیشتر است.

اگر امتیاز شما پایین‌تر از سطح امتیاز انتخاب شده توسط اداره مهاجرت است، باید در استخر متقاضیان منتظر بمانید تا سطح امتیاز پایین بیاید.

دعوتنامه ارسال درخواست (ITA)

مثال: امتیاز CRS فرید معادل ۴۷۵ است. او وارد استخر متقاضیان شده است. در قرعه کشی چند هفته بعد، اعلام می‌شود که حداقل امتیاز ۴۶۹ بوده است. بنابراین همه کسانی مانند فرید که امتیازشان بالاتر از ۴۶۹ بود، دعوتنامه دریافت کردند.

توجه کنید

اگر امتیاز شما و یک نفر دیگر با هم برابر باشد، کسی دعوتنامه دریافت می‌کند که زودتر وارد استخر متقاضیان شده است و پروفایل خود را ایجاد کرده است. بنابراین بهتر است بعد از گرفتن مدرک زبان و گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی، پروفایل خود را باز کنید و وارد استخر متقاضیان شوید. سپس می‌توانید در صورتی که می‌خواهید امتیاز خود را با کسب نمره زبان بهتر یا سابقه کار بیشتر، مدارک تحصیلی بالاتر و …، افزایش دهید و پروفایل خود را آپدیت کنید.

چه امتیازی برای گرفتن دعوتنامه برنامه فدرال اسکیل ورکر مناسب است؟

امتیازات در هر دوره قرعه کشی برگزار شده، تغییر می‌کند. بنابراین نمی‌توان به طور دقیق گفت چه امتیازی مناسب برای این برنامه است. اما به طور کلی با توجه به روند قرعه کشی های انجام شده، به نظر می‌رسد افراد با امتیاز ۴۶۰ یا ۴۶۵ به بالا امکان دریافت دعوتنامه را داشته باشند.

ذیلا می‌توانید امتیازات و تاریخ‌های قرعه‌کشی های برگزار شده در سال ۲۰۲۰ برای برنامه فدرال اسکیل ورکر را مشاهده کنید:

حداقل امتیازات قبول شده در

برنامه اسکیل ورکر فدرال

حداقل امتیاز

8-Jan-20: 473

22-Jan-20: 471

5-Feb-20: 472

19-Feb-20: 470

4-Mar-20: 471

8-Jul-20: 478

5-Aug-20: 476

2-Sep-20: 475

16-Sep-20 :472

30-Sep-20: 471

14-Oct-20: 471

5-Nov-20: 478

18-Nov-20: 472

25-Nov-20: 469

9-Dec-20: 469

23-Dec-20: 468

مرحله سوم: ارسال درخواست

پس از اینکه دعوتنامه را دریافت کردید، می توانید تا ۶۰ روز بعد، مدارک مورد نیاز را در پروفایل خود بارگذاری کنید و اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید. سپس در انتها باید هزینه‌ها را پرداخت کنید و درخواست خود را ثبت کنید

هزینه بررسی پرونده متقاضی اصلی ۸۲۵ دلار کانادا، همسر متقاضی  ۸۲۵ دلار کانادا وهر فرزند متقاضی ۲۲۵  دلار کانادا وهزینه حق صدور اقامت دائم ۵۰۰ دلار کانادا برای هر یک متقاضی اصلی و همسر وی (جمعا 1000) و ۲۲۵ دلار کانادا برای هر فرزند است .

هزینه انگشت نگاری ۸۵ دلار کانادا اگر متقاضی دارای همسر و فرزند است ۱۷۰ دلار کانادا برای کل خانواده (متقاضی و همسر و فرزندان)

تا ۲۴ ساعت بعد از ثبت درخواست، برای شما نامه‌ای به نام رسید دریافت مدارک یا Acknowledgement of Receipt (AOR) ارسال می‌شود. این رسید نشان می‌دهد که مدارک شما توسط اداره مهاجرت دریافت شده و درخواست با موفقیت ثبت شده است.

مرحله چهارم: انگشت نگاری

در این مرحله، بررسی پرونده آغاز می‌شود. در تمام طول مراحل می‌توانید به پروفایل خود مراجعه کنید و وضعیت پرونده خود را مشاهده کنید.

وضعیت پرونده در پروفایل

آفیسر پرونده را بررسی می‌کند که مدارک کامل باشند و مطابق چک لیست برنامه باشد. اگر مدارک ناقص باشند، آفیسر هزینه بررسی مدارک و همچنین درخواست را برمی‌گرداند.

این مرحله معمولا بین ۱ تا ۲ ماه انجام می‌شود. در انتهای این مرحله معمولا نامه معاینات پزشکی تایید می‌شود و همچنین نامه انگشت نگاری یا Biometric letter صادر می‌شود.

اشخاصی که طبق قوانین کانادا نیاز دارند تا انگشت نگاری انجام دهند بعد از دریافت نامه انگشت نگاری باید به اداره‌های ویزا در سایر کشورها رفته و انگشت نگاری را انجام دهند.

مرحله پنجم: بررسی صلاحیت

در پروسه بررسی صلاحیت یا Eligibility Review تمامی مدارک بررسی می‌شوند تا تایید شود که شما واجد صلاحیت هستید یا خیر. این پروسه از نظر زمانی طولانی است، چرا که پرونده و مدارک آن از نظر اعتبار و صحت و داشتن شرایط برنامه مورد نظر بررسی می‌شوند.

معمولا این مرحله تا ۵ ماه بعد از مرحله قبلی تمام می‌شود. در این پروسه مدارک مختلفی از جمله نامه تمکن مالی، نامه سابقه کار، نامه پیشنهاد کاری، سابقه ریجکتی ویزا و … مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اگر آفیسر احساس کند که نیاز به بررسی بیشتر است، ممکن است از شما درخواست مدارک اضافی کند.

مرحله ششم: بررسی سوابق

مرحله بررسی سوابق یا Background check از سه بخش بررسی سابقه مجرمیت (criminality)، سابقه امنیتی (security) و اشتراک اطلاعات (Info sharing) تشکیل می‌شود. تمامی بخش‌های این مرحله توسط اداره مهاجرت کانادا، آژانس خدمات مرزی کانادا و آژانس اطلاعات امنیت کانادا صورت می‌گیرد.

این مرحله معمولا بین ۱ تا ۲ ماه طول می‌کشد. اما در برخی موارد نادر که سوابق شخص به نظر اداره مربوطه مشکوک باشد، ممکن است تا ۱ سال نیز طول بکشد.

این مرحله، آخرین مرحله قبل از اعلام تصمیم نهایی است.

مرحله آخر: تاییدیه اقامت دائم

در نهایت بعد از تایید پرونده، شما تاییدیه اقامت دائم یا Confirmation of Permanent Residence (COPR) را دریافت می‌کنید. در این مرحله پیغام درخواست پاسپورت (PPR) دریافت می‌کنید و باید پاسپورت خود را برای دریافت ویزا به اداره ویزای کانادا در نزدیکترین محل زندگی بفرستید تا ویزا داخل آن ثبت شود. مدت زمانی که فرد مهلت دارد وارد خاک کانادا شود، تا زمان اعتبار پاسپورت یا زمان اتمام اعتبار معاینات پزشکی است (هر کدام که زودتر منقضی شود).

توجه کنید

هنگامی که پرونده شما در حال بررسی است، از طرق مختلف می‌توانید از روند بررسی پرونده مطلع شوید. می‌توانید با اداره مهاجرت تماس بگیرید یا از طریق فرمی به نام Web form به صورت آنلاین اطلاعات کلی پرونده و ویزا آفیس خود را بپرسید. اما بهترین راه سفارش دادن نوت GCMS است. در جواب این نوت که آفیسر آن را تکمیل می‌کند، اطلاعات دقیق تمامی کارهایی که بر روی پرونده انجام شده، نوشته شده است. برای سفارش نوت می‌توانید ازما کمک بگیرید.

مدارک برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا

اصل تمامی مدارک مورد نیاز برای این برنامه باید به صورت آنلاین در سیستم بارگذاری شوند و نسخه کاغذی مورد نیاز نیست. توجه کنید که اگر مدارک به زبانی غیر از انگلیسی یا فرانسوی هستند، باید ترجمه شوند و همراه ترجمه باید گواهی یا مجوز مترجم و کپی برابر با اصل مدرک نیز ارائه شود.

مدارک شناسایی

پاسپورت متقاضی اصلی و همسر و فرزندان، سند ازدواج یا طلاق یا گواهی فوت یکی از زوجین (در صورتی که متقاضی اصلی ازدواج کرده یا طلاق گرفته یا یکی از زوجین فوت کرده‌اند). همچنین در صورت داشتن فرزند باید شناسنامه نیز ارائه شود. علاوه بر این، عکس جدید برای تمام اعضای خانواده نیز باید ارائه شود.

اگر از طریق خویشاوند خود در کانادا، امتیاز کسب کرده‌اید، باید مدارک اثبات کننده رابطه خویشاوندی شما با ایشان، مدارک اثبات کننده شهروندی یا مقیم دائم بودن خویشاوند، مدارک اثبات کننده زندگی خویشاوند در کانادا را نیز ارائه دهید.

مدارک تحصیلی

مدرک تحصیلی و ریز نمرات آن و گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی متقاضی و همسر او.

مدارک زبان

مدرک زبان مورد تایید اداره مهاجرت برای متقاضی اصلی و همسر (در صورتی که از طریق نمره زبان همسر، امتیاز کسب کرده‌اید).

مدارک مالی

باید تمکن مالی برای این برنامه نشان دهید. مبلغ آن با توجه به تعداد افراد خانواده متفاوت است. این نامه باید در سربرگ بانک باشد و شماره حساب، نام صاحب حساب، تاریخ باز کردن حساب، لیست تمام بدهی‌ها و قسط‌های حساب، موجودی فعلی و میانگین موجودی ۶ ماه گذشته حساب و همچنین اطلاعات تماس بانک ذکر شده باشد.

تعداد اعضای خانواده (متقاضی اصلی و همسر و فرزندان او) مبلغ تمکن (دلار کانادا)

۱ ۱۳,۲۱۳

۲ ۱۶,۴۴۹

۳ ۲۰,۲۲۲

۴ ۲۴,۵۵۳

۵ ۲۷,۸۴۷

۶ ۳۱,۴۰۷

۷ ۳۴,۹۶۷

برای هر نفر اضافه ۳,۵۶۰

چه چیزی به عنوان تمکن مالی برنامه فدرال اسکیل ورکر مورد قبول است؟

فقط نامه موجودی حساب از بانک که متعلق به متقاضی یا همسر وی باشد، مورد قبول است. البته حساب بانکی همسر در صورتی مورد قبول است که این حساب به صورت اشتراکی باشد یا اینکه متقاضی اثبات کند که به پول داخل این حساب دسترسی دارد.

بنابراین سند ملکی، سهام شرکت‌ها در بورس، ارز دیجیتال و غیره قابل قبول نیست.

گواهی عدم سوء پیشینه

گواهی عدم سوء پیشینه متقاضی و همسر او و فرزندان بالای ۱۸ سال او. این گواهی سوء پیشینه باید از هر کشوری که بیشتر از ۶ ماه در آن زندگی کرده‌اید، گرفته شود. نامه عدم سوء پیشینه یک ماه اعتبار دارد اما اگر آن را بعد از دریافت، ترجمه رسمی کنید تا ۶ ماه اعتبار دارد.

توجه کنید

گواهی عدم سوء پیشینه یکی از مهمترین مدارک برای اداره مهاجرت است. حتما توجه کنید که این نامه را از سازمان مربوطه اخذ کرده باشید. به طور مثال برای ایرانیان داخل ایران این گواهی باید از سامانه ثنا یا از مراکز پلیس+۱۰ گرفته شود.

پرونده بسیاری از افراد در این مرحله به دلیل عدم ارسال اصل گواهی سوء پیشینه یا سایر شرایط لازم، ریجکت شده است.

مدارک معاینات پزشکی

متقاضی و همسر و فرزندانش باید آزمایش‌های پزشکی را به نام Medical Exams انجام دهند. در این آزمایشات بررسی می‌شود که شما یا خانواده‌تان، بیماری مسری یا بیماری نداشته باشید که باعث ایجاد هزینه‌های سنگین برای سیستم بهداشت و درمان کانادا شود. این آزمایشات یک سال اعتبار دارند.

برای انجام این آزمایشات باید به پزشکان معرفی شده توسط اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید.

مدارک شغلی

نامه سابقه کار متقاضی و همسرش. این نامه سابقه کار باید همراه با عنوان شغلی، نام و نشانی و تلفن محل کار، تعداد ساعات کار، حقوق سالیانه و همچنین خلاصه‌ای از شرح وظایف انجام شده در آن شرکت باشد.

اگر نامه جاب آفر از کارفرمای کانادایی دارید نیز باید آن را بارگذاری کنید.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم، تمام نکات، مسائل و سوال‌هایی که در مورد برنامه فدرال اسکیل ورکر وجود داشت را بررسی کنیم. اگر شما هم مثل بسیاری از ایرانیان، به این برنامه علاقه مند هستید و فکر می‌کنید شرایط مورد نیاز این برنامه را دارید و می‌خواهید برای آن اقدام کنید، با ما در ارتباط باشید.