اقامت دائم بعد از تحصیل دانشجودر کانادا

اقامت بعد از تحصیل

دولت کانادا با ارائه برنامه‌های اقامتی متنوع برای فارغ‌التحصیلان خارجی در این کشور امکان اقامت دائم از طریق تحصیل را فراهم کرده است.

اقامت کانادا از طریق تحصیل از دو راه امکان پذیر است. هر کدام از این دو مسیر خود برنامه‌های اقامتی متفاوتی دارند.

اگر تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا دارای DLI به اتمام رسانده‌اید و قصد دارید در کانادا بمانید و اقامت دائم کانادا پس از تحصیل بگیرید، این کار از طریق روش‌های اخذ اقامت دائم کانادا مشترک بین همه استان‌ها یا همان فدرال و همچنین روش‌های استانی اخذ اقامت دائم کانادا امکان پذیر است.

روش‌های اخذ اقامت دائم کانادا مربوط به کل کانادا (فدرال)

اکسپرس انتری کانادا (Express Entry) یا ورود سریع یک سیستم مهاجرتی است که دولت کانادا از سال ۲۰۱۵ برای مهاجرت افراد به کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا راه اندازی کرده است. این سیستم برای کل کانادا قابل استفاده است.

اکسپرس اینتری خود دارای برنامه‌هایی است که به عنوان دانشجوی فارغ‌التحصیل شده از کانادا می‌توانید از یکی از این برنامه‌ها برای اقامت پس از تحصیل در کانادا استفاده کنید:

تجربه کانادایی Canadian Experience Class

برنامه تجربه کانادایی که از طریق سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری انجام می‌شود، یکی از سریعترین راه‌ها برای گرفتن اقامت دائم کانادا است. این برنامه میان دانشجویانی که از موسسات و دانشگاه‌های کانادا فارغ‌التحصیل می‌شوند، شهرت دارد.

برای اقدام از طریق این برنامه فاکتورهایی لازم است و از طریق آنها باید حداقل امتیاز مورد نظر را به دست آورید. این فاکتورها شامل میزان سن، مهارت زبانی، مقطع تحصیلی و تجربه یک سال کار کردن در کانادا است.

اگر واجد شرایط برنامه تجربه کانادایی هستید:

یک پروفایل اکسپرس انتری بسازید.

طبق شرایط شما امتیازی تحت عنوان امتیاز CRS به شما داده شده و وارد بانک اطلاعاتی‌تان می‌شود.

در بانک اطلاعاتی خود بر حسب امتیازی که کسب کرده‌اید رتبه بندی می‌شوید.

اگر جزو افراد با رتبه و امتیاز بالا باشید، از سمت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا دعوتنامه‌ای (Invitation to Apply – ITA) دریافت می‌کنید که مجوز اپلای برای اقامت دائم کانادا است.

پس از دریافت دعوتنامه، مدارک خود را برای اداره مهاجرت کانادا بفرستید و اپلیکیشن اقامت دائم کانادا را سابمیت کنید.

نیروی کار ماهر فدرال | Federal Skilled Worker

برنامه نیروی کار ماهر فدرال یا همان اسکیل ورکر کانادا از دیگر برنامه‌های سیستم اکسپرس انتری است که می‌تواند برای تعدادی از دانشجویان فارغ‌التحصیل شده از کانادا جزو گزینه‌های اقدام برای اقامت دائم کانادا باشد. بر خلاف برنامه تجربه کانادایی CEC، برنامه نیروی کار ماهر FSW نیازی به تجربه کار کانادایی ندارد اما باید حداقل یک سال در بیرون از کشور کانادا کار کرده باشید.

FSWبرنامه‌ای مهاجرتی مبتنی بر شایستگی است که متقاضیان با امتیاز بالا موفق به دریافت دعوتنامه و مجاز به اپلای برای اقامت دائم کانادا می‌شوند. اگر فارغ‌التحصیلی هستید که هیچوقت تجربه کار نداشته‌اید، از طریق این برنامه نمی‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

روش‌های اخذ اقامت دائم کانادا مربوط به هر استان کانادا (استانی)

علاوه بر روش‌هایی که در بخش قبلی ذکر شد،  هر یک از استان‌های کانادا برنامه‌های مهاجرتی مخصوص به خود دارند که پی ان پی PNP (Provincial Nominee Programs) نامیده می‌شود. شرایط هر برنامه مهاجرت استانی کانادا یا PNP با دیگر برنامه‌ها متفاوت است و عملکرد متفاوتی هم دارند.

به عنوان دانشجوی فارغ‌التحصیل از کانادا می‌توانید از طریق برنامه‌ های مهاجرت استانی برای اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل اقدام کنید، معمولا برنامه‌های مهاجرت استانی برای افرادی مناسب هستند که سابقه تحصیل یا کار کردن در آن استان را داشته باشند. پس از اخذ اقامت از طریق استان، الزامی برای ماندن در آن استان ندارید و می‌توانید در هر نقطه‌ای از کانادا کار و زندگی کنید.

سیستم مهاجرتی استان کبک

استان کبک در کانادا سیستم مهاجرتی مخصوص به خود دارد و شرایط مورد نیاز و پروسه مهاجرت در آن با سایر استان‌های کانادا متفاوت است. اگر جزو دانشجویانی هستید که تحصیل خود را در استان کبک به اتمام رسانده‌اید، می‌توانید از طریق برنامه‌های مهاجرتی استان کبک برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

کبک دو برنامه مهاجرتی اصلی دارد که شامل برنامه‌های زیر می‌شود:

برنامه تجربه کبکی (Quebec Experience Program-PEQ)

برای واجد شرایط بودن برنامه PEQ لازم است که تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌ها یا موسسات استان کبک به پایان رسانده باشید. همچنین دارای مهارت گفتاری فرانسه در سطح پیشرفته باشید.

برنامه نیروی کار ماهر کبک (Quebec Skilled Worker-QSW)

این برنامه برای دانشجویانی مناسب است که تحصیل خود را در استان کبک به اتمام رسانده یا در پروسه تکمیل آن هستند. این برنامه برخلاف برنامه تجربه کبکی (PEQ) نیازی به مهارت زبان فرانسه به صورت اجباری ندارد اما باید حداقل امتیاز لازم برای اقدام را داشته باشید.

تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا

پس از اتمام تحصیل خود در کانادا از طریق هر کدام از روش‌های مهاجرتی که در بخش‌های قبلی توضیح داده شد، مانند روش‌های مهاجرتی فدرال و استانی، می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنید.

برای مثال، در صورتی که بخواهید پس از پایان تحصیل از برنامه مهاجرتی تجربه کانادایی CEC برای اقامت دائم کانادا استفاده کنید، باید قبل از آن ۱۲ ماه سابقه کار در کانادا کسب کرده باشید.

برای کسب این سابقه کار لازم است که پس از اتمام تحصیل ابتدا ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWP بگیرید و شروع به کار کنید. پس از پایان سال اول و کسب ۱۲ ماه تجربه کار کانادایی می‌توانید از طریق سیستم اکسپرس انتری برای برنامه مهاجرتی تجربه کانادایی اقدام کنید و ویزای دانشجویی خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنید.

شرایط اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل

هر برنامه مهاجرتی مرتبط با اخذ اقامت دائم کانادا شرایط و مینیمم‌های خاص خود را دارد. بسته به اینکه چه برنامه‌ مهاجرتی را انتخاب می‌کنید، باید فاکتورها و شرایط لازم آن را داشته باشید. اکثر برنامه‌های مهاجرتی کانادا برای دانشجویان به صورت سیستم امتیاز بندی است.

برای مثال، برای اقدام از طریق برنامه مهاجرتی تجربه کانادایی باید دارای شرایط زیر باشید:

داشتن ۱۲ ماه سابقه کار کانادایی معادل ۱۵۶۰ ساعت طی سه سال قبل از درخواست

کار کردن شما باید با مجوز قانونی کار کانادا و تحت وضعیت اقامت موقت انجام شده باشد.

شغل شما جزو دسته بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) در گروه‌های 0، A و B باشد.

برای گروه‌های شغلی B به نمره CLB5 (معادل آیلتس با نمره شنیداری ۵، خواندن ۴، نوشتن ۵ و صحبت کردن ۵)، و برای گروه‌های شغلی  0 و  A به نمره CLB7 (معادل آیلتس با نمره شنیداری ۶، خواندن ۶، نوشتن ۶ و صحبت کردن ۶) نیاز دارید.

نیازی به داشتن مدرک تحصیلی نیست اما در صورت فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا و گرفتن مدرک تحصیلی امتیاز کسب خواهید کرد.

ارائه تمکن مالی برای این برنامه مهاجرتی مورد نیاز نیست.

مدت زمان اخذ اقامت دائم کانادا

مدت زمانی که طول می‌کشد تا اقامت دائم کانادا را دریافت کنید در برنامه‌های مهاجرتی مختلف با هم متفاوت است:

برنامه مهاجرتی       مدت زمان اخذ اقامت دائم کانادا

تجربه کانادایی CEC ۶ ماه

نیروی کار ماهر فدرال FSW  ۶ ماه

برنامه‌های مهاجرت استانی PNP            به طور میانگین ۱۲ ماه

زمان‌های اعلام شده از تاریخ دریافت دعوت نامه و ثبت درخواست برای اقامت دائم کانادا در نظر گرفته شده است.

آیا امکان مهاجرت و اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل برای همه دانشجویان بین‌المللی امکان پذیر است؟

خیر. برای اقدام جهت اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل باید شرایط خاصی داشته باشید. برای مثال، برای بعضی از برنامه‌های مهاجرتی لازم است دوره تحصیلی شما زیر ۸ ماه نباشد و دانشگاه هم مورد تایید اداره مهاجرت کانادا یا به عبارتی دارای DLI باشد.

پس از اتمام تحصیلات در کانادا چه باید کرد؟

به طور کلی پس از اتمام تحصیلات در کانادا، مجوز اقامت شما در این کشور به اتمام می‌رسد و باید کشور را ترک کنید. برای تمدید اقامت خود در کانادا می‌بایست درخواست مجوز کار یا همان ورک پرمیت بدهید و پروسه اقامت دائم (PR) خود را آغاز کنید.

پس از اتمام تحصیلات چه مدت می‌توان در کانادا اقامت داشت؟

دانشجویان با اخذ مجوز کار فارغ التحصیلی می‌توانند تا ۳ سال در کانادا اقامت داشته باشند و مشغول به کار شوند.

اگر ترک تحصیل کنم چه اتفاقی برای ویزای من خواهد افتاد؟

دانشگاه با اداره مهاجرت کانادا مکاتبه می‌کند و شما باید از کانادا خارج شوید.

من برای اقامت کانادا پرونده دارم، آیا میتوانم برای تحصیل هم اقدام کنم؟

بله. البته باید با مشاوره خود مشورت کنید تا به مشکلی نخوردید.

آیا امکان ترک تحصیل و کار کردن در کانادا وجود دارد؟

بله. به شرطی که بتوانید با کارفرمای کانادایی  قرارداد رسمی کار امضا کنید.

آیا برای اخذ اقامت دائم در کانادا نیاز به معاینات پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه است؟

بله. شما باید تمام این مدارک را هنگام ثبت درخواست خود لحاظ کنید.

آیا برای اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل نیاز به ارائه مدارک تمکن مالی است؟

اگر از طریق برنامه مهاجرتی تجربه کانادایی اقدام می کنید نیازی به ارائه مدارک تمکن مالی نمی باشد.

من توسط ورک پرمیت در کانادا مشغول به کار هستم. آیا این به منزله پیشنهاد شغلی تلقی می شود؟

خیر. ورک پرمیت پیشنهاد شغلی نیست. پیشنهاد شغلی یا جاب آفری معتبر است که توسط کارفرما صادر می شود و در آن به شما پیشنهاد کار تمام وقت به مدت یکسال را می دهد.

آیا امکان اخذ اقامت دائم کانادا بعد از بازگشت به کشورم وجود دارد؟

بله تا زمانی که شرایط اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل را برآورده کنید می توانید نسبت به گرفتن اقامت دائم کانادا اقدام کنید.