اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری یکی از راه‌های رسیدن به اقامت دائم کانادا است و از طریق آن می‌توانید برای همیشه به این کشور مهاجرت کنید. اگر قصد گرفتن اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری را دارید و به دنبال سرمایه گذاری در پروژه‌های اقتصادی، یا راه‌اندازی و گسترش بیزینس خود در این کشور هستید، دولت‌های فدرال و استانی کانادا، برنامه‌های متعددی تدارک دیده‌اند که می‌توانید از طریق آن‌ها مسیر مهاجرت سرمایه گذاری به کانادا را طی کنید.

کانادا قصد دارد از طریق برنامه‌های مهاجرت تجاری و سرمایه‌گذاری و کارآفرینی، افرادی را که توانایی قابل توجهی برای کمک به اقتصاد، توسعه اقتصادی و بهبود بازار کانادا دارند، به این کشور جذب نماید. این برنامه‌ها به منظور جذب سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و افراد خوداشتغال در خارج از کانادا که دارای سرمایه‌ کافی برای فعالیت اقتصادی، بینش قابل توجه در کسب و کار و مهارت‌های کارآفرینی هستند، ارائه می‌شوند.

مزایای سرمایه گذاری در کانادا

 • کسب درآمد: هزینه‌های پایین و سود دهی بالا از خواسته‌های هر سرمایه گذاری است. این دو فاکتور در کانادا تحقق پیدا می‌کنند.
 • ریسک پایین: از پایداری سیاسی گرفته تا بانکداری مطلوب و فساد کم، کانادا یکی از پایدارترین فضاهای کلان اقتصادی را ارائه می‌کند که بسیار مورد توجه سرمایه گذاران است.
 • فرایند آسان: رشد و توسعه کسب و کار خود می‌تواند چالش برانگیز باشد اما سرمایه گذاری در کانادا در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا، چندان پیچیده نیست. در ضمن، کانادا یکی از ۱۰ کشوری است که شروع کسب و کار در آن آسان است.

معایب سرمایه گذاری در کانادا

 • اقتصاد کانادا با اقتصاد ایالات متحده آمریکا، به عنوان بزرگترین شریک تجاری خود، ارتباط تنگاتنگی دارد. این بدان معناست که کشور کانادا ممکن است به اندازه سایر کشورها تنوع تجاری زیادی برای سرمایه گذاران خارجی ارائه ندهد.
 • در صورت سرمایه گذاری در کانادا از طریق خرید بیزینس یا راه‌اندازی کسب و کار، قوانین حاکم در این زمینه در هر استان کانادا تا حدودی با یکدیگر متفاوت است. در بعضی استان‌ها، برای راه‌اندازی بیزینس خود باید یکی از اعضا، مقیم یا شهروند کانادا باشند.

روش‌های سرمایه گذاری در کانادا

سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی

استان‌های کانادا در برنامه‌های مهاجرت استانی خود، انواعی از گروه‌های کارآفرینی را ارائه می دهند. سرمایه گذاران از طریق یکی از این گروه‌ها می توانند در استان خاصی کسب و کار راه اندازی کنند.

سرمایه گذاری از طریق خوداشتغالی

دولت فدرال کانادا و همچنین دولت استانی کبک، برای افرادی که قصد خود اشتغالی در حوزه‌های صنعت، کشاورزی، ورزش و هنر را دارند، برنامه‌های خوداشتغالی ارائه کرده است.

سرمایه گذاری از طریق برنامه استارت آپ

برنامه ویزای استارتاپ کانادا، برای کارآفرینانی است که پتانسیل ایجاد شرکت نوآورانه‌ای را دارند و می توانند در مقیاس جهانی رقابت کرده و شغل ایجاد کنند.

سرمایه گذاری از طریق خرید بیزینس یا ثبت شرکت

خرید بیزینس یا ثبت شرکت هم از روش‌های سرمایه گذاری در کانادا هستند که مدیران یا مالکان کسب و کارها می‌توانند با استفاده از این روش، بیزینس فعالی را در کانادا خریداری کرده و توسعه دهند و یا با ثبت شرکت، بیزینس جدیدی را در این کشور راه اندازی کنند. متقاضیان از طریق ویزای Owner Operator یا مالک گرداننده و یا سرمایه گذاری از طریق انتقال درون شرکتی ICT می‌توانند ویزای کار موقت بگیرند و پس از طی مراحلی و برآورده کردن الزامات برنامه، برای اقامت دائم است .

مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در کانادا

هزینه ویزای سرمایه گذاری کانادا

بسته به روشی که برای سرمایه گذاری در کانادا انتخاب می‌کنید، هزینه بررسی پرونده‌ها برای درخواست ویزای سرمایه گذاری متفاوت است.

نتیجه بعضی از روش‌های سرمایه گذاری کانادا، دریافت ویزای کار و نتیجه برخی دیگر از روش‌ها دریافت مستقیم اقامت دائم کانادا است. بنابراین هزینه‌های مربوط به هر کدام در جدول زیر لحاظ شده است.

هزینه درخواست ویزای کار در برنامه سرمایه گذاری کانادا

نوع درخواست مبلغ به دلار کانادا

ورک پرمیت نفر اصلی ۲۵۵ دلار

ورک پرمیت همسر ۲۵۵ دلار

ویزای بازدید فرزندان ۱۰۰ دلار

هزینه درخواست اقامت دائم در برنامه سرمایه گذاری کانادا

نوع درخواست مبلغ به دلار کانادا

اقامت دائم متقاضی اصلی ۲,۰۷۵ دلار

اقامت دائم همسر ۱,۳۲۵ دلار

اقامت دائم هر یک از فرزندان ۲۲۵ دلار

حداقل نمره زبان برای سرمایه گذاری در کانادا

به صورت میانگین، برای سرمایه گذاری در کانادا باید نمره آیلتس جنرال حداقل ۴ تا ۵ داشته باشید. اگر بخواهیم دقیق‌تر آن را بیان کنیم، روش‌های سرمایه گذاری را به دو دسته فدرال و استانی تقسیم می‌کنیم. نمره زبان لازم برای برنامه‌های هر گروه هم با هم متفاوت است.

روش‌های سرمایه گذاری فدرال مدرک زبان مورد نیاز

ویزای استارت آپ نمره آیلتس جنرال حداقل ۵

برنامه خوداشتغالی مینیمم نمره زبان ندارد. این برنامه بر اساس سیستم امتیاز بندی است. در صورت داشتن نمره آیلتس جنرال حداقل ۴ تا ۹، بین ۴ تا ۱۶ امتیاز دریافت می‌کنید. دانستن زبان فرانسه هم تا ۸ امتیاز می‌تواند به امتیازات شما اضافه کند به صورتی که حداکثر امتیازات به ۲۴ می‌رسد.

خرید بیزینس / ثبت شرکت برای گرفتن ویزای کار از طریق خرید بیزینس که تحت برنامه owner/operator program انجام می‌شود، ارائه مدرک زبان لازم نیست ولی طبق قانون اداره مهاجرت کانادا، باید آفیسر را قانع کنید که برای راه اندازی بیزینس یا توسعه بیزینس خریداری شده، توانایی زبانی لازم را دارید.

پس از مدت مشخصی کار در کانادا، در زمان اقدام برای اقامت دائم کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری، باید نمره آیلتس جنرال حداقل ۶ در هر ۴ مهارت زبانی را ارائه دهید.

مدرک زبان مورد نیاز برنامه‌های کارآفرینی استانی

 بیشتر برنامه‌های کارآفرینی استانی کانادا به نمره آیلتس جنرال حداقل ۴ یا ۵ نیاز دارند.

مثال ۱ – بریتیش کلمبیابرنامه کارآفرینی اصلی و برنامه منطقه‌ای بریتیش کلمبیا به نمره آیلتس حداقل ۴ نیاز دارد، اما برای برنامه پروژه‌های استراتژیک بریتیش کلمبیا ارائه نمره زبان الزامی نیست.

مثال ۲ – انتاریودر برنامه کارآفرینی انتاریو که بر اساس سیستم امتیاز بندی است، با نمره آیلتس حداقل ۴، ۵ امتیاز و با نمره آیلتس ۵ و بالاتر، ۱۰ امتیاز می‌توانید کسب کنید.

بهترین روش سرمایه گذاری در کانادا

احتمالا سوال شما این است که کدام برنامه سرمایه‌گذاری از روش‌های دیگر بهتر است؟ پاسخ این سوال به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. ابتدا باید به مجموعه‌ای از سوالات پاسخ دهید و سپس بر اساس آن پاسخ‌ها روش درستی به شما پیشنهاد شود.

برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب بهترین روش سرمایه‌گذاری کانادا به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا در ایران بیزینس یا کسب و کاری مولد که درآمدزایی داشته باشد، دارید؟
 • آیا قصد دارید بیزینس خود را در ایران حفظ کنید و به کانادا بروید و یا آن را تعطیل کنید و بیزینسی را در کانادا راه‌اندازی کنید؟
 • آیا هدف شما از سرمایه‌گذاری در کانادا تنها اخذ اقامت دائم است؟
 • آیا ایده‌ای تجاری دارید که قصد عملیاتی کردن آن را داشته باشید و بخواهید در کانادا از آن کسب درآمد کنید؟
 • آیا فرزندانی دارید که تحت برنامه سرمایه‌گذاری شما قرار بگیرند؟
 • آیا شرایط تحصیل در کانادا را دارید؟

پاسخ به این سوالات می‌تواند در انتخاب شما تعیین کننده باشد.

با ذکر چند مثال این موضوع را برای شما شفاف‌تر می‌کنیم:

مثال یک خانواده‌ای را در نظر بگیرید که در آن آقا و خانم حدودا 55 ساله و دارای سه فرزند هستند. آن‌ها در ایران یک بیزینس مولد و سودده دارند ولی قصد ندارند در کانادا کسب و کاری راه اندازی کنند. هدف آن‌ها بهره‌مندی از مزایای سرمایه گذاری در کانادا و گرفتن اقامت دائم کانادا است.

برای فردی با این شرایط، احتمالا برنامه سرمایه گذاری کبک بهترین روش سرمایه گذاری است، چون پول کافی دارند، قصد راه اندازی کسب و کار در کانادا را هم ندارند و فرزندانشان می‌توانند از مزایای تحصیل رایگان بهره‌مند شوند.

مثال ۲فرد کارآفرینی را در نظر بگیرید که شرکت موفق و مولدی در ایران دارد و قصد دارد در کانادا هم کار کند و کسب و کار خود را گسترش دهد. برای این فرد احتمالا یکی از برنامه‌های کارآفرینی استانی مانند روش تجاری استان منیتوبا یا روش تجاری استان بریتیش کلمبیا می‌تواند مناسب باشد. چون در هر صورت قصد دارد در کانادا بیزینسی را راه‌اندازی و از آن کسب درآمد کند.

 

اخذ اقامت دائم کانادا پس از سرمایه گذاری

بسته به روش سرمایه گذاری شما که فدرالی یا استانی باشد، روش‌های اخذ اقامت دائم کانادا با هم متفاوت است.

اخذ اقامت دائم کانادا در روش سرمایه گذاری فدرال

دو حالت دارد: دریافت مستقیم اقامت دائم یا دریافت ویزای کار موقت.

در بعضی از برنامه‌های سرمایه گذاری فدرال مانند استارتاپ و خوداشتغالی، مستقیما پی آر یا همان اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کنید ولی در روش‌های دیگر مانند خرید بیزینس یا ثبت و راه اندازی شرکت که تحت برنامه‌های Owner-operator یا ICT انجام می‌شود، ابتدا ویزای کار دریافت می‌کنید.

در صورت اخذ ورک پرمیت، پس از ورود به کانادا و راه اندازی یا توسعه بیزینس خود، پس از حداقل یک سال تجربه کاری می‌توانید از طریق سیستم اکسپرس انتری اقدام کرده و تحت یکی از زیرگروه‌های آن مانند فدرال اسکیل ورکر FSW یا تجربه کانادایی CEC برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

اخذ اقامت دائم کانادا در روش سرمایه گذاری استانی

دو حالت دارد: دریافت مستقیم اقامت دائم یا دریافت ویزای کار موقت.

در برنامه کارآفرینی بعضی از استان‌ها، در صورت دریافت ورک پرمیت و ورود به کانادا، باید بیزینس مورد نظر را طی مدت مشخصی در استان راه اندازی کنید، با استان توافقنامه اجرایی امضا کنید و در صورت برآوردن تمام شروط توافقنامه، برای انتخاب استانی درخواست دهید و در نهایت از استان مورد نظر گواهی انتخاب استانی دریافت کنید. وقتی به این مرحله رسیدید، آن وقت می‌توانید برای اقامت دائم کانادا از طریق همان استان اقدام کنید.

صنایع قابل توجه برای سرمایه گذاری در کانادا

در چه مشاغلی در کانادا می‌توان سرمایه گذاری کرد؟

فناوری

کانادا خواستگاه بزرگترین شرکت‌های فناوری در دنیا است که همواره استعدادهای خلاق را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند. متخصصان حرفه‌ای در حوزه فناوری در کانادا، بزرگترین شرکت‌های فناوری در دنیا را نیز به سمت خود کشیده‌اند. تعهد کانادا نسبت به توسعه و جذب استعداد، حمایت از نوآوری و هزینه‌های پایین کسب و کار در این حوزه، کسب درآمد شرکت‌های فناوری را آسان کرده است.

 • ۶۵۰ هزار فرصت شغلی
 • زمینه‌هایی همچون: توسعه نرم افزار، هوش مصنوعی و امنیت سایبری

تولید پیشرفته

صنعت تولید پیشرفته کانادا که شامل زمینه‌های روباتیک، چاپ سه بعدی و فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌شود، از یکی از بهترین فضاهای تحقیق و توسعه در جهان بهره می برد. کانادا کشوری پیشرو در یکپارچه‌سازی سامانه‌ها، هوش مصنوعی، حسگرها، دید ماشینی و اتوماسیون به شمار می‌رود که راهکارهای یکپارچه‌سازی صنعت ۴.۰ در عملیات‌های ساخت را تسهیل می‌کند.

 • ۱.۷ میلیون فرصت تولید
 • زمینه‌هایی همچون: خودروسازی، دستگاه‌ها و تجهیزات، مواد شیمیایی

منابع طبیعی

حدود نیمی از شرکت‌های استخراج و اکتشاف معدن در جهان که اسامی آن‌ها به صورت عمومی منتشر شده‌اند در کانادا واقع شده‌اند. کانادا ششمین کشور جهان با بیشترین میزان تولید انرژی است. منابع طبیعی فراوان کانادا، دسترسی بازار جهانی و تعهد به فناوری‌های پاک، این کشور را به یکی از بهترین مکان‌ها برای سرمایه‌گذاران در این حوزه تبدیل کرده است.

 • بیش از ۱.۷ میلیون فرصت شغلی
 • زمینه‌هایی همچون: نفت و گاز، مواد معدنی و آهن، صنعت جنگل

سرگرمی و رسانه

صنعت سرگرمی و رسانه کانادا یکی از خلاقانه‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین‌ها در جهان است. از پر فروش‌ترین بازی‌های ویدئویی گرفته تا آثار برجسته هالیوودی، کانادا سابقه گوناگون و درخشانی در این حوزه داشته است. کانادا کشوری پیشرو در تولید بازی‌های ویدئویی، جلوه‌های بصری و انیمیشن به شمار می‌رود و یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاران برای رشد کسب و کار خود در این حوزه است.

 • ۲۲۰ هزار فرصت شغلی
 • زمینه‌هایی همچون: جلوه‌های بصری و انیمیشن، بازی‌های ویدئویی و فیلم و تلویزیون

کشاورزی تجاری

صنعت کشاورزی و غذای کانادا از منابع طبیعی فراوانی بهره‌مند است که شامل زیستگاه‌های گوناگون گیاهان و حیوانات است. تولید کنندگان خوراک و کارخانه‌داران در کانادا از هزینه‌های کسب و کار پایین، بازارهای صادراتی در دسترس و فناوری‌های پیشرفته در کشاورزی بهره می‌برند.

 • ۲.۳ میلیون فرصت شغلی
 • زمینه‌هایی همچون: تولید محصولات کشاورزی و دامداری، فرآوری خوراک و نوشیدنی

فناوری پاک

کانادا متعهد شده است تا اقتصاد خود را به یک اقتصاد با آلودگی پایین تبدیل کند و با همکاری سهامداران و حوزه‌های قضایی در کشور و در سراسر دنیا، فناوری‌های پاک خلاقانه و رقابتی را به بازار آورده است. هزینه‌های تحقیق و توسعه پایین در کانادا، متخصصان حرفه‌ای، منابع طبیعی فراوان و حمایت از نوآوری، این کشور را برای توسعه صنعت فناوری پاک بسیار جذاب کرده است.

 • ۱۸۳ هزار فرصت شغلی
 • زمینه‌هایی همچون: تولید محصولات کشاورزی و دامداری، فرآوری خوراک و نوشیدنی

علوم زیستی

کانادا با علوم زیستی و راهکارهای مراقبت سلامت با کیفیت آن شناخته می‌شود. کانادا خواستگاه بسیاری از متخصصان حرفه‌ای در حوزه علوم زیستی در انواع شاخه‌ها است. این کشور با موسسات آکادمیک تراز اول، شبکه‌های گسترده تحقیقاتی و هزینه‌های پایین، فضایی نوآورانه برای شرکت‌های علوم زیستی فراهم کرده است.

 • ۹۰۰ شرکت سلامت و علوم زیستی
 • زمینه‌هایی همچون: داروسازی، فناوری پزشکی و کارآزمایی بالینی

همه برنامه‌های مهاجرت تجاری کانادا

بسیاری از استان‌های کانادا برنامه‌های مهاجرت تجاری دارند که بخشی از برنامه‌های PNP آن‌ها است. در ضمن، کبک و دولت فدرال کانادا هم برنامه‌های تجاری محبوبی را ارائه می‌دهند.

آمار مهاجران ایرانی که  بین سالهای 2015 تا 2021 که از طریق برنامه‌های تجاری کانادا اقامت دائم گرفتند:

 

در سال 2015 ایرانیان از طریق کار آفرینی، 50 نفر، سرمایه گذاری 1395 نفر، خوداشتغالی 65 نفراقامت دایم گرفته اند ودر این سال از طریق استارت آپ هیچ ایرانی اقامت نگرفته است. جمعا 1510 نفرایرانی.

در سال 2016 ایرانیان از طریق کار آفرینی، 15 نفر، سرمایه گذاری 735 نفر، خوداشتغالی  125 و استارت آپ 10  نفراقامت دایم گرفته اند.جمعا 890 نفرایرانی.

در سال 2017 ایرانیان از طریق کار آفرینی، 25 نفر، سرمایه گذاری 885 نفر، خوداشتغالی 115 نفراقامت دایم گرفته اند ودر این سال از طریق استارت آپ هیچ ایرانی اقامت نگرفته است.جمعا 1030  نفرایرانی.

در سال 2018 ایرانیان از طریق کار آفرینی، 10 نفر، سرمایه گذاری 525 نفر، خوداشتغالی 70 نفر و ازطریق استارت آپ 15 نفراقامت دایم گرفته اند.جمعا 625 نفرایرانی.

در سال 2019 ایرانیان از طریق کار آفرینی، 15 نفر، سرمایه گذاری 450 نفر، خوداشتغالی 70 نفر و ازطریق استارت آپ 60 نفراقامت دایم گرفته اند.جمعا 590 نفر ایرانی.

در سال 2020 ایرانیان از طریق کار آفرینی، 10 نفر، سرمایه گذاری 185 نفر، خوداشتغالی 20 نفر و ازطریق استارت آپ 30 نفراقامت دایم گرفته اند.جمعا 245 نفر ایرانی.

در سال 2021 ایرانیان از طریق کار آفرینی، 20 نفر، سرمایه گذاری 505 نفر، خوداشتغالی 10 نفر و ازطریق استارت آپ 80 نفراقامت دایم گرفته اند. جمعا 615 نفر ایرانی.

نکته

در صورت دریافت ورک پرمیت از طریق برنامه‌های کارآفرینی استانی، پس از ورود به کانادا ملزم به راه اندازی کسب و کار هستید و باید بیزینس شما فعال باشد.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط و مراحل دریافت اقامت سرمایه گذاری کانادا، وقت مشاوره رزرو کنید و یا فرم ارزیابی را تکمیل کنید. ما شرایط شما را دقیق بررسی می‌کنیم و با ایمیل پاسخ می‌دهیم!