بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی

نکات مهم برای گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا

۱- با سرچ دقیق سعی کنید تمام فرصت های موجود در دانشگاه ها را بررسی کنید.

۲- مهلت ها را جدی بگیرید و بهترین فایل ممکن را قبل از ددلاین ارسال کنید.

۳- سعی کنید خودتان را از سایرین متمایز نشان دهید.

۴- دستورالعمل اپلای را بطور دقیق مطالعه و اجرا کنید.

۵- کاور لتر بسیار قوی بنویسید.

۷- واقع بین باشید.

انواع بورس تحصیلی در کانادا

جهت استفاده از بورسیه تحصیلی کانادا ابتدا انواع بورس ها را بشناسید:‌

Scholarships اسکولارشیپ – شایسته محوری

 بر اساس شرایط درسی و تحصیلی متقاضی بوده  و توسط منابع دولتی، شرکت‌های خصوصی یا دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند و به این نوع اسکولارشیپ‌ها اصطلاحا فلوشیپ (fellowship) هم گفته می‌شود. برای دریافت این بورسیه تحصیلی کانادا، متقاضی باید دارای صلاحیت های علمی مانند معدل بالا، مقاله، و گاهی اوقات نمره زبان انگلیسی یا مدرک آزمون جی ‌آر ای (GRE) مناسب باشد.

 Grants و Bursaries گرنت و برسری – نیاز دانشجو

 مربوط به مواقعی هستند که دانشجو نیاز مالی داشته و از منبعی به آنها کمک می شود. در این موارد صلاحیت های علمی دانشجو مد نظر قرار نمی‌گیرد. این نوع کمک هزینه‌ها کمتر برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته می‌شوند.

 Loanوام برای دانشجویان کانادایی

و یا وام‌های دانشجویی نیز برای دانشجویان خارجی، همانند شهروندان کانادایی، موجود است. این بدین معناست که آن‌ها نیز باید این وام‌ها را با همان نرخ سود مشابه شهروندان کانادایی، باز پرداخت کنند. دانشجویان خارجی برای بهره مند شدن از وام دانشجویی می‌بایست از طریق بانک‌های خصوصی کانادا اقدام کنند.

Teaching Assistants (TA) دستیار تدریس

فعالیت به عنوان دستیار تدریس یا آموزش یکی از راه‌های دریافت کمک هزینه برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری است. بدین صورت که در امر آموزش و یادگیری دانشجویان به اساتید کمک می‌کنند و در قبال آن هزینه دریافت می کنند. برای اپلای این نوع کمک هزینه باید نمرات بالا در آزمون‌های تافل یا آیلتس یا معادل آن‌ها داشته باشید.

Research Assistantships (RA) دستیار تحقیق

دانشجویان کارشناسی ارشد و اغلب دانشجویان دکتری همچنین می‌توانند برای دریافت کمک هزینه تحصیل در فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی که معمولا به پایان نامه‌شان مرتبط نیستند، شرکت کنند. این فعالیت‌ها معمولا ۱۵ تا ۲۰ ساعت در هفته هستند دانشجویان توسط دپارتمان یا دانشکده خاصی برای این نوع از فعالیت‌ها برگزیده می‌شوند.

سازمان‌های ارائه دهنده‏ بورسیه‏ تحصیلی در کانادا

بورس تحصیلی کانادا توسط دولت کانادا، سازمان‌های غیردولتی و دانشگاه‌های کانادا به دانشجویان بومی و دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود. در ادامه با هر سازمان و بورسیه ‏های آن‌ها آشنا می‌شوید:

بورسیه های تحصیلی دولت کانادا

بورسیه های دولتی کانادا بیشتر شامل دانشجویان بومی کانادا می‌شود. این بورسیه‌ها شامل:

Banting Postdoctoral Fellowships

فلوشیپ و بورس تحصیلی دولت کانادا برای دانشجویان بین‌المللی که در مقطع تحصیلات تکمیلی در علوم طبیعی و علوم اجتماعی و تحقیقات بهداشتی قصد تحصیل داشته باشند.

Canada Graduate Scholarships – Master’s Program

کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان کانادایی که برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری در دانشگاهی در کانادا ثبت نام کرده باشند.

Vanier Canada Graduate Scholarships Program

کمک هزینه تحصیلی دولت کانادا برای دانشجویان بین‌المللی دوره دکتری که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی، علوم طبیعی، مهندسی و علوم بهداشت را داشته باشند. این بورسیه به مدت سه سال و به ازای هر سال مبلغ ۵۰ هزار دلار کانادا به دانشجویان ارائه می‌شود.

IDRC Research Awards

بورسیه تحصیلی دولت کانادا برای دانشجویانی از کشورهای در حال توسعه است که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در یک دانشگاه معتبر کانادایی قصد تحصیل در دوره پژوهشی داشته باشند.

NSERC Postgraduate scholarships

این بورسیه شامل دانشجویانی با شرایط تحصیلی عالی می‌شود که در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا در رشته‌های علوم طبیعی یا مهندسی قصد تحصیل داشته باشند. این بورس توسط انجمن تحقیقاتی علوم طبیعی و مهندسی کانادا تامین می‌شود.

Organization of American States (OAS) Academic Scholarship Program

این بورس دولتی کانادا از سوی سازمان ایالت‌های آمریکا  (OAS) به دانشجویانی ارائه می‌شود که عضو این سازمان و کشورهای آن باشند (از جمله کشورهای منتخب در آمریکای لاتین و جزایر کارائیب) و قصد داشته باشند در مقطع تحصیلات تکمیلی در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا ادامه تحصیل دهند.

بورسیه های تحصیلی غیر دولتی کانادا

Anne Vallee Ecological Fund

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع دکترا است که قصد تحصیل در زمینه تحقیق و پژوهش حیوانات در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادایی در استان کبک یا بریتیش کلمبیا را داشته باشند.

Trudeau Scholarships and Fellowships

بنیاد ترودو تعدادی اسکالرشیپ و فلوشیپ به دانشجویان بین‌المللی مقطع دکتری ارائه می دهد که در دانشگاه‌ها و موسسات منتخب کانادا تحصیل کنند.

 

بورسیه دانشگاه‌های کانادا

Carleton University Awards for International Students

بورسیه تحصیلی دانشگاه کارلتون کانادا که تمام دانشجویان تحصیلات تکمیلی را شامل می‌شود و به طور اتومات به درخواست‌های ارائه شده اعطا می‌گردد.

Concordia University International Undergraduate Awards

اوارد و جایزه برای دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی که در دانشگاه کنکوردیا در مونترال کانادا تحصیل می‌کنند.

Dalhousie University Scholarships

بورسیه تحصیلی مخصوص دانشجویان بومی و بین‌المللی فعلی و آینده که در تمام مقاطع تحصیلی در دانشگاه دالهاوزی در هالیفاکس تحصیل می‌کنند.

McGill University Scholarships and Student Aid

برنامه بورس تحصیلی دانشگاه مک گیل برای دانشجویان بین‌المللی است که در مقاطع تحصیلات تکمیلی و فوق دکتری ثبت نام کرده‌اند.

Queen’s University International Scholarships

تعدادی از بورس‌های تحصیلی دانشگاه کوئینز در انتاریو به دانشجویان بین‌المللی و دانشجویانی از کشورهای هند، پاکستان و آمریکا تعلق می‌گیرد.

UBC International Leader of Tomorrow Award

اوارد تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا که بر اساس شایستگی تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی ارائه می‌شود. دانشجویان باید مهارت‌های رهبری داشته باشند و پیشرفت‌های تحصیلی خیلی خوبی از خود نشان دهند.

University of Alberta International Scholarships

در دانشگاه آلبرتا طیف وسیعی از اسکالرشیپ‏‌های تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود.

University of Calgary International Scholarships

دانشگاه کلگری کانادا مجموعه‌ای از بورسیه‌های تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی خود ارائه می‌دهد. مبلغ این بورسیه‌ها از ۵۰۰ دلار تا ۶۰ هزار دلار کانادا متغیر است.

University of Waterloo International Funding

فاندهای تحصیلی متنوعی در کانادا به دانشجویان بین‌المللی دانشگاه واترلو در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می‌شود.

Simon Fraser University Financial Aid and Awards

تعداد زیادی بورس‏ تحصیلی و دیگر کمک‌های مالی به دانشجویان بومی و بین‌المللی در حال تحصیل در دانشگاه سایمون فریزر ارائه می‌شود.

Western University International Admission Scholarships

اسکالرشیپ‏‌های دانشگاه وسترن انتاریو برای دانشجویان بین‌المللی که در این دانشگاه پذیرفته شوند.

York University International Student Program

دانشگاه یورک تعدادی کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد.

University of Manitoba

بورسیه تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه منیتوبا در کانادا که به دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی اعطا می‌شود.

University of Toronto Ontario Graduate Scholarship

بورسیه تحصیلی دانشگاه تورنتو کانادا به دانشجویان بومی و بین‌المللی این دانشگاه اعطا می‌گردد که در مقطع کارشناسی ارشد  تحصیل می‌کنند.

بورسیه دانشگاه تورنتو کانادا برای ایرانیان

دانشگاه تورنتو کانادا به یادبود افرادی که در سانحه هوایی پرواز هواپیمایی اوکراین PS752 در ژانویه ۲۰۲۰ کشته شدند بورسیه‌ای به نام Iranian Student Memorial Scholarship در نظر گرفت. اولین اسکالرشیپ از این نوع در می ۲۰۲۱ به دانشجویان ایرانی اعطا شد. شرایط دریافت این بورسیه به صورت زیر است:

شهروند ایران باشید.

در دانشگاه تورنتو در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا دکترا پذیرفته شده باشید و یا در حال حاضر دانشجوی این دانشگاه باشید.

به تحصیل در رشته مطالعات ایران (Iranian Studies) بپردازید. با هر رشته تحصیلی می‌‏توانید برای اخذ پذیرش در رشته مطالعات ایران اقدام کنید.

این بورسیه از سال ۲۰۲۱ به دانشجویان ایرانی تعلق گرفته است و برای سال‏‌های بعد هم ادامه دارد. مبلغ و تعداد بورسیه متغیر است.

بورسیه مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دبیرستان

دانش آموزان بین‌المللی برای تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا باید شهریه پرداخت کنند و بورسیه‌ای به آنها تعلق نمی‌گیرد.

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کالج

اخذ بورس تحصیلی کانادا با مدرک دیپلم در کالج ها محدود به هزار تا پنج هزار دلار آن هم به شکل تخفیف شهریه است.

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع لیسانس

امکان اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی کانادا بسیار محدود است. معمولا بورسیه در این مقطع بر اساس شایستگی تحصیلی اعطا می‏شود.

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع فوق لیسانس

اخذ بورس مقطع کارشناسی ارشد کانادا ممکن است ولی بیشتر برای دوره‌های ریسرچ محور بوده و برای دوره‌های کورس محور بیشتر دانشگاه‌ها بورسیه ارائه نمی‌کنند.

بورسیه دکتری کانادا

در مقطع دکتری در کانادا معمولا امکان اخذ بورسیه وجود دارد. میزان بورس تحصیلی در کانادا در مقطع دکتری بستگی به عوامل مختلفی از قبیل میزان بودجه دانشگاه، میزان بودجه‌ای که استاد راهنما برای پروژه در نظر گرفته، مبلغی که او در اختیار دارد و هم چنین سطح توانایی دانشجو دارد.

 

شرایط دریافت بورس تحصیلی کانادا چیست؟

دانشجوی پذیرفته شده یا دانشجوی در حال تحصیل در یکی از دانشگاه‌‏های کانادا باشید

داشتن معدل حداقل ۱۷ و بالاتر برای انواع مقاطع تحصیلی (در صورت قوی بودن رزومه و سابقه تحقیقاتی امکان دریافت بورسیه با معدل پایین‌‏تر هم وجود دارد)

داشتن نمره آیلتس حداقل ۶.۵ و یا نمرات معادل آن در بیشتر رشته‌‏ها

داشتن مقالات علمی چاپ شده در ژورنال‏‌های معتبر خارجی و داخلی (برای مقاطع تحصیلات تکمیلی)

مقدار فاند دانشگاه های کانادا چقدر است؟‌

پاسخ به این سوال بسیار نسبی است. کالج ها و دانشگاه ها ممکن است فقط چند صد دلار یا چند هزار دلار فقط به شکل تخفیف شهریه ارائه کنند. یا اینکه ممکن است پارشیال فاند به شما بدهند که شهریه و بخشی از هزینه زندگی را پوشش میدهد. افراد خوش شانس و البته با رزومه علمی قوی هم ممکن است فول فاند بگیرند که همه شهریه و هزینه های زندگی در کانادا را پوشش می دهد. به چند مثال زیر توجه کنید:

مثال از شرایط فاند کالج کانادا

کالج هامبر مبلغ ۲۰۰۰ دلار (دو هزار دلار) تخفیف شهریه را به ده نفر از متقاضیان در هر ترم در شرایط زیر ارائه می‌کند.

معدل بالای ۱۷ از ۲۰

آیلتس بالای ۶.۵ یا معادل تافل و دوئولینگو

مثال از شرایط فاند مقطع لیسانس کانادا

دانشگاه مک گیل در مقطع کارشناسی ۶۰ فرصت بورس به مقدار بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار ارائه می‌کند. برای اخذ این بورس ها باید شرایط خاص این دانشگاه را تامین کنید.

مثال از شرایط فاند مقطع فوق لیسانس و دکتری کانادا

دانشجویان دانشگاه واترلو در مقطع فوق لیسانس ۲۸ هزار دلار و در مقطع دکتری ۳۷ هزار دلار به طور متوسط بورس تحصیلی دریافت کردند.

ابزارهای سرچ بورس تحصیلی در برخی از دانشگاه ها به شما کمک می‌کند تا میزان بورس تحصیلی را تخمین بزنید. برای نمونه ابزار موجود در سایت دانشگاه واترلو را تست کنید.

برای بورس اپلای کنم یا خود به خود ارزیابی می‌کنند؟‌

سوال بسیار خوبی است. برخی از دانشگاه ها نیازی به اقدام کردن برای بورس ندارند چون پرونده شما را به صورت خودکار وارد سیستم ارزیابی می‌کنند. در حالیکه در برخی از دانشگاه ها الزاما باید درخواست مجزایی برای ارزیابی بورس تحصیلی بدهید.

Merit-based awards

As soon as you receive an offer of admission to UBC, you’ll automatically be considered for these merit-based awards. Consideration is based on your demonstrated academic achievement and your extracurricular involvement.

کامنت دانشگاه تورنتو در مورد بورس در مقطع کارشناسی

Eligible high school students are automatically considered for a variety of admission scholarships when they apply to the University. There are also admissions scholarships that require a separate application, and others that require you to complete an awards profile.

Note, however, that the value of scholarships is rarely sufficient to cover all costs the student will incur while attending University of Toronto.

با نمونه ای از این بورس آشنا شوید:‌

All admitted students, including international students, are automatically considered for admissions scholarships. However, these awards tend to be fairly competitive because of the large volume of excellent students who apply to the University of Toronto each year. Please note that the admission awards, which are certainly a great help, are not designed to cover the full cost of international tuition so it is best to have other funding plans as well.

The U of T Lester B. Pearson International Scholarship is U of T’s most prestigious and competitive scholarship for international students. It covers tuition, books, incidental fees, and full residence support for four years. The scholarship is tenable only at U of T.

For information on admission awards that may require an application, please refer to the awards sorter.

The University has comprehensive scholarship programs that recognize outstanding achievement at different levels of study. The University, its colleges, faculties and divisions award approximately 5,000 admission scholarships that total nearly $23 million and nearly 5,800 in-course awards each year.

We are pleased to announce the launch of the Public Repository as part of Award Explorer! The Award Explorer is the University of Toronto’s new awards system – a centralized, searchable database from admissions to in-course and graduating awards. It supplements existing resources and aims to make it easier for you to explore awards at U of T.

در برخی از دانشگاه ها یا رشته ها برای درخواست بورس باید اپلیکیشن مجزا بفرستید و مدارک مرتبط رو آپلود کنید. نحوه سرچ در این نوع بورسیه ها بسیار مهم است و از آن مهمتر نحوه جمع آوری مدارک برای اقدام کردن است.

برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه تورنتو صفحه جداگانه ای برای سرچ بورس ها ایجاد کرده‌اند که سرچ را کمی ساده تر می‌کند.

بورس های تحصیلی دانشگاه تورنتو

https://awardexplorer.utoronto.ca/

نحوه گرفتن بورسیه

باید سرچ و سپس اپلای کنید!

اما چطور سرچ کنم؟‌

ابتدا باید خوب و دقیق ریسرچ کنید. برای ریسرچ کردن مثل همیشه بهترین جا گوگل هست. اسم رشته و مقطع تحصیلی خودتان را سرچ کنید و نتایج گوگل را یکی یکی بررسی کنید.

مثلا برای سرچ فاند تحصیلی مقطع ارشد رشته مکانیک در گوگل این عبارت رو سرچ کنید:

“Scholarship for Master of Mechanical Engineering in Canada“

با این روش همه دانشگاه هایی که نتیجه شما را ارائه می کنند را در گوگل ببینید و حالا زمان بررسی تک تک آن هاست.

باید وارد سایت دانشگاه و دپارتمان رشته مهندسی مکانیک شده و ببینید چه گزینه هایی برای شما موجود است. بررسی کنید که آیا بورس را باید جدا اپلای کنید یا به طور اتوماتیک پرونده شما بررسی می‌شود.

و چطور اپلای کنم؟

در هر دانشگاه چندین موقعیت بورس ارائه می‌شود. باید تک تک آنها را مطالعه کنید و برای هر کدام موارد درخواستی را دقیق آماده کنید. استاد راهنمای دپارتمان مورد نظر را جستجو کنید و مدارک بورس تحصیلی تان را برای او ارسال کنید.

نحوه مکاتبه و نامه نگاری برای اخذ بورس کانادا

۱- حوزه های تحقیقات و کاری استاد مورد نظرتان را بخوانید.

۲- رزومه خود را تا حد ممکن به او نزدیک کنید.

۳- مدارک و انگیزه نامه تان را برای استاد راهنما ایمیل کنید.

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی کانادا

هر دانشگاه مدارک بورس متفاوتی دارد. اما در مرحله مکاتبه با اساتید توصیه می‌کنیم این مدارک را ارسال کنید:

رزومه اختصاصی برای استاد مد نظر

انگیزه نامه اختصاصی بر اساس حوزه های مورد علاقه استاد

نمره زبان

مقالات

ریز نمره

توصیه نامه ها

چطور استاد رو راضی کنم که بورس بده؟‌

با فرض این که شرایط تحصیلی خوب و قوی دارید و پیش نیازهای اولیه دپارتمان مورد نظر را دارید، حالا وقت نوشتن یک ایمیل بسیار خوب است.

در اولین ایمیل باید سعی کنید استاد را تحت تاثیر قرار دهید. اما چطور‌؟ به همه جزییات فکر کنید. در این ایمیل اطلاعات رزومه خود را تکرار نکنید. کوتاه و مختصر بنویسید. ایراد گرامری نداشته باشید.

نکته مهم

پیج لینکدین خود را ایجاد و آن را تقویت کنید. بسیاری از اساتید به پیج شما در لینکداین سر می زنند.

مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ بورس تحصیلی کانادا چیست؟

در رشته های غیر مهندسی تمام دانشگاه های کانادا برای اعطای بورسیه، مدرک زبان انگلیسی با نمره بالای ۶.۵ در آزمون آیلتس و نمره بالای ۹۰ در آزمون تافل را درخواست می‌کنند. اما در رشته های مهندسی برخی از دانشگاه ها با نمره آیلتس پایین تر هم پرونده شما را بررسی میکنند.

اگر نمره زبان ندارید امکان مکاتبه با اساتید را دارید ولی ما انجام این کار را خیلی توصیه نمی‌کنیم. چون به هر حال شما گزینه های موجود را به نوعی زخمی می‌کنید بدون این که کار را تمام کنید. البته در موارد خاص که پرونده شما از نظر علمی در سطح بسیار بالای هست و اعتقاد دارید که استاد راهنما توجه ویژه ای به شما خواهد کرد، اپلای کنید و به استاد اعلام کنید که به زودی مدرک زبان را تهیه خواهید کرد. هنگامیکه اساتید از رزومه شما بسیار استقبال کنند، به مدرک زبان شما توجه زیادی نمی‌کنند. البته فراموش نکنید پس از گرفتن تایید استاد باید تایید دپارتمان را هم بگیرد. پس در این مواقع از استاد بخواهید که توصیه شما را به دپارتمان هم داشته باشند تا آنها هم زمان کافی برای ارائه مدرک به شما بدهند.

بهترین زمان برای اقدام بورسیه تحصیلی کانادا

هر چه زودتر شروع کنید بهتر است. البته باید با توجه به سایت دانشگاه و اطلاعات موجود در آن حرکت کنید. برای شروع تحصیل در ترم سپتامبر، بیشتر دانشگاه ها بین سپتامبر تا دسامبر سال قبل از آن پرونده های بورس را می‌پذیرد. برخی تا ماه فوریه و مارچ هم ادامه می‌دهند.

همچنین برای شروع تحصیل در ترم ژانویه دانشگاه‌ها بین ماه‏‌های آپریل تا جولای سال قبل از آن درخواست‌های بورس را می‌پذیرند. به طور کلی ۸ تا ۱۲ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی باید مکاتبه با اساتید را انجام دهید و پس از پیدا کردن سوپروایزر، برای اپلای اقدام کنید.

در چه رشته‌هایی می توان بورس گرفت؟

در هر رشته ای که دانشگاه یا شرکت ها به دنبال تحقیقات باشند امکان دریافت بورس تحصیلی کانادا وجود دارد. طبیعتاً در رشته های علوم و مهندسی بیشتر کار تحقیقاتی انجام میشود و شرکت ها بیشتر روی تحقیق و نتایج آن سرمایه گذاری میکنند و شانس در این گروه ها بیشتر از گروه های دیگر است.

چه قدر شانس برای بورس گرفتن وجود داره؟

واقعیت این است که شانس اسکولارشیپ گرفتن در کانادا در تبلیغات بیشتر از واقعیت نشان داده می شود، مثلا دانشگاه بریتیش کلمبیا بیش از سی میلیون دلار در سال بورس تحصیلی ارائه می کند. بیش از ۱۰۵ ملیت این بورس ها را می‌گیرند. اما واقعیت این است که این بورس ها رقابتی هستند و باید شرایط بسیار خوبی از نظر تحصیلی داشته باشید که این بورس ها را بگیرید.

بورس تحصیلی کانادا در رشته پزشکی و دندانپزشکی ممکن است؟

خیر، چون در رشته های گروه پزشکی و دندانپزشکی ظرفیت ورود بسیار محدود است. برای همین روی گرفتن بورس نمی‌شود حساب باز کرد. واقعیت این است که وقتی فردی بدون بورس هم در این رشته ها پذیرش تحصیلی میگیرد کلاه خود را بالا می اندازد. مثل همه چیز دیگر در این دنیا، وقتی محدودیت وجود دارد و عرضه کم و تقاضا بالاست، رقابت بالا می رود و دانشگاه ها نیازی به ارائه بورس نمی‌بینند.

بورسیه فول فاند یعنی چه؟

فول فاند اصطلاحی است که دانشجویان زمانی که به دنبال بورسی هستند که هزینه زندگی و هزینه تحصیل را کاملا پوشش دهد استفاده می‌کنند. شرایط گرفتن فول فاند از کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری میسر است.

هزینه بورسیه تحصیلی کانادا

برای دریافت بورس تحصیلی کانادا در بیشتر مواقع نیازی نیست هزینه‌ای پرداخت کنید. در بیشتر دانشگاه‌ها زمانی که اپلای می‌کنید بسته به شرایط تحصیلی و رزومه شما به طور اتوماتیک برای اسکالرشیپ تحصیلی در نظر گرفته می‌شوید.

بنابراین شما فقط یک هزینه یعنی اپلیکیشن فی دانشگاه را پرداخت می‌کنید و نیازی به هزینه جدا برای اپلای بورسیه نیست. هزینه اپلکیشن فی در بیشتر دانشگاه‌های کانادا بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار است.

اما در بعضی دیگر از دانشگاه‌ها یا مراکز غیردولتی و پژوهشگاه‌ها که هر ساله به دانشجویان بورس تحصیلی ارائه می‌دهند باید برای دریافت بورسیه از هر نوعی اپلای جداگانه انجام دهید. در این صورت اپلیکیش جدا پر می‌کنید. حتی در این حالت هم دانشگاه‌ها و دیگر مراکز ارائه دهنده بورسیه به دو صورت عمل می‌کنند: با اپلیکیشن فی یا بدون پرداخت اپلیکیشن فی می‌توانید اپلیکیشن خود را برای مرکز مورد نظر ارسال کنید.

بورسیه تحصیلی کانادا برای ایرانیان

معمولا تمام بورسیه‌های دانشگاهی کانادا که برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود، شامل دانشجویان ایرانی هم می‌شود. مگر اینکه در شرایط دریافت فاند نام کشور خاصی اشاره شده باشد و ایران جزو لیست آن نباشد.

بورسیه‌های دولتی کانادا بیشتر شامل دانشجویان داخلی کانادا می‌شود ولی تعدادی از این بورسیه‌ها مانند بورس دولتی ونیه شامل دانشجویان بین‌المللی هم می‌شود. بنابراین دانشجویان ایرانی هم می‌توانند برای این نوع اسکالرشیپ اقدام کنند.

خدمات سازمان مهاجرتی نوید برای بورسیه کانادا

جهت اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا، متقاضیان باید ابتدا رزومه تحصیلی خود را برای ما ارسال کنند تا ارزیابی دقیقی توسط کارشناسان انجام شود. برای ارسال رزومه از طریق فرم ارزیابی اقدام کنید و رزومه خود را به فرم پیوست کنید.

لطفا در رزومه، به دوره‌های گذرانده شده و معدل هر دوره و همچنین مقالاتی که تاکنون کار کرده و نمره زبان انگلیسی اشاره کنید. ما برای متقاضیان بسیار زیادی موفق به اخذ فول فاند کانادا و هم چنین اسکولارشیپ های بسیاری شده‌ایم. حتی در صورتی که میزان بورسیه مقرر شده برای دانشجو در ابتدا کم باشد (که البته همین مقدار معمولا در بیشتر موارد شهریه دانشگاه را پوشش خواهد داد)، متقاضی می‌تواند در ادامه برای اخذ بورس تحصیلی در کانادا از ارگان‌های مختلف یا استاد راهنما درخواست کمک داشته باشد.

فرم ارزیابی تکمیل کنید

وقت مشاوره رزرو کنید

لینک های مفید برای جستجوی بورسیه تحصیلی کانادا

سایت رسمی بورسیه های تحصیلی دولت کانادا

Provincial and Territorial Grants and Bursaries

Apprenticeship grants

(Association of Universities and Colleges of Canada (AUCC

آیا داشتن رتبه کنکور خوب برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا مؤثر است؟

خیر، رتبه کنکور تاثیری در گرفتن بورس تحصیلی کانادا ندارد. آنچه مهم است داشتن معدل بالا، نمره زبان بالا و داشتن سوابق پژوهشی و تحقیقاتی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی است.

میزان بورسیه تحصیلی کانادا چقدر است؟

بورسیه می‌تواند بخشی از شهریه را پوشش دهد یا گاها بورسیه به صورت TA یا RA  به دانشجو اعطا می‌شود. گاهی هم دانشجو Full Scholarship می‌گیرد که تمام هزینه های تحصیل و زندگی را پوشش می‌دهد. پیشنهاد ما این است که در شروع حتی اگر کمترین میزان بورسیه را دریافت کردید تحصیل خود را آغاز کنید چون در ادامه فرصت های زیادی پیش روی شما خواهد بود.

آیا پس از ورود به کانادا می‌توانم درخواست بورسیه دهم؟

بله. معمولا از شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ مبالغی برای تحقیق و توسعه به دانشگاه‌ها داده می‌شود و اساتید هم بر اساس بودجه ای که در دست دارند بخشی از این پروژه های تحقیقانی را به دانشجویان می‌دهند و در قبال آن نوعی از کمک هزینه را اعطا می‌کنند.

آیا می توانم برای یادگیری زبان انگلیسی یا فرانسوی بورس تحصیلی دریافت کنم؟

به طور کلی چنین بورسیه ای برای یادگیری زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه نمی شود.

 

آیا برای دریافت اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی مدرک زبان مورد نیاز است؟

برای اطلاع از این مورد نیز باید از شرایط به خصوص هر دانشگاه برای اعطای بورسیه آگاهی داشت. به صورت کلی دانش زبانی مناسب انگلیسی و فرانسوی شانس شما را در دریافت کمک هزینه تحصیلی بسیار  افزایش می‌دهد. قطعا داشتن رزومه خوب برای اپلای بورس تحصیلی کانادا ضروریست. معدل بالای ۱۴ و داشتن مقالات علمی میتواند پشتوانه خوبی برای بورس کانادا باشد.

چگونه شانس بورسیه شدن را افزایش دهیم؟

هنگام درخواست بورس تحصیلی، تمام مدارک مورد نیاز را کامل ارسال کنید و بر روی نوشتن متن درخواست خود بسیار وقت بگذارید. به خصوص در مورد اینکه چگونه این بورس تحصیلی به هدف های تحصیلی شما کمک می کند توضیح دهید. به مهلت ارسال درخواست‌ها (ددلاین) توجه کنید و از همه مهمتر باید بتوانید توانایی منحصر به فرد خود را نشان دهید.