تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

هزینه تحصیل

اهمیت تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

تمکن مالی یکی از مهمترین مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا است. بخش تمکن مالی ریزه‌‌کاری‌های بسیاری دارد و صرفا آماده کردن چند نامه بانکی و گردش حساب و دیگر اسناد ملکی شما را از لحاظ مالی واجد شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا نمی‌کند.

حتما می‌پرسید خب چه باید کرد؟ پاسخ ما این است که این مقاله را با دقت بخوانید. فراموش نکنید، حتی با وجود اطلاعات این مقاله باز هم هر پرونده به نوبه خود خاص است و باید در مورد هر پرونده سناریوی جداگانه‌ای را مرور و بررسی کرد. ما درسازمان مهاجرتی نوید برای تک تک هر کدام از هزاران کلاینتی که داریم این موارد را با دقت بررسی و بهترین راهکار را پیشنهاد می‌دهیم.

خواندن این مقاله را به چه افرادی توصیه می‌کنیم؟

در فکر اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا هستید و می‌خواهید شرایط تمکن مالی ویزای دانشجویی کانادا را بدانید.

برای پذیرش تحصیلی کانادا اقدام کرده‌اید و منتظر نامه پذیرش هستید و نیم نگاهی هم به مدارک ویزا دارید.

 در مرحله تکمیل مدارک ویزا هستید.

ترجیح ما این است که در مرحله ۱ یا مرحله ۲ باشید چون در این دو مرحله زمان کافی برای برنامه ریزی خواهید داشت.

سه اصل اساسی در تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

اصل اول | باید اثبات کنید توانایی تامین هزینه‌ها را دارید.

بر اساس قانون اداره مهاجرت کانادا متقاضی تحصیل در کانادا باید بتواند هزینه‌ تحصیل در کانادا و هزینه های زندگی در کانادا را برای سال اول فراهم نماید. مثلا اگر شهریه متقاضی برای هر سال ۱۵ هزار دلار است، وی باید این مبلغ را به همراه هزینه زندگی مربوط به سال اول و هزینه های رفت و آمد به کانادا (پول بلیت کانادا) از طریق حساب بانکی خود یا اسپانسر خود به سفارت اثبات کند.

در زمان درخواست استادی پرمیت، مبلغ تمکن مالی فقط برای سال اول چک می‌شود ولی آفیسر به درآمد خانواده و سایر مواردی که احتمال موجود بودن پول در سال‌های آینده را ایجاد کند هم توجه می‌کنند.

اصل دوم | باید نشان دهید که از نظر توانایی اقتصادی در شرایط خوبی هستید.

به عبارتی باید ثابت کنید که می‌توانید خودتان و اعضای خانواده‌تان که شما را همراهی می‌کنند هنگام اقامت در کانادا ساپورت کنید. این موضوع جدای بحث تمکن مالی بررسی می‌شود. در اینجا توان کلی شما از نظر مالی و گره‌های مالی که به کشور خودتان دارید لحاظ می‌گردد.

اصل سوم | بهتر است نشان دهید که منابع مالی شما از کجا بدست آمده‌اند.

جالب است که طبق دستورالعملی که درسند شماره ۱۲ کانادا آمده است، بسته به نوع کشوری که از آن اقدام می‌کنید مقدار سخت گیری آفیسرها متغیر است. برای کشورهای پر ریسک (ایران جزء همین کشورهاست) آفیسرها باید مدارک کاملی را در خصوص گردش مالی، نامه‌های بانکی و غیره کنترل کنند ,و به یک منطق مالی برسند که متقاضی از لحاظ مالی توانایی کافی دارد.. در مورد کشورهای کم ریسک (مثل کشورهای اروپایی) فقط وجود یک تمکن بانکی یک روزه برای اخذ ویزا کافیست.

حداقل تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

طبق قانون اداره مهاجرت کانادا شما باید حداقل توانایی ساپورت ۱۲ ماه هزینه تحصیل و زندگی در کانادا را داشته باشید. طبیعتا اگر متاهل هستید باید هزینه‌های همراهان را نیز برای یک سال محاسبه کنید.

اما این تمکن مالی کانادا چطور محاسبه می‌شود؟ پاسخ خیلی ساده است:

مبلغ شهریه یک سالتان را از نامه پذیرش تحصیلی کانادا یا از وب سایت مرکز آموزشی پیدا کنید. سپس آن عدد را با مقادیر پایین جمع بزنید. مثلا اگر شهریه شما سالیانه ۱۶ هزار دلار است و مجرد هستید و به استان بریتیش کلمبیا می‌روید، باید به این شکل محاسبه را انجام دهید:

۱۶۰۰۰ + ۱۰۰۰۰ = ۲۶۰۰۰

بله ۲۶ هزار دلار حداقل پولی است که باید نشان دهید در حساب بانکی شما موجود است. طبیعتا این مبلغ هر چه بالاتر باشد اطمینان خاطر بیشتری به آفیسر می‌دهد که شما توانایی ساپورت خودتان را خواهید داشت. حداقل پول مورد نیاز برای تامین هزینه‌های یک دانشجو (و اعضای خانواده‌اش که او را همراهی می‌کنند) به شرح جدول زیر است:

حداقل تمکن مالی مورد نیاز در خارج از استان کبک در سال ۲۰۲۲

دانشجو     ۱۰,۰۰۰ دلار کانادا سالیانه     ۸۳۳ دلار کانادا ماهیانه

اولین عضو خانواده  ۴,۰۰۰ دلار کانادا سالیانه       ۳۳۳ دلار کانادا ماهیانه

هر عضو دیگری از خانواده    ۳,۰۰۰ دلار کانادا سالیانه       ۲۵۵ دلار کاناداماهیانه

برای نمونه:

اگر شما و دو عضو خانواده‌تان می خواهید برای مدت یک سال در خارج از استان کبک کانادا زندگی کنید به مبالغ زیر نیاز خواهید داشت:

هزینه های زندگی (برای دانشجو): ۱۰ هزار دلار

هزینه های زندگی (برای عضو اول خانواده): ۴ هزار دلار

هزینه های زندگی (برای عضو دوم خانواده): ۳ هزار دلار

جمع: ۱۷ هزار دلار

حداقل تمکن مالی مورد نیاز در استان کبک در سال ۲۰۲۲

دانشجو     ۱۱,۰۰۰ دلار کانادا سالیانه     ۹۱۷ دلار کاناداماهیانه

اولین عضو خانواده (۱۸ سال به بالا)     ۵,۱۰۰ دلار کانادا سالیانه       ۴۲۵ دلار کاناداماهیانه

اولین عضو خانواده (زیر ۱۸ سال)         ۳,۸۰۰ دلار کانادا سالیانه       ۳۱۷ دلار کاناداماهیانه

هر عضو دیگری از خانواده (۱۸ سال به بالا)        ۵,۱۲۵ دلار کانادا سالیانه       ۴۲۷ دلار کاناداماهیانه

هر عضو دیگری از خانواده (زیر ۱۸ سال)           ۱,۹۰۳ دلار کانادا سالیانه       ۱۵۹ دلار کاناداماهیانه

برای نمونه:

اگر شما و دو عضو بالای ۱۸ سال از خانواده‌تان می خواهید برای مدت یک سال در استان کبک کانادا زندگی کنید به مبالغ زیر نیاز خواهید داشت:

  هزینه های زندگی ( برای دانشجو): ۱۱ هزار دلار

  هزینه های زندگی (برای عضو اول خانواده): ۵,۱۰۰ هزار دلار

  هزینه های زندگی (برای عضو دوم خانواده): ۵,۱۲۵ هزار دلار

  جمع: ۲۱,۲۲۵ هزار دلار

نکته: تمکن مالی برای ویزای دانش آموزی در کانادا هم با همین فرمول محاسبه می‌شود.

شرایط تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

در این بخش شرایط تمکن مالی و همچنین شرایط نامه‌های بانکی برای ویزای دانشجویی کانادا را بیان می‌کنیم:

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا باید به اندازه یک سال شهریه تحصیلی و هزینه یک سال زندگی در کانادا باشد.

تاریخ افتتاح حساب کمتر از شش ماه نباشد (هر چقدر حساب قدیمی‌تر باشد بهتر است).

میزان بدهکاری (debit) و بستانکاری (Credit) در حساب شما باید مبلغی منطقی و متعادل باشد. به این معنا که اگر مثلا گردش ۶ ماهه از حساب خود می‌گیرید، نباید میزان مبلغ ورودی در طی ۶ ماه خیلی بیشتر از مبلغ خروجی باشد و برعکس؛ مگر اینکه منبع پول ورودی که باعث اختلاف زیاد شده، مشخص باشد. اگر حساب شما این شرایط را ندارد حداقل برای آفیسر توضیح دهید که دلیل این شوک‌های وارد شده به حساب چه بوده است.

مبالغ واریزی به حسابتان باید منطقی باشد. برای مثال، اگر کارمند هستید و در ماه ۸ میلیون تومان حقوق می‌گیرید، واریز شدن چندین مبلغ ۱۰ میلیونی، ۲۰ میلیونی و یا ۳۰ میلیونی در طی یک ماه منطقی نیست مگر اینکه منبع آن‌ها مشخص باشد.

اگر در حسابتان مبلغ کمی وجود دارد و می‌خواهید آن را به حد نصاب لازم برای شهریه و هزینه زندگی یک سال در کانادا برسانید، باید مبلغ مورد نظر طی چندین ماه و کم کم به حسابتان وارد شود.

اگر موجودی حسابتان زیاد نیست و برای گرفتن گردش حساب عجله دارید و می‌خواهید یکدفعه مبلغ زیادی به آن وارد کنید، این مبلغ زیاد باعث شوک به حسابتان خواهد شد. بنابراین بهتر است از تاریخ بعد از واریز آن مبلغ پول، گردش حساب بگیرید و تاریخ واریز مشخص نباشد.

باید به آفیسر پرونده نشان دهید که پول موجود در حساب‌های بانکی‌تان در دسترس (Available) است. در دسترس بودن یعنی هر زمان اراده کنید می‌توانید از آن برداشت کنید.

باید آفیسر را قانع کنید که پول موجود در حسابتان به شما یا اسپانسر تان تعلق دارد و قرض و وام نیست. برای نشان دادن این امر باید مدت گردش حساب حداقل ۴ ماهه باشد و با حساب خود کار کرده باشید. یعنی در طی هر ماه مبلغی به حساب خود واریز و یا از آن برداشت کرده باشید.

میزان پولی که در حساب شما وجود دارد بهتر است با سن، میزان سابقه کاری و میزان حقوق دریافتی شما تناسب داشته باشد. اگر تناسب ندارد مشکلی نیست به شرطی که منبع آن را مشخص کنید.

دقت کنید که مشخص باشد تمکن مالی کانادا از چه منبعی تامین شده است. پول شما نباید قرض یا بدهی یا وام باشد که در این موارد ایجاد حساسیت خواهد کرد.

شرایط فرد اسپانسر ویزای دانشجویی کانادا چیست؟

اسپانسر فردی است که تعهد می‌کند که شما را در زمان زندگی در کانادا ساپورت مالی کند. اسپانسر هم ملزم به ارائه مدارک و مستندات مالی خواهد بود. اما اسپانسر تمکن مالی را چه افرادی می‌توانند انجام دهند؟ هر فردی می‌تواند تعهد پرداخت پول بدهد ولی منطقا باید دلیلی باشد که فردی اسپانسر شما شود.

ترجیحا برای گرفتن نامه تمکن مالی از اسپانسری کمک بگیرید که اقوام درجه یک شما باشد. در غیر اینصورت سراغ نفرات بعدی بروید.

آیا همسر من می‌تواند اسپانسر من باشد؟‌ البته که بله. همسر شما می‌تواند حساب های بانکی خود را ارائه کند. در مورد همسر نیازی به ارایه نامه اسپانسرشیپی وجود ندارد چون اصولا پول شما و همسر شما در یک کاسه هست.

اسپانسر می‌تواند در کشور دیگری باشد؟‌ بله. فرد حامی مالی می‌تواند در هر کشوری باشد. اگر حامی مالی شما در کاناداست، دقت کنید که این موضوع به نوعی گره هم محسوب می‌شود. البته نسبت به اینکه چه فردی باشد این موضوع متفاوت خواهد بود و ما نسبت به هر پرونده سناریو خاص خودش را مرور و بررسی می‌کنیم و در نهایت وکلای شرکت بهترین راهکار را ارائه می‌کنند.

مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی ویزای دانشجویی کانادا

سه اصل تمکن مالی را خاطرتان هست؟ در این بخش مقاله هرکدام را به تفصیل شرح می‌دهیم.

از طریق مدارکی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم می‌توانید تمکن مالی کافی برای ویزای تحصیلی کانادا را اثبات کنید:

اصل اول | باید اثبات کنید توانایی تامین هزینه‌ها را دارید

اثبات تمکن مالی از طریق نامه بانکی و گردش حساب با ارز کشور خودتان

نامه بانکی و ریز گردش حساب حداقل ۴ ماهه اخیر مدارکی هستند که میزان موجودی حساب شما را نشان می‌دهند. بانک‌های ایران معمولا نامه‌های بانکی و گردش حساب را به زبان انگلیسی صادر می‌کنند‌. نامه‌های بانکی باید بر روی سربرگ بانک، و همراه با مهر و امضای بانک باشد. در گواهی تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا باید اطلاعاتی مانند تاریخ افتتاح حساب، میزان موجودی و اطلاعات هویتی صاحب حساب باشد.

بعضی از بانک‌ها موجودی را تنها به واحد ارزی ایران یعنی ریال نشان ‌می‌دهند و بعضی دیگر آن را به صورت معادل دلار کانادا یا آمریکا نشان می‌دهند.

اثبات تمکن مالی از طریق نامه بانکی به ارز دلاری

شرایط حساب‌های ارزی تمکن بانکی برای ویزای تحصیلی کانادا کمی متفاوت است. احتمالا بعضی از شما حساب ارزی دارید و نمی‌دانید که ارائه دادن حساب ارزی برای ویزای دانشجوی کانادا منطقی است یا خیر. یا شاید از نوسانات ارز در کشور خود هراسان هستید و نگرانید که پول شما با راکد ماندن در حساب ارزش خود را از دست بدهد.

این موضوع قابل درک است. هیچ کسی دوست ندارد که سرمایه زندگی خود را به راحتی از دست بدهد.

به صورت کلی، ارائه حساب ارزی برای ویزای دانشجویی کانادا مشکلی ندارد اما در نامه مالی خود باید توضیح دهید که چرا حساب ارزی باز کرده‌اید. می‌توانید توضیح دهید که به دلیل نوسانات ارزش پول کشورتان و همچنین به دلیل حفظ ارزش پول خود آن را به دلار تبدیل کرده‌اید.

سعی کنید از طریق رسیدهای بانکی دقیقا نشان دهید که مبلغ خارج شده از فلان حساب تبدیل به تمکن دلاری شد. منظور این است که پرینت حسابی که با آن ارز خریده‌اید را با پرینت حساب ارزی مقایسه و به آفیسر نشان دهید تا منبع پول برای او مشخص باشد.

ارز دولتی یا ارز آزاد

دولتی یا آزاد؟‌ هنوز هم این بحث وجود دارد. طبق تجربه ما ، این موضوع به شانس شما در مورد اینکه چه آفیسری پرونده را بررسی می‌کند مربوط است. برخی از آفیسرها کاملا در این مورد توجیه هستند و برخی موارد آفیسر مشخصا به این موضوع اشاره کرده است که نرخ اعلام شده از بانک نرخ واقعی دلار نیست. البته صدها پرونده هم داشتیم که در آن آفیسر درگیر این موضوع نبوده است.

توصیه ما این است که تمکن مالی را با نرخ دلار در بازار آزاد محاسبه کنید.

اثبات تمکن مالی از طریق حساب بانکی در کانادا

اگر در کانادا به نام خودتان حساب بانکی دارید، مبلغ تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا را که قبلا به آن اشاره کردیم در آن واریز کنید و نامه بانکی مربوط به آن را ارائه دهید. اگر پدر یا مادر شما ویزای توریستی داشته و در سفر خود به کانادا حساب بانکی باز کرده‌اند، می‌توانید آن حساب‌ها را هم ارائه کنید.

اثبات تمکن مالی از طریق نامه بورسیه دانشگاه

اگر از دانشگاه فاند تحصیلی دریافت کرده‌اید، حتما نامه مربوط به آن را همراه با دیگر مدارک مالی ارائه دهید. اگر مبلغ فاند بخشی از شهریه سال اول شما را در بر می‌گیرد، برای تامین ما‌بقی مبلغ شهریه و هزینه زندگی یک سال، باید تمکن بانکی به اندازه کافی ارائه دهید.

آیا مبلغ فاند را می توان جزئی از مبلغ بانکی برای تامین هزینه های سال اول در نظر گرفت؟‌ بله.

اثبات تمکن مالی از طریق رسید پرداخت شهریه

در صورتی که برای پذیرش دانشگاه کانادا دیپازیت پرداخت کرده‌اید، باید رسید پرداخت را به مدارک مالی خود اضافه کنید. دیپازیت معمولا هزینه بخشی از شهریه یک ترم یا یک سال تحصیلی است.

اصل دوم | نشان دهید که شرایط کلی مالی شما خوب است

اثبات تمکن مالی از طریق اسناد مالکیت

اسناد شما پول نقد نیستند، پس جایگزین نامه‌های بانکی نمی‌شوند. ولی به هر حال شرایط مالی شما را نشان می‌دهند. همچنین اسناد مالی نشانگر گره‌های اقتصادی شما با کشور خودتان است.

اسناد ملکی مانند سند زمین، سند خانه، سند مغازه و یا اجازه نامه خانه، مغازه و یا زمینی که آن را اجاره داده‌اید همه اثبات کننده توانایی مالی و تمکن مالی شما است. بهتر است اسناد ملکی ترجمه رسمی شوند و تاریخ ترجمه آن‌ها جدید باشد. اسناد ملکی می‌تواند به نام خود شما و در صورت داشتن اسپانسر مالی، به نام اسپانسر باشد.

تمام مدارکی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، توانایی مالی و تمکن مالی شما را به سفارت کانادا اثبات می‌کند. چگونگی آماده کردن هر مدرک هم بسیار مهم است. ما با ارائه مشاوره‌های تخصصی در این زمینه می‌توانیم به شما کمک کنیم.

اثبات از طریق کمترین میزان درآمد – لایکو LICO

لایکو LICO مخفف Low-income cut-off و به معنی کمترین میزان درآمد است و برای نشان دادن خط فقر در مناطق شهری کانادا با جمعیت حداقل نیم میلیون نفر، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر، اگر درآمد شما کمتر از لایکو باشد، از نظر کانادا شما زیر خط فقر هستید.

افسران اداره مهاجرت کانادا از جدول لایکو به عنوان ابزاری برای ارزیابی تمکن مالی متقاضی و همچنین اسپانسر او استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، در ویزاهای بلند مدت، آفیسرها انتظار دارند ۶ ماه از لایکو و در ویزاهای کوتاه مدت، ۱۲ ماه از لایکو را در حساب بانکی خود نشان دهید.

جدول لایکو LICO سال ۲۰۲۲

تعداد اعضای خانواده               لایکو – ۱۲ ماه (دلار کانادا)  لایکو – ۶ ماه (دلار کانادا)

۱ نفر                                                        ۲۷,۵۸۶               ۱۳,۷۹۴

۲ نفر                                                         ۳۴,۳۴۶              ۱۷,۱۷۳

۳ نفر                                                         ۴۲,۲۲۴              ۲۱,۱۱۲

۴ نفر                                                        ۵۱,۲۶۷               ۲۵,۶۳۳

۵ نفر                                                        ۵۸,۱۴۵               ۲۹,۰۷۲

۶ نفر                                                          ۶۵,۵۷۸            ۳۲,۷۸۹

۷ نفر                                                        ۷۳,۰۱۱               ۳۶,۵۰۶

بیش از ۷ نفر: به ازای هر نفر این مبالغ اضافه می‌شود         ۷,۴۳۳    ۳,۷۱۷

اصل سوم | همیشه منابع را برای آفیسر ارائه کنید

ارائه پشتوانه تمکن مالی از طریق نامه شغلی و درآمد

راه منطقی برای اینکه توانایی مالی خود را نشان دهید ارائه نامه شغلی است. در نامه شغلی باید سمت شغلی، میزان درآمد، تاریخ اشتغال به کار و اطلاعات کارفرما ذکر شود. نامه شغلی را بر روی سربرگ شرکت و با مهر و امضای مدیر شرکت تهیه کنید.

دیگر مدارک شغلی که اثبات کننده میزان تمکن مالی شما است شامل سوابق بیمه، فیش‌های حقوقی، حکم کاری و در صورت بازنشستگی اسپانسر، نامه بازنشستگی است. گواهی کسب، قراردادهای شغلی، و در صورت داشتن شرکت فعال، اسناد ثبت شرکت از دیگر مدارک شغلی اثبات کننده تمکن مالی هستند.

اگر اسپانسر دارید، حتما منابع مالی اسپانسر خود را نیز نشان دهید. یادتان باشد برای کانادا مهم است که مطمئن شود در سال‌های بعدی هم منبعی برای تامین مالی شما وجود دارد (هرچند فعلا فقط توان مالی برای یک سال را اثبات می‌کنید).

اثبات تمکن مالی برای همراهان دانشجو

در صورتی که همسر و فرزندتان هم شما را در سفر به کانادا همراهی می‌کنند باید هزینه زندگی یک سال آن‌ها را هم به هزینه‌های خود اضافه کنید. مدارک مالی اثبات کننده‌ تمکن مالی همسرتان شامل نامه بانکی، گردش حساب، نامه شغلی، فیش‌های حقوقی، سوابق بیمه و یا قراردادهای شغلی ایشان است.

در صورت داشتن شرکت ثبت شده، مدارک مربوط به آن مانند روزنامه رسمی، اساسنامه و دیگر مدارک می‌تواند تمکن مالی همسرتان به عنوان فرد همراه را نشان دهد. داشتن هر نوع سند ملکی هم که در بخش قبلی به آن‌ها اشاره کردیم، اثبات کننده توانایی مالی ایشان است.

اگر همسرتان با شما حساب بانکی مشترک دارد و یا درآمد ایشان در حساب شما وارد شده است باز نشان دهنده تمکن مالی ایشان است. حتی اگر همسرتان شاغل نباشد و نتواند مدارک مالی ارائه دهد، مادامی که شما بتوانید از طریق مبلغ بانکی موجود در حسابتان هزینه‌ یک سال زندگی ایشان در کانادا را نشان دهید، مشکلی از جانب اثبات تمکن مالی همسرتان وجود ندارد.

میزان تمکن مالی برای ویزای همراه توریستی کانادا چقدر است؟

اگر مادر یا پدر دانش آموز هستید یا اگر همسر شما ویزای دانشجویی یا ویزای کاری دارد، باز باید حتما تمکن مالی را ارائه کنید.

اما چقدر؟‌

به اندازه مبلغی که در سفر به آن احتیاج دارید. مثلا اگر سفر شما ۱۰ هزار دلار هزینه دارد، باید حداقل ۱۰ هزار دلار تمکن مالی ارائه کنید. یادتان باشد در این مبلغ هزینه‌های پیش بینی نشده مانند مشکلات مدیکال را هم در نظر بگیرید.

مبلغ تمکن مالی برای ویزای توریستی کانادا با ویزای تحصیلی متفاوت است. به طور متوسط یک ماه اقامت در این کشور باید حدودا مبلغ ۲,۰۰۰ دلار ارائه دهید. بنابراین اگر حداکثر زمان ۶ ماه را در نظر بگیریم، باید حدود ۱۲,۰۰۰ دلار به عنوان تمکن مالی ویزای توریستی خود ارائه دهید.

بررسی موارد ریجکتی به دلیل تمکن مالی

در مقاله دیگری تمام مسائل مربوط به ریجکتی ویزای کانادا را بررسی کردیم. اینجا تنها به موضوع مربوط به تمکن مالی اشاره می‌کنیم  به اصول و قوانین شک نکنید!

در نامه های ریجکتی کانادا یک سری مواردی به صورت پیش فرض آورده می‌شوند که یکی از آن‌ها موضوع شرایط مالی شما است. اگر با وجود رعایت همه موارد درج شده در این مقاله ریجکت شدید و در نامه ریجکتی آفیسر باز به موضوع مالی اشاره کرده، به چیزی شک نکنید. شما کارتان را درست انجام داده‌اید.

موضوعاتی مربوط به تمکن که آفیسرها در نامه های ریجکتی مطرح می‌کنند در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرد:

منبع پول موجود در بانک مشخص نیست.

برآیند شرایط مالی و اقتصادی متقاضی برای تحصیل در کانادا و پرداخت شهریه منطقی به نظر نمی‌رسد.

به نظر می‌رسد که متقاضی از نظر اقتصادی در کشور خود شرایط پایداری را داشته باشد.

اگراین موارد باعث ریجکتی شما شده‌اند، بیش از حد نگران نباشید. ما در بیش از ۹۵٪ پرونده‌هایی که مشکلات این چنینی منجر به ریجکت آنها شده‌اند در مراحل بعدی و ارجاع به دادگاه‌های کانادا پیروز شده‌ایم.

تمکن مالی برای تمدید استادی پرمیت

قوانین تمدید استادی پرمیت و ویزا در مقاله دیگری مفصل توضیح داده شده است. اما به طور خلاصه در هنگام تمدید استادی پرمیت یا ویزا هم باید شرایط مالی ذکر شده در همین مقاله را داشته باشید.

مدت اعتبار نامه تمکن مالی چقدر است؟

از زمان صدور نامه بانکی مدت اعتبار آن یک ماه است ولی تا ۴۰ روز هم برای ویزای تحصیلی کانادا قابل استفاده است.

آیا داشتن بورسیه می‌تواند جای تمکن بانکی را بگیرد؟

در صورتی که مبلغ بورسیه کل شهریه و هزینه‌های زندگی یک سالتان را پوشش دهد نیازی به ارائه تمکن بانکی نیست ولی اگر فاند بخشی از هزینه‌ها را شامل می‌شود، باید برای تامین مابقی هزینه، تمکن بانکی با موجودی کافی ارائه دهید.

آیا از سفارت کانادا جهت استعلام و اعتبارسنجی نامه تمکن بانکی ویزای تحصیلی کانادا تماس می‌گیرند؟

بله ممکن است. البته این موضوع به ندرت اتفاق می‌افتد ولی همیشه باید آمادگی آن را داشته باشید و پس از سابمیت پرونده ویزا حساب خود را خالی نکنید.

آیا ارائه سهام برای تمکن ویزای تحصیلی کانادا مورد قبول است؟

سهام مانند بورس اوراق بهادار به عنوان تمکن مالی قابل قبول نیست. چون میزان بورس همیشه در حال نوسان است و منبع مالی ثابتی نیست و حتی ممکن است منفی شود. یادتان باشد تمکن مالی شما باید available باشد. سهام ممکن است در یک روز موجود و در روز بعدی موجود نباشد.

آیا ارائه بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال برای تمکن مالی امکان پذیر است؟‌

ماهیت ارزهای دیجیتال دینامیک بودن آن‌هاست. پس همواره این نوع ارزها در تلاطم هستند و از این رو نمی‌توانند برای ارائه به سفارت کانادا استفاده شود. شاید روزی اداره مهاجرت کانادا در این مورد بیانیه ای داد. آن روز حتما آن را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

چطور می‌توان تمکن مالی ویزای دانشجویی کانادا را تقویت کرد؟

اگر برای تامین شهریه و هزینه یک سال زندگی در کانادا پول کافی ندارید و نمی‌توانید تمکن مالی لازم را ارائه دهید برای تقویت تمکن مالی بهتر است از افراد درجه یک خانواده خود مانند همسر و یا پدر و مادر بخواهید اسپانسر مالی شما شوند.

آیا اسپانسر مالی ویزای تحصیلی کانادا باید تعهدنامه ارائه دهد؟

بله. تنها در یک صورت نیاز به ارائه تعهد نامه مالی از سمت اسپانسر نیست و آن هم در صورتی است که همسر شما اسپانسر مالی باشند.

آیا تمکن مالی و گردش حساب شرکت را می‌توانم ارائه کنم؟

بله. می‌توانید حساب تجاری یا بیزینسی خود را ارائه کنید. البته نه به عنوان حساب اصلی برای نشان دادن توانایی پرداخت شهریه و هزینه زندگی در سال اول. بلکه بیشتر برای نشان دادن این که کسب و کار خوبی دارید.

حساب شرکت‌ها مربوط به امور همان شرکت بوده و در صورتی که مثلا شرکت ورشکست شود، آن حساب دیگر قابل دسترس نخواهد بود. هر پولی که نشان می‌دهید باید available باشد. تمکن مالی موجود در حساب تجاری با اینکه امروز در دسترس است ولی ممکن است فردا نباشد. از این رو ارائه حساب تجاری را بعنوان تمکن اصلی توصیه نمی‌کنیم.

آیا امکان گرفتن وام و ارائه نامه تمکن مالی وجود دارد؟‌

خیر. وام چه در کانادا چه در ایران نمی‌تواند به عنوان تمکن مالی شما برای اخذ ویزا ارائه شود. چون وام نوعی از بدهی است و در اصل وام پول شما نیست