دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

ریجکتی

حرف اصلی اداره مهاجرت برای ریجکت چیست؟

به طور کلی علت مردود شدن ویزای کانادا این است که آفیسر قانع نمی‌شود که قصد شما از ماندن در کانادا موقت است و او بر این عقیده است که شما در پایان اقامت موقت خود کانادا را ترک نمی‌کنید.

احساس منفی پس از رد شدن ویزا و شروع تحقیقات

خودتان را سرزنش نکنید  شما با آفیسر، یک انسان، سروکار دارید، پس احتمال وجود اشتباهات بسیار زیاد است. به همین دلیل رد شدن ویزا و دریافت نامه ریجکتی الزاما به معنی این نیست که هر چه آفیسر علامت زده درست است. پس قبل از دستبند زدن به خودتان و متهم کردن، با پروسه بررسی پرونده آشنا شوید.

در کل چرا باید آفیسر ها بعضی را ریجکت کنند؟

تقاضا بالا، ظرفیت کم

واقعیت محض این است: کانادا مقصد جذابی‌ است و از سراسر دنیا هجوم برای ورود به کانادا وجود دارد. اما آیا این کشور ۳۵ میلیون نفری ظرفیت این تعداد مهاجر را دارد؟‌ قطعا خیر. در سال ۲۰۱۹ فقط از کشور هندوستان بیش از یک میلیون نفر درخواست استادی پرمیت دادند. یک میلیون نفر فقط از یک کشور. پس با درخواست زیاد و ظرفیت محدود مواجه هستیم و چاره‌ای جز ریجکتی برخی پرونده ها نیست. قطعا هیچ کسی دوست ندارد در بین ریجکتی ها باشد.

زمان محدود برای بررسی هر پرونده منجر به خطا می‌شود

خیلی سریع. آفیسرها باید در رسیدگی به پرونده‌ها سریع عمل کنند. در نمودار زیر تعداد درخواست های استادی پرمیت کانادا را از شش کشور ملاحظه کنید. بله، این آمار بسیار زیاد است و منابع انسانی رسیدگی به پرونده‌ها محدود. پس این جاست که آفیسرها مجبورند سریع عمل کنند. به نقل از منابع آگاه، هر آفیسر برای بررسی یک پرونده شاید زمانی کوتاهتر از ۶ دقیقه صرف کند. واقعا در ۶ دقیقه چطور انبوه مدارک مورد نیاز ویزا بررسی می‌شوند؟

تعداد استادی پرمیت‌های جدید صادر شده در چهار سال گذشته

Country ۲۰۱۸        ۲۰۱۹ ۲۰۲۰     ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۱

هند           107,050                 138,695                 80,945   148,300

چین         85,000   84,235   57,940   51,765

فرانسه     13,415   14,530   7,950     19,145

ایران        7,035     9,685     6,975     10,605

ژاپن         6,680     6,665     3,495     7,280

کره جنوبی               16,865   17,000   10,950   9,670

با این زمان کم آیا آفیسرها اشتباه هم می‌کنند؟

تا دلتان بخواهد. ولی گفتن این جمله نباید شما را خوشحال یا ناراحت کند. وظیفه شما این است که خوب اقدام کنید و هم مدار رو دقیق و منظم چیدمان کنید.

نقص پرونده

 در بیشتر موارد وجود مشکلات در پرونده و کمبود مدارک موجب ریجکتی ویزای کاناداست. در این راستا باید سناریو و برنامه ریزی شما طوری باشد که بتوانید آفیسر را قانع کنید. در غیر اینصورت او ویزای کانادا شما را مردود می‌کند. موارد زیادی در تصمیم آفیسر برای صدور یا ریجکت ویزا دخیل هستند.

مثال: متقاضی‌ای ۴۰ سال دارد و دارای مدرک دیپلم و مدرک زبان هم ندارد. او متاهل بوده و همزمان برای خود ویزای دانشجویی و برای همسر و فرزندش ویزای همراه درخواست کرده است. پرونده ایشان توسط آفیسر مردود اعلام شده زیرا آفیسر شک دارد که قصد متقاضی از مهاجرت به کانادا موقت باشد. به همین دلیل متقاضی را به دلیل عدم ارائه برنامه تحصیلی مناسب و عدم قانع شدن در خصوص بازگشت او در پایان تحصیل مردود کرده است.

قبل از ارتکاب جرم، مجرمید!

یادتان باشد در سیستم اداره مهاجرت کانادا شما ابتدا به فرض گناه کار هستید و باید از همان ابتدا گناهکار نبودن خود را اثبات کنید. یعنی از نظر حقوقی پیش فرض این است که شما قصد دارید در کانادا بمانید مگر این که شما این را اثبات کنید. پس وظیفه شماست که بدون هیچ درخواستی از خودتان در همان شروع قضیه دفاع کنید. بله شما جرمی را انجام ندادید ولی باید اثبات کنید که گناه کار نیستید.

همواره وظیفه متقاضی است که نشان دهند قصد اقامت موقت در کانادا را داشته و در پایان تحصیل خود کانادا را ترک خواهد کرد.

هر پرونده‌ای که ریجکت شود، در قبال آن آفیسر موظف به صدور نامه مکتوب با ذکر دلایل کلی مردود شدن ویزای متقاضی است. در این نامه آفیسر گزینه یا گزینه هایی که به نظر او متقاضی نتوانسته او را قانع کند علامت میزند و نامه را در اکانت آنلاین ویزای متقاضی قرار می‌دهد.

معمولا نامه ریجکت سفارت کانادا تا یک هفته پس از انگشت نگاری صادر می‌شود. اما در مواردی هم زمان طولانی تری برای صدور نامه ریجکت مشاهده شده است.

نامه ریجکتی گنگ و ناواضح است. استادی پلن شما ظاهرا خوب بوده ولی آفیسر اعتقاد دارد که گنگ بوده. نامه های مالی شما به نظر خوب و بدون مشکل هستند ولی آفیسر نظر دیگری دارد. اما در این نامه هیچ توضیحی نیست و همین موضوع شما را گیج می‌کند.

چطور دقیق تر از دلایل رد شدن ویزا باخبر شوم؟

امکان دسترسی به اطلاعات در کشور کانادا باید آزاد باشد. یعنی پشت صحنه ادارات را باید بتوان دید. خب این یکی از جذابیت های کشور کاناداست. ATIP یا همان قانون Access to Information and Privacy به شما اجازه می‌دهد که به مدارک ارائه شده به حدود ۲۷۰ ارگان فعال در کانادا دسترسی پیدا کنید. یکی از این ارگان‌ها اداره مهاجرت کانادا است.

پس در این مرحله درخواست یکی از نت های  CAIPS/FOSS/GCMS را می‌دهید.

در نامه کیس نت چه اطلاعاتی وجود دارد‌؟

نامه ثبت و توضیحات آفیسر را کیس نت می‌نامند. در این نامه اطلاعات بیشتری نسبت به نامه ریجکتی پیدا می‌کنید. اما الزاما این اطلاعات هم دقیق و مشخصا برای پرونده شما نوشته نشده‌اند.

دلایل رد شدن ویزای توریستی کانادا

اگر شما درخواست ویزای توریستی کانادا بدهید و آفیسر قانع نشود که قصد اصلی شما بازدید از کاناداست، او ویزای کانادا شما را مردود خواهد کرد. دلیل اصلی مردود شدن در ویزای توریستی کانادا هم یکی از عوامل زیر است:

نداشتن بودجه کافی برای پرداخت هزینه های سفر

ضعیف بودن شرایط مالی فرد دعوت کننده شما

هدف از سفر برای آفیسر قانع کننده نباشد و او بر این عقیده باشد که شما قصد اقامت بلند مدت در کانادا را دارید

سابقه سفرهای قبلی شما

نداشتن برنامه درست و مشخص برای سفر

عدم ارسال درست و کامل مدارک و فرم ها

پیوند های شما با کشور مبدا

بر اساس قوانین مهاجرت به کانادا متقاضی باید تصمیم خود برای بازگشت به کشورش پس از تحصیل در کانادا را نشان دهد. شما باید به ویزا آفیسر نشان دهید که واجد شرایط قوانین ویزا بر اساس بند ۱۲ قانون هستید و همچنین باید اثبات کنید که دارای بودجه کافی برای پرداخت هزینه های شهریه و هزینه های زندگی خود در کانادا هستید. پس از بررسی دقیق تمامی مدارکی که برای ما ارسال کردید، بنده قانع نشدم که شما واجد شرایط برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا هستید. به همین دلیل ویزای تحصیلی شما را مردود اعلام می‌کنم. دلیل این تصمیم به خاطر یک یا چند مورد از موارد زیر است:

شما اثبات نکردید که دارای بودجه کافی برای تحصیل و زندگی و بازگشت به کشور خود هستید.

شما مرا قانع نکردید که پس از اتمام دوره کانادا را ترک خواهید کرد.

شما تمام مدارک را ارسال نکرده اید.

بر اساس مدارک و فرم های ارسالی من قانع نشدم که شما همه موارد را به درستی تکمیل کرده باشید.

برنامه تحصیلی شما گنگ است

پیوند های شما با کشور مبدا از کشور مقصد ضعیف تر هستند.

شایع ترین دلایل ریجکت ویزای ایرانیان

وابستگی خانوادگی ضعیف به کشور محل زندگی

عدم وجود وابستگی و گره های عاطفی کافی با کشور اصلی اثری معکوس بر روند موفقیت آمیز پروسه ویزا دارد زیرا ممکن است موجب شک و تردید در آفیسر شود. مثلا شما برادر و خواهری درتورنتو دارید و خودتان هم قصد تحصیل در دانشگاه تورنتو را در ذهن می‌گذرانید.

راه حل

توضیح دهید که از نظر عاطفی به کشور خود وابسته هستید و اعضای خانواده شما به قدری مهم هستند که بدون آنها زندگی برای شما دشوار خواهد شد.

نداشتن چشم انداز شغلی در کشور خود

پس از اتمام تحصیل برنامه شغلی شما چیست؟‌ چه انگیزه شغلی باعث می‌شود شما به کشور خود بازگردید؟‌

راه حل

برای افرادی که مشغول به کار هستند، ارائه نامه‌ای از طرف کارفرمای فعلی متقاضی که نشان می‌دهد پس از پایان تحصیلات در کانادا و بازگشت به خانه خود، همچنان ضمانت شغلی برای وی وجود دارد می‌تواند سندی محکم برای تضمین چشم انداز شغلی شخص متقاضی باشد.

همچنین متقاضیانی که اشتغال به کار ندارند می‌توانند دلایلی ارائه نمایند که تحصیل در رشته‌ای خاص در یکی از دانشگاه‌های کانادا، در آینده به آنها کمک می‌کند تا موقعیت شغلی مناسبی در کشور خود بدست بیاورند. ولی در هر حال افسر اداره مهاجرت ممکن است چنین نتیجه گیری کند که هدف از درخواست ویزای تحصیلی توسط متقاضی این باشد که به طور دائم در کانادا اقامت کند و قصد بازگشت به وطن خود را نداشته باشد.

نداشتن تاریخچه سفر مناسب

اگرچه این نکته به صورت عاملی جداگانه مورد تاکید قرار نگرفته است و آفیسرها باید سایر فاکتورهای مرتبط را نیز در نظر بگیرند، ولی نداشتن سابقه سفر به خارج از کشور، Travel History و یا نداشتن سفر هوایی ممکن است موجب ریجکت شدن ویزای تحصیلی گردد.

بر طبق دادگاه های بسیاری که تجربه موفقی در آنها داشته‌ایم، سابقه سفر ضعیف نباید به عنوان عامل منفی روی پرونده های تحصیلی در نظر گرفته شود. سابقه سفر در بررسی آفیسر ها باید عامل Neutral یا خنثی باشد و از این رو در صورت مردود شدن بر پایه سابقه سفر، اهرم موثری برای طراحی دعوی حقوقی خواهیم داشت.

راه حل

در صورت امکان یک یا چند سفر خارجی داشته باشید.

شرایط مالی نامناسب

متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید مدارک مالی مناسبی را برای سال اول تحصیل ارائه نمایند. با وجود ارائه مدارک مالی باز هم ممکن است آفیسرها ویزای شما را مردود کنند زیرا مطمئن نیستند که منبع تامین مالی شما چه بوده است.

راه حل

صرفا تمرکز بر تامین مالی برای سال اول تحصیل ممکن است کافی نباشد و بهتر است که اسناد و مدارک مالی ارائه شده بتوانند مدت زمان بیشتری از دانشجو حمایت نمایند. برای اطلاعات بیشتر مقاله تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا را مطالعه کنید.

داشتن اهداف دوگانه

واقعا گیج کننده است. کانادا می‌خواهد که شما پس از اتمام تحصیل آنجا را ترک کنید. از طرف دیگر، برنامه های مهاجرتی زیادی برای اخذ اقامت تحصیلی پس از فارغ التحصیلی در کانادا وجود دارد.

پس چطور می‌شود؟‌ بله. شما باید قصد و نیت ماندن در کانادا را نداشته باشید ولی اگر پس از اخذ ویزا به هر دلیلی تصمیم شما عوض شد، کانادا با آن مشکلی ندارد و اتفاقا به شما راهکارهای زیادی هم پیشنهاد می‌دهد.

راه حل

توضیحات خوب و کافی بدهید که در زمان اقدام برای ویزای دانشجویی قصد ماندن بلند مدت در کانادا را ندارید. اگر به هر دلیلی مجبورید هر دو درخواست را نشان دهید، مثلا اکانت اکسپرس اینتری دارید و برای تحصیل هم اقدام می‌کنید، توصیه می‌کنیم از راهنمایی یک وکیل کمک بگیرید. چون موضوع Dual intent کمی پیچیده است.

رفع ریجکتی کانادا و اقدامات پس از ریجکت شدن ویزا

پس از ریجکت شدن چه اقداماتی میتوان انجام داد؟ آیا پس از مردود شدن در ویزای کانادا امکان اپلای مجدد هست؟

به دفعات متعدد مشاهده شده است که متقاضی ویزای کانادا که در بار اول مردود شده در دفعات بعدی موفق به اخذ ویزا گردیده است. دانستن این مسئله که دلیل اصلی مردودی پرونده ویزای کانادا چه بوده و اینکه آفیسر دقیقا به چه دلایلی ویزا را رد کرده است بسیار حائز اهمیت است.

راه اول: درخواست مجدد ویزا – تصمیم ساده تر

مدارک را تقویت کرده و با پرداخت پروسسینگ فی دوباره درخواست میدهید. مزیت در این روش این است که امکان اضافه کردن مدارک را خواهید داشت.

راه دوم: درخواست ریکانسیدریشن ویزا – حل مشکل داخل اداره مهاجرت

بدون تغییر در مدارک درخواست بررسی مجدد به اداره مهاجرت میدهید. مدیر آفیسر ها این درخواست را بررسی میکند.

راه سوم: اعتراض در کورت – پناهگاه آخر

در دادگاه عالی کانادا شکایت میکنید. این شکایت در مورد این نیست که نتیجه ویزای شما منفی بوده بلکه بخاطر این است که نحوه رسیدگی به مدارک ارسالی شما منصفانه و منطقی نبوده است.

کدام راه را پیشنهاد می‌کنید؟‌

بستگی به نوع ریجکتی شما دارد. هر کدام در شرایطی مزایا و معایب خود را دارد. هر پرونده باید به صورت جداگانه و دقیق بررسی شود تا تصمیم درستی درباره آن گرفته شود.

ریجکتی خوب و بد

ریجکتی خوب تاثیری روی درخواست های بعدی نخواهد گذاشت. مادامی که درست اقدام می‌کنید و مدارک صحیح ارائه می‌کنید نگران ریجکتی یا دفعات آن نباشید. اگر بد اقدام می‌کنید، حتما ریجکتی روی درخواست های شما تاثیر بسیار منفی خواهد گذاشت.

زمان اقدام مجدد پس از ریجکت شدن ویزای کانادا

قانون مشخصی برای اینکه با چه بازه زمانی پس از ریجکت ویزای کانادا درخواست مجدد بدهید وجود ندارد ولی از نظر تجربی بهتر است زمانی مجدد درخواست دهید که علت اصلی مردودی را می‌دانید و در خصوص رفع آن مشکل قدم برداشته‌اید.

پس از رفع مشکل پرونده میتوان بلافاصله درخواست مجدد برای ویزای کانادا را بدهید. انگشت نگاری برای ویزای کانادا پس از ریجکت شدن در صورتی که ده سال از اعتبار آن گذشته شده باشد، الزامی است. همچنین شما باید تمام هزینه های مربوط به اداره مهاجرت کانادا را مجدد پرداخت کنید.

کورت چیست؟‌ حالا نوبت سیستم قضایی کاناداست!

آخرین پناهگاه پیگیری قصه ریجکتی ویزای کانادا در دادگاه های عالی کانادا اتفاق می افتد. حالا شما از سیستم اداره مهاجرت کانادا ناامید شده اید و به دادگاه های کانادا متوسل شده‌اید. سیستم قضایی کانادا امکان قبول یا ریجکت کردن شما را ندارند و صرفا روی نحوه رسیدگی به پرونده شما نظر می‌دهند.

مراحل پروسه در دادگاه کانادا​

 پروسه دادگاه یا کورت ویزا سه مرحله دارد:

مرحله اول

Leave

در این مرحله یک بررسی خلاصه و مفید انجام می‌شود و اگر سیستم قضایی این نظر را داشته باشد که موضوعی برای بررسی وجود دارد، از شما درخواست مدارک بیشتری میکند.  اگر هم به نظر آنها دلایل کافی وجود نداشته باشد و ایرادی در کار آفیسر نبوده باشد پرونده بسته میشود و جایی برای اعتراض بشتر وجود ندارد. نتیجه مرحله اول:‌ بیایید مثبت نگاه کنیم و فرض را بر این بگذاریم که موضوعاتی وجود دارد که به آنها رسیدگی شود و این فرصت به شما داده میشود که از طریق وکیل خود نامه های دفاعیه را ارسال کنید. حالا اصطلاحا leave is granted، یعنی فرصت دفاع به شما داده خواهد شد.

 مرحله دوم

Settle

حالا اجازه دفاع کردن به شما داده شده است. در این مرحله وکیل  شما باید مستندات و دفاعیه هایی را به سیستم قضایی کانادا ارایه کند.

دقت کنید که هیچ مدرکی در این مرحله امکان اضافه شدن به فایل را ندارد. دفاعیه فقط بر اساس مدارک و اطلاعات ارسالی قبلی میتوانید باشد.

وکیل شما باید اثبات کند که یا اشتباهی در کار بوده یا اینکه تصمیم گرفته شده منطقی و منصفانه نبوده است. اثبات این سه مورد نیاز به نوشتن انبوهی از دفاعیه دارد.

نتیجه مرحله دوم: اگر بخت یار باشد سیستم قضایی کانادا به شما پیشنهاد ستل پرونده را خواهد داد. حالا شما دو راه دارید:

۱- ستل را بپذیرید که منجر به رفع ریجکتی شما و باز شدن پرونده خواهد شد. هنوز ویزای کانادا را ندارید. پرونده شما به حالت سابمیت درآمده است، درست مانند زمانی که روز اول پرونده را سابمیت کردید. اداره مهاجرت در بررسی مجدد پرونده که حتما توسط آفیسر دیگری انجام خواهد شد شروع میکند. از شما آپدیت مدارک را خواهد خواست و تصمیم جدید صادر میشود. در آپدیت مدارک معمولا پرینت حساب ۶ ماهه و برخی دیگر مدارک درخواست می شوند.

۲- ستل را نپذیرید و پرونده را به مرحله بعدی (Hearing) ببرید.

 مرحله سوم

Hearing

در این مرحله دعوا بالا میگیرد و باید در جلسه hearing شرکت کنید. در این جلسه باز با مدارک و اسناد اثبات می‌کنید که چرا آفیسر در صدور رای ایراد داشته، منطقی و منصف هم نبوده است.

نتیجه مرحله سوم:

اگر نتیجه مثبت باشد یعنی باز سیستم قضایی کانادا تصمیم آفیسر را رد می‌کند و تصمیم را برای بررسی مجدد به اداره مهاجرت می‌سپارد و اگر نتیجه منفی باشد که پرونده بسته می‌شود.

پرونده هایی که در این مرحله رای مثبت از کورت می‌گیرند معمولا در بررسی بعدی اداره مهاجرت نتیجه مثبت می‌گیرند و به ندرت پیش می آید که خلاف این اتفاق بیفتد. پس از آن بالاخره می‌توانید برای پیکاپ ویزای کانادا اقدام کنید.

مهلت اقدام برای بردن پرونده به کورت کانادا چقدر است؟‌​

اگر شما در خارج از کانادا هستید ۶۰ روز و اگر در داخل کانادا اقدام کردید ۱۵ روز فرصت دارید. پس عجله کنید.

هزینه دادگاه کانادا برای ریجکتی ویزا چقدر است؟‌

در مجموع دستمزد وکلا در کانادا بالاست. ما تلاش کرده ایم این هزینه ها را نسبتا کاهش دهیم.

اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی یا ویزای توریستی کانادا را دارید، بهتر است قبل از اقدام با کارشناسان مشورت کنید. بسیاری از متقاضیان برای اینکه هزینه وکیل یا مشاور مهاجرت را پرداخت نکنند بدون داشتن اطلاعات کافی درخواست ویزا صادر می‌کنند و با گرفتن نامه ریجکتی ناامید می‌شوند.

مشاورین بی تجربه و وکلای غیر قانونی نیز تاثیربسزایی در خراب کردن پرونده‌ها دارند.

البته این بدین معنی نیست که ویزای درخواست شده از سمت مشاورین و وکلا همیشه موفق است، بلکه مساله در مورد شانس موفقیت و درصد آن و همچنین درست انجام شدن کار است. همان طور که قبلا اشاره کردیم، ریجکتی خوب و بد داریم.

بعد از ریجکتی ویزای کانادا امیدی هست؟

بله. با آگاهی از دلایل اصلی ریجکت شدن پرونده و برطرف کردن آن دلایل متقاضی می‌تواند شانس خوبی برای قبولی در دفعات بعدی داشته باشد. هرگز بدون ایجاد تغییر در پرونده درخواست مجدد ویزا ندهید زیرا به احتمال قریب به یقین همان نتیجه را خواهید گرفت.

ریفیوز شدن ویزای کانادا تاثیری در درخواست های بعدی دارد؟

بله. ما معتقدیم بهتر است از ابتدا کار درست انجام شود. دلیل این مساله اقدام با سناریو و مدارک و مستندات دقیق و درست است.

مهر ریجکتی کانادا در پاسپورت تاثیر منفی دارد؟

ابتدا باید توضیح دهیم که مهر ریجکتی در کار نیست. صرفا از طریق اکانت ویزا یا ایمیل ریجکتی خود را دریافت خواهید کرد. رکورد ریجکتی برای همیشه در سیستم اداره مهاجرت باقی خواهد ماند. اما آیا این مهم است؟‌ پاسخ منفی است.

نقش دادگاه های کانادا در پرونده های ریجکتی چیست؟

دادگاه ها امکان قبولی یا ریجکتی فرد را ندارند. دادگاه فقط رویه رسیدگی به پرونده را مرور میکند. آیا آفیسر در ملاحظه کردن کامل پرونده اهمال داشته؟ ‌آیا آفیسر همه مدارک روی پرونده را دیده؟‌ آیا آفیسر در تصمیم گیری منصف بوده؟ آیا آفیسر در تصمیم گیری عدالت را رعایت کرده؟ این ها فاکتورهایی هستند که در دادگاه رسیدگی می‌شوند و در صورت گرفتن نتیجه مثبت، رای ریجکتی مردود شده و پرونده برای بررسی به دست آفیسر دیگری می‌رود.

نوت آفیسر چیست و چرا اطلاعات نوت آفیسر مشخص و دقیق نیست؟

نت آفیسر نامه‌ای است که در آن رکورد رسیدگی به پرونده شما وجود دارد. در نامه نت آفیسر معمولا توضیحات اضافه تری نسبت به نامه ریجکتی دریافت می‌کنید. در بسیاری از موارد این اطلاعات کلی بوده ولی در برخی موارد به صورت اختصاصی نکاتی اشاره می شوند.

اصولا مشاورین و وکلا نوت را برای این می‌گیرند که بتوانند بر اساس آن نامه دفاعیه برای کلاینت ها تهیه کنند. نکاتی که در نت آفیسر نوشته می‌شوند الزاما صحیح یا الزاما اشتباه نیستند. به عنوان مثال اگر آفیسر نوشته باشد که استادی پلن مبهم است، فکر نکنید که واقعا استادی پلن شما مشکل دارد یا در مورد tie هم به همین صورت است. البته مطمئن هم نباشید که درست است و اساسا سختی کار در همین سردرگم بودن است هزینه درخواست نت آفیسر ۵ دلار است..

آیا برای رفتن به کورت، پرونده ری سابمیت می شود؟

خیر. چون نسبت به رای صادر شده اعتراض می‌کنید چیزی را ری سابمیت نمی‌کنید و براساس مدارکی که ارائه دادید دفاع می‌کنید.

آیا ارشد مجدد ریسک ریجکتی دارد؟

بله، اگر ارشد شما گرایش متفاوتی باشد باید استادی پلن و توضیحات و دفاعیه شما قوی باشد که چرا می خواهید ارشد دوم بخوانید. در حقیقت آفیسر دانش و اطلاعات کافی در این موارد تخصصی رشته ها و گرایش‌ها را ندارد و باید با زبانی ساده آفیسر را قانع کرد. دانش روانشناسی در این امر به شما کمک می‌کند که چگونه تصمیم بگیرید، و با یک بینش و مطالعه کامل، آفیسر را قانع کنید که ارشد مجدد برای شما واجب است و باید این ارشد را بگیرید و به کشور خود برگردید؛ و البته این امر در رشته‌های مختلف متفاوت است.

چرا وقتی همه اعضای خانواده هم در ایران زندگی می کنند، باز هم آفیسر از نداشتن Tie ایراد می‌گیرد؟

برای اینکه آفیسر پرونده شما را دقیق نمی‌خواند و اشتباه محرز است. این موضوع برای آفیسر کشنده و برای ما جهت پیگیری در اعتراض و دادگاه بسیار مناسب است.

آیا Settle شدن دادگاه به معنای قطعیت در گرفتن ویزاست؟

خیر ، دادگاه نمی تواند به اداره مهاجرت کانادا بگوید که ویزا بدهید

آیا Dual intent بودن می‌تواند باعث ریجکتی شود؟

از لحاظ قانونی خیر ولی عملا آفیسرها ریجکت میکنند، بهتر است در این صورت پرونده توسط مشاور با تجربه سابمیت شود.

 

آیا آمار ریجکتی ایرانیان بیشتر از سایر کشورهاست؟

خیر، از لحاظ آماری ایران جز سومین کشوراست که نسبت به تعداد درخواست ویزای تحصیلی صادر شده است.

آیا پرداخت شهریه قبل از سابمیت مدارک، شانس ریجکتی ویزا را کاهش می‌دهد؟

بلی قطعا شانس ریجکتی را کاهش می دهد چراکه قصد تحصیل متقاضی را نشان می دهد.

آیا بعد از ریجکت شدن ویزا، امکان پس گرفتن شهریه وجود داره؟ آیا نیاز به وکیل دارم؟

نیاز به وکیل نیست ولی بستگی به مقررات دانشگاه دارد اگر مانعی نباشد با درخواست عادی شهریه استرداد می شود.

من به تازگی ریجکت شدم. آیا می‌توانم بلافاصله مجدد ریسابمیت کنم؟

بلی، میتوانید ولی بهتر است نواقص را بر طرف کنید.

ریجکت شدن از دیگر کشورها چه تاثیری روی نظر آفیسر کانادا دارد؟

قانونا خیر ولی از لحاظ منطقی ممکن است تاثیر داشته باشد و از لحاظ اینکه کانادا متوجه شود بستگی به کشوری دارد که ریجکت شده اید، اگر جز گروه کشورهای عضو شینگن و آمریکا ، استرالیا و نیوزیلند باشد چون اطلاعات با کانادا  اشتراک گذاشته میشود،اداره مهاجرت کانادا متوجه میشود.

آیا بعد از ریجکتی ویزا، بهتر است دانشگاه را تغییر بدهیم؟

لزوما خیر، اگر پرونده شما از لحاظ انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه بطور دقیق بررسی شده نیازی به تغییر نیست و در غیر این صورت بلی.

آیا هوش مصنوعی تاثیری در ریجکتی ویزا دارد؟

هوش مصنوعی از سال 2013 صرفا برای کمک به دسته بندی اطلاعات و تسریع در تصمیم گیری مورد استفاده اداره مهاجرت کانادا قرار می گیرد وتصمیم گیری نهایی توسط انسان که همان آفیسر هست انجام میشود. بعنوان مثال اگر در حساب بانکی بطور متوسط 20 میلیون وجود داشته و ناگهان 800 میلیون تومان واریز شده قطعا از مواردی است که با کمک هوش مصنوعی رد فلگ میشود و بعوان نکته منفی در تصمیم گیری آفیسر تاثیرگذار خواهد بود.

آیا رنک دانشگاه در ریجکتی ویزا تاثیر گذار است؟

از این جهت که قصد واقعی شما درس خواندن است قطعا تاثیر گذار است.

آیا معدل پایین میتونه روی ریجکتی تاثیر بذاره؟ و آیا این مساله در دادگاه قابل دفاع است؟

معمولا خیر و غالبا آفیسرها به معدل توجهی نمی کنند ولی مشاهده شده است که برخی از ریجکتی ها به علت سوابق بد تحصیلی البته بعنوان یکی از دلایل آورده شده است که این مساله در دادگاه قابل دفاع است.