سازمانهای معتبر آموزشی DLI کانادا (مدارس کانادا)

DLI مدرسه

سیستم آموزشی کانادا

کشور کانادا سیستم آموزشِ جمعی قوی و مجهزی دارد که عمدتاً به شکل استانی (ایالتی) مدیریت می‌شوند. برخی جنبه‌های سیستم آموزشی کانادا بین استان‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد اما از آنجا که سیستم آموزشی تحت نظارت دولت فدرال قرار دارد، استانداردهای آموزشی در سراسر کشور تا حد زیادی یکپارچه باقی می‌مانند. در کشور کانادا هم سیستم آموزش همگانی و هم سیستم آموزش خصوصی وجود دارد. دولت کانادا به نحوی قابل‌توجه به مقوله‌ی آموزش از پایه‌ی کودکستان تا سطوح دانشگاهی یارانه تخصیص می‌دهد؛ یعنی به‌طور متوسط ۶ درصد از کل تولید ناخالص داخلی (GDP) خود را صرف امور آموزشی می‌کند. بنابراین کانادا بیشتر از همه‌ی کشورهای دیگرِ عضو سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی (OECD) در بحث آموزش هزینه می‌کند.

مدرسه در کانادا

به طور کلی تمامی مدارس کانادا آموزش به محصلان از سن ۵ سال تا ۱۷ یا ۱۸ سال را پوشش می‌دهد. اما سیستم آموزشی کانادا و سطح بندی دانش‌آموزان در استان‌های مختلف متفاوت است:

 • مدارس ابتدایی کانادا سطوح ۱ (یا پیش دبستانی) تا ۴، ۵، ۶ و یا گاهی سطح ۷ را شامل می شود.
 • مدارس راهنمایی کانادا سطوح ۵، ۶، ۷ و ۸ را شامل می شود البته سطوح ارائه شده به منطقه و مدرسه نیز بستگی دارد.
 • دبیرستان مقدماتی سطوح ۷، ۸ و گاهی ۹ را شامل می شود و در واقع دانش‌آموزان را برای انتقال به دبیرستان آماده می‌کند.
 • دبیرستان کانادا سطوح ۸، ۹ یا ۱۰ تا ۱۲ را شامل می شود البته به جز تحصیل در استان کبک که دبیرستان در این استان سطوح ۷ تا ۱۱ را شامل می شود.

عموما ساعات مدرسه بین ۵ تا ۶ ساعت می‌باشد به جز پیش دبستانی که تقریبا نیمی از ساعات روز را تشکیل می دهد. سال تحصیلی از ماه سپتامبر (مهر) تا ماه ژوئن (خرداد) را شامل می شود. البته گاهی برخی مدارس کل سال را برنامه ارائه می‌دهند.

بر اساس سیستم آموزشی کانادا، دانش‌آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا باید بین ۱۰ تا ۱۴ هزار دلار در سال بپردازند. مسلما هزینه مدارس خصوصی از این میزان بیشتر است.

پس از پایان دوره دبیرستان در کانادا، مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا شروع می شود. اما امروزه بسیاری افراد ترجیح می‌دهند که با توجه به رشد سریع بازار کار، به دوره های کوتاه مدت در کالج‌ها و یا موسسات فنی بروند تا بتوانند مهارت های مرتبط با دنیای بازار کار را سریعتر و در دوره های کوتاهتر بگذرانند.

امکان آموزش در کانادا برای کودکان از زمانی که ۵ ساله می‌شوند، مهیاست. البته در استان‌های کبک و انتاریو، تحصیل کودکان یک سال زودتر آغاز می‌شود. بسته به قوانین استان، کودکستان ممکن است اجباری نباشد، یعنی یک مقطع آموزشی اختیاری باشد. به‌طور کلی، جدول زیر محدوده‌ی سنی را که کودکان در کانادا باید در مدرسه حضور یابند نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که شرایط آموزش در خانه که در سراسر کشور کانادا یک سیستم آموزشی قانونی محسوب می‌شود، ممکن است متفاوت باشد.

استان       سن آموزش اجباری

آلبرتا        ۶ تا ۱۶

بریتیش کلمبیا           ۶ تا ۱۶

مانیتوبا     ۷ تا ۱۸

نیوبرانزویک           ۵ تا ۱۸

نیوفاندلند و لابرادور ۶ تا ۱۶

نورت‌وست تریتوریز               ۵ تا ۱۸

نوا اسکوشیا             ۵ تا ۱۶

انتاریو      ۶ تا ۱۸

جزیره پرنس ادوارد ۵ تا ۱۶

کبک        ۶ تا ۱۶

ساسکاچوان              ۷ تا ۱۶

یوکان       ۶ تا ۱۶

تحصیل در دبیرستان کانادایی

محصلین دبیرستانی سال های سوم و چهارم و کسانی که معدل دیپلم آنها پایین از حد نصاب اخذ پذیرش لیسانس در کانادا می باشند، می توانند ابتدا دیپلم دبیرستان کانادایی خود را از یک دبیرستان کانادایی دریافت نمایند و سپس برای دانشگاه اقدام کنند. مدت تحصیل در دبیرستان بستگی به سابقه تحصیل متقاضی و نمرات قبلی آنها دارد و معمولا بین ۱ تا ۲ سال طول می کشد.

آموزش پس از دوره‌ی متوسطه

کانادا به عنوان شبکه‌ای وسیع از کالج‌ها و دانشگاه‌ها، برخی از بهترین زمینه‌های تحصیلی در مقاطع دانشگاهی را در سراسر جهان ارائه می‌دهد. در سراسر این کشور، دانشگاه‌های رسمی بین‌المللی زیادی در نواحی شهری و روستایی قرار دارد. به‌طور کلی مدارک تحصیلی اعطاء شده از سوی دانشگاه‌های کانادا در دانشگاه‌های سراسر جهان به صورت معادل به رسمیت شناخته شده و مورد پذیرش قرار می‌گیرند. هر سال تحصیلی در مقطع دانشگاه در کانادا معمولاً از سپتامبر آغاز شده و تا آوریل یا مِی ادامه می‌یابد و از دو نیمسال یا ترم تشکیل می‌شود. بسیاری از مؤسسات دانشگاهی امکان اخذ دروس در ماه‌های تابستان را به عنوان نیم سال سوم برای دانشجویان فراهم می‌نمایند. به‌طور کلی دانشجویان می‌توانند یک دوره‌ی درسی را در دانشگاه در ماه سپتامبر (بیشتر اوقات) یا ژانویه آغاز کنند. کلاس‌های کالج ممکن است در تمام طول سال برگزار شوند و دانشجویان باید بتوانند که در هر زمانی از سال آمادگی درس خواندن داشته باشند.

تحصیلات عالیه کانادا شامل 3 قسمت می باشد:

 • دانشگاه و پلی تکنیک ها
 • موسسات فنی در کانادا
 • کالج در کانادا

تحصیل در کالج های کانادا

متقاضیان تحصیل در بسیاری از دوره های فنی، مهندسی، کاربردی، و هنری می توانند پذیرش تحصیلی از یک کالج کانادایی دریافت نمایند. مدت تحصیل در دوره های کالج بین ۲ تا ۴ سال می‌باشد. متقاضیانی که دارای مدرک زبان انگلیسی نیستند، باید ابتدا در دوره های زبان کالج شرکت کنند. حتی در صورت داشتن پذیرش از کالج های معتبر کشور کانادا شانس دریافت ویزای تحصیلی با دوره های کالج، برای متقاضیان ایرانی بالا نیست.

تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا بایستی دارای معدل بالا و نمره زبان انگلیسی باشند. پذیرش مقطع لیسانس بستگی به سابقه تحصیلی و معدل متقاضی دارد. پذیرش لیسانس در تمامی رشته‌ها و دانشگاه های کانادا انجام می‌گیرد. در صورتی که متقاضی دارای نمره زبان کافی برای دانشگاه مورد نظر نباشد، بایستی ابتدا در دوره زبان دانشگاه شرکت نماید. دوره لیسانس در کانادا اگر تمام وقت باشد معمولا ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد. برای پذیرش در مقطع لیسانس در کانادا متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی معتبر باشند. در برخی از استان‌ها متقاضی می‌تواند دوره پیش دانشگاهی نیز را در کشور کانادا سپری کند که معمولا ۲ سال خواهد بود.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتری در کانادا

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در کانادا، بایستی دارای معدل بالای ۱۳ و مدرک IELTS با نمره حداقل ۵ و گاهی مدارک GRE و GMAT برای برخی از رشته‌ها باشند. پذیرش فوق لیسانس و دکتری در تمامی رشته‌ها ممکن است

سیستم ترانسفر واحد های درسی در کانادا

بسیاری از کالج‌ها و پلی تکنیک‌ها طبق توافقنامه ای که با دانشگاه های کانادا دارند این امکان را به متقاضیان می‌دهند که واحد های درسی پاس شده در کالج یا پلی تکنیک را به دانشگاه‌ها منتقل کنند. این روش در کانادا بسیار مرسوم است و متقاضیانی که از نظر صلاحیت علمی و یا زبان در حد دانشگاه خاصی نیستند، ابتدا وارد دوره کالج شده و با داشتن شرط معدل مشخص در کالج (که دانشگاه مورد نظر مشخص می‌کند) می‌تواند واحد های پاس شده را به دانشگاه ترانسفر کند. این روش در بین دانشجوهای بین‌المللی نیز کاملا مرسوم است و دانشجو با ورود به کالج می‌تواند در محیط ساده تر، کمتر آکادمیک و ارزانتر کالج وارد شده و پس از گذراندن یک یا دو سال و البته داشتن شرایط معدل و زبان دانشگاه مورد نظر، در آنجا ادامه تحصیل دهد.

تحصیل به زبان‌های انگلیسی و فرانسه

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند تحصیل به یکی از دو زبان رسمی کانادا یعنی انگلیسی یا فرانسه را انتخاب کنند. برخی مؤسسات آموزشی دروس را به هر دو زبان ارائه می‌کنند. هر چند برای حضور در هر یک از سطوح تحصیلی تسلط کامل به هر دو زبان ضرورتی ندارد. در بیشتر بخش‌های کانادا، زبان ‌اصلی تحصیل در سطح مدرسه، انگلیسی است. با این حال آموزش به زبان فرانسه نیز در سطحی گسترده در سراسر کشور ارائه می‌شود. فارغ از زبان اصلی آموزش، معمولاً انگلیسی یا فرانسه به عنوان زبان دوم از سنین آغازین به کودکان تدریس می‌شود. معمولاً در کبک دانش‌آموزان باید تا پایان دوره‌ی دبیرستان به زبان فرانسه تحصیل کنند. البته استثنائاتی نیز وجود دارند که به واسطه‌ی آن‌ها کودک می‌تواند مجوز شایستگی برای درس خواندن به زبان انگلیسی را کسب کند. برخی از این شرایط عبارتند از:

اگر پدر یا مادر کودک تحصیلات مقدماتی را در کانادا به زبان انگلیسی سپری کرده باشند.

اگر کودک یا یکی از خواهر و برادرهایش بیشتر مدت تحصیل در مقطع ابتدایی یا دبیرستان را در کانادا به زبان انگلیسی سپری کرده باشند (در صورتی که پدر یا مادر کودک شهروند کانادا باشد).

اگر پدر یا مادر کودک بعد از تاریخ ۲۶ آگوست سال ۱۹۷۷ در کبک به مدرسه رفته باشند و در آن زمان توانسته‌اند واجد شرایط تحصیل به زبان انگلیسی شوند (در صورتی که پدر یا مادر کودک شهروند کانادا باشند).

علاوه بر این موارد، کودکانی که والدین آن‌ها به دلایلی مثل مجوزهای تحصیلی یا کاری موقتاً در کبک حضور دارند نیز می‌توانند در مدارس انگلیسی‌زبان حاضر شوند. با این حال به‌طور کلی، زمانی که تازه واردان به کشور کانادا در کبک اقامت می‌گزینند، فرزندان آن‌ها باید در مدارس فرانسه زبان حضور یابند. البته گزینه‌ی تحصیل در خانه به زبان انگلیسی نیز برای فرزندان آن‌ها در دسترس است.

تحصیل در دوره های زبان کانادا

متقاضیان تحصیل در دوره های زبان انگلیسی و یا فرانسه می توانند، پذیرش زبان از یکی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها و سایر مراکز آموزشی زبان در کانادا دریافت کنند. مدت آموزش زبان بستگی به سطح زبان متقاضی دارد و از ۶ ماه تا یک سال طول می‌کشد. دوره های زبان در کالج‌ها، موسسات زبان کانادا و دانشگاه های کانادا برگزار می‌شود. جهت تحصیل در دوره های زبان در کانادا متقاضی گزینه های بسیار زیادی برای انتخاب دارد. شایان ذکر است در حال حاضر سفارت کانادا به متقاضیان ایرانی که فقط در دوره زبان در کشور کانادا شرکت کنند ویزای تحصیلی اعطا نمی‌کند.

سوالات متداول

سیستم آموزشی کانادا در چه سطحی است؟

سیستم آموزشی کانادا از سطح بسیار بالایی در جهان برخوردار است. در مجموع، کانادا در جایگاه سوم در امر آموزش بین‌المللی در جهان قرار گرفته است. کانادا در آموزش دروس ریاضی و علوم بسیار قدرتمند است.

کدامیک از استان‌های کانادا بهترین سیستم آموزشی را دارد؟

استان‌های بریتیش کلمبیا، انتاریو و آلبرتا در امر آموزش عملکرد بهتری نسبت به سایر استان‌ها داشته‌اند.

باهوش‌ترین استان کانادا کدام است؟

استان انتاریو با متوسط IQ=۱۰۳ باهوش‌ترین استان کانادا به شمار می‌اید.

آیا سیستم آموزشی کانادا سختگیرانه است؟

سیستم آموزشی کانادا در جایگاه پنجم از آسانترین سیستم‌های آموزشی قرار دارد. آسان بودن به این معنا که شرایط خوبی هم برای معلمان و هم دانش‌آموزان

تکلیف در منزل در کانادا چگونه است؟

از مهد کودک تا پایه سوم (Grade 3) هیچگونه تکلیفی به دانش‌آموزان داده نمی‌شود. دانش‌آموزان پایه ۴ تا ۷ (Grade 4-7) تا ۳۰ دقیقه در روز به تکلیف در منزل می‌پردازند. دانش‌آموزان پایه ۸ تا ۱۰ بیش از ۱ ساعت نباید به حل تکلیف بپردازند و در پایه‌های ۱۰ تا ۱۲ نیز تا ۲ ساعت به حل تکلیف در منزل اختصاص می‌دهند.

تفاوت مدارس ایران و کانادا

مدرسه‌های کانادا و مدارس ایران از جنبه‌های زیادی با هم متفاوت هستند. امکانات و سبک آموزشی، کیفیت آموزش و همچنین محتوای درسی در مدارس این دو کشور با هم فرق دارد. تفاوت عمده در مدارس کانادا و مدارس ایران در سیستم آموزشی آن‌ها است که در ادامه به بیان این تفاوت‌ها می‌پردازیم.

تفاوت سیستم آموزشی مدارس ایران و کانادا

تفاوت در سیستم آموزشی مدارس ایران و کانادا را می‌توان در چند مورد عنوان کرد:

 • ایران یک سیستم آموزشی مرکزی و ملی دارد که تمام استان‌ها از این سیستم آموزشی تبعیت می‌کنند. اما در کانادا سیستم آموزشی به صورت ملی و فدرال نیست. هر استان سیستم آموزشی و برنامه درسی مخصوص به خود را ارائه می‌دهد.
 • در برنامه درسی مدارس کانادا تعداد زیادی دروس اجباری و تعداد زیادی هم دروس اختیاری وجود دارد. اما در برنامه درسی مدارس ایران در هر پایه تحصیلی معمولا همه دروس اجباری هستند.
 • در مدرسه‌های ایران در مقطع دبیرستان دانش آموزان بر اساس رشته‌های تحصیلی مجزا مانند علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی و هنر درس خود را ادامه می‌دهند اما در مقطع دبیرستان در کانادا رشته‌ تحصیلی مجزا وجود ندارد و در هر پایه تحصیلی دانش آموزان دروس مختلفی را مطالعه می‌کنند.
 • در سیستم آموزشی ایران در هر پایه تحصیلی برنامه درسی یکسان است و در سراسر کشور یک کتاب واحد برای هر مبحث درسی استفاده می‌شود. اما در مدارس کانادا در هر استان، برنامه درسی متفاوت است و کتاب‌های متفاوتی هم به عنوان منابع درسی استفاده می‌شود.

انواع مدرسه در کانادا

بطور کلی در کانادا بر اساس مالکیت دو نوع مدرسه وجود دارد:

 • مدرسه دولتی
 • مدرسه خصوصی

مدارس دولتی کانادا

مدارس استانی که دارای بودجه‌ی دولتی هستند، مدارس دولتی یا مدارس خاص (مدارس دولتی رومان کاتولیک) نامیده می‌شوند و اگرچه هر کسی می‌تواند در آن‌ها حضور داشته باشد، عموما در امتداد خطوط فرقه‌های مذهبی تمایز می‌یابند.

فعالیت‌ها و سیاست‌های مربوط به آموزش مدارس دولتی کانادا به استان مد نظر بستگی دارد. هر استان در سطح محلی به مدارس منطقه‌ای تقسیم می‌شود که توسط یک سرپرست و یک هیئت منتخب محلی (هیئت آموزش) اداره می‌شود و در مورد سیاست‌های دستوری، استخدام معلمان، خرید تجهیزات و نظارت کلی بر اداره‌ روزانه‌ مدارس تصمیم گیری می‌کنند.

انتخاب مدرسه دولتی در کانادا

برای اکثر والدین در کانادا یکی از مهمترین معیارها هنگام انتخاب یک محله‌ جدید، شهرت مدارس دولتی آن محله است. این شهرت اغلب با توجه به تعداد دانش آموزان آن مدرسه که به بهترین دانشگاه‌های کانادا فرستاده شده‌اند (آمارها توسط همه‌ مدارس ارائه می‌شوند) ارزیابی می‌شود.

در اکثر نواحی در کانادا باید فرزند خود را به مدرسه‌ای دولتی که در منطقه‌ زندگی شما قرار دارد بفرستید. بنابراین پذیرش و ثبت نام  فرزند شما در مدرسه دولتی دیگری که در منطقه زندگی شما نیست به سختی امکان پذیر است. به همین دلیل، محله‌هایی که دارای مدارس خوبی هستند بیشتر مورد تقاضا بوده و گران قیمت‌ ترند.

اگر قصد دارید فرزند خود را به یک مدرسه‌ی دولتی در کانادا بفرستید باید قبل از تصمیم گیری در مورد محل زندگی خود، درباره ی کیفیت مدارس آن محل پرس و جو کنید.

ثبت نام در مدارس دولتی کانادا

اگر اولین سال است که فرزند خود را در مدارس کانادا ثبت نام می‌کنید، از ایشان تست‌هایی گرفته می‌شود تا ببینند از چه سطحی باید شروع کنند و همچنین ممکن است دوره‌های تقویتی زبان انگلیسی یا فرانسوی برای محصل گذاشته شود.

ترکیب محصلین کانادایی و محصلین بین‌المللی در تمام مدارس کانادا دیده می‌شود و این مدارس جزو استانداردترین و با کیفیت‌ترین سیستم‌های آموزشی کل دنیاست.

مدارس دولتی کشور کانادا برای شهروندان کانادا و دارندگان کارت اقامت دائم کاملا رایگان هستند و در عین حال برای دانش‌آموزان خارجی دارای شهریه است.

ساعات مدرسه در مدارس دولتی کانادا

مدارس ابتدایی کانادا معمولا از  ساعت ۸:۳۰ دقیقه‌ صبح شروع شده و تا ۳ یا ۳:۳۰ دقیقه بعد از ظهر با یک ساعت برای نهار ادامه می‌یابد. معمولا دو زنگ تفریح ۱۵ دقیقه‌ای وجود دارد که  به دانش آموزان و معلمان فرصت استراحت می‌دهد.

در دبیرستان‌های کانادا ساعت شروع تحصیل معمولا از ۸:۳۰ صبح تا ۱۴:۳۰ است. فعالیت‌های فوق برنامه و ورزش‌ها بعد از ساعات مدرسه برنامه ریزی شده‌اند.

کلاس‌های مدارس دولتی از دوشنبه تا جمعه برگزار می‌شوند و هیچ درسی در روز شنبه یا یکشنبه ارائه نمی‌شود.

امتحانات و نمرات در مدرسه‌ های دولتی کانادا

هنگامی که فرزند خود را در مدرسه‌‌ای دولتی در کانادا ثبت نام می‌کنید، پرونده‌ای برای او باز می‌شود و یک سیستم ارزیابی مداوم از او و دیگر دانش آموزان برای تمام پایه‌ها صورت می‌گیرد. برای هر مقاله به دانش آموزان نمره داده می‌شود و از هر درسی که در طی ۱۲ سال تحصیلشان می ‌گذرانند (پایه ‌های K تا 12) آزمون گرفته می‌شود.

سیستم های بارم بندی زیر در دبیرستان های کل کانادا استفاده می شود:

نمره طبقه بندی درصد
A عالی ۹۰٪ تا ۱۰۰٪
B خوب ۸۰٪ تا ۸۹٪
C متوسط ۷۰٪ تا ۷۹٪
D ضعیف ۶۰٪ تا ۶۹٪
F رد شدن زیر ۶۰٪

مدارس خصوصی کانادا

مدارس خصوصی کانادا همانند مدارس دولتی سازماندهی می‌شوند اما برنامه‌ تحصیلی و رویکرد آن‌ها به طور قابل توجهی با هم متفاوت است. این مدارس از مهدکودک‌ها تا مدارس روزانه، مدارس شبانه روزی کانادا و همچنین مدارس تجربی تا موسسات سنتی را در بر می‌گیرند.

 تکالیف مدارس خصوصی معمولا سخت گیرانه و اجباری هستند و فضای رقابتی زیادی در بین دانش آموزان وجود دارد.

رویکرد آموزشی مدارس خصوصی کانادا چگونه است؟

 • برخی مدارس خصوصی کانادا بر فعالیت‌های ورزشی تاکید دارند.
 • برخی دیگر به پرورش دانش آموزان دارای استعداد در هنر، نمایش، رقص یا موسیقی می‌پردازند.
 • بعضی از مدارس خصوصی کانادا بر فعالیت‌هایی همانند زندگی در فضای باز تاکید دارند و یا به یک فلسفه‌ آموزشی خاص پایبند هستند.
 • اکثر مدارس خصوصی کانادا دانش آموزان را برای ورود به کالج ها و دانشگاه های کانادا آماده می‌کنند.
 • برخی از مدارس بین‌المللی خصوصی نیز دانش آموزان را برای آزمون لیسانسیه بین‌المللی (IB) آماده می‌کنند.
 • بعضی از مدارس خصوصی منحصر به یک زبان خارجی همانند کانتونی هستند و از برنامه تحصیلی سنتی پیروی می‌کنند.
 • اغلب محصلینی که در این مدارس ثبت نام می‌کنند از ابتدا به دنبال تخصص در رشته خاصی هستند.

اپلای در مدارس خصوصی کانادا

اخذ پذیرش از مدرسه‌ خصوصی کانادا مخصوصا در شهرهای بزرگ نسبتا دشوار است و هیچ وقت نمی‌توان تضمین کرد که فرزند شما در مدرسه‌ خاصی پذیرش خواهد شد.

اگرچه بسیاری از مدارس ابتدایی و مهدکودک‌های کانادا بر اساس زمان دریافت درخواست‌ها دانش آموزان را پذیرش می‌کنند، اما معمولا مدارس خصوصی برجسته که رنک بالایی دارند در پذیرش همه دانش آموزان محدودیت دارند و بسیاری هم دارای لیست انتظار برای پذیرش هستند. بنابراین نباید بر ثبت نام فرزند خود فقط در یک مدرسه‌ خاص اصرار داشته باشید و بهتر است چند گزینه را در نظر بگیرید.

قبل از ثبت نام فرزند خود در یک مدرسه‌ خصوصی، اطمینان حاصل کنید که شرایط خروج از قرارداد مدرسه را متوجه شده‌اید. مخصوصا اگر برنامه ریزی کرده‌اید که فقط مدت محدودی در کانادا اقامت داشته باشید.

تفاوت مدرسه شبانه روزی و روزانه در کانادا

مدارس روزانه ومدارس شبانه روزی هر کدام مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند که در این بخش به آنها اشاره می‌کنیم:

مدارس شبانه روزی

مزایا

آموزش و پرورش ۲۴ ساعته (شبانه روزی) برای دانش آموزان

فعالیت‌های فوق برنامه بسیار عالی مانند کلاس‌های تخصصی ورزشی، هنری، علمی و مهارتی

تجربه زندگی اجتماعی و تعامل با دیگران

بهبود روابط خانوادگی و اهمیت بیشتر دادن به زمان‌های با هم بودن

پرورش استقلال فردی

پرورش مهارت‌های زندگی و مسئولیت پذیری

معایب

والدین احساس می‌کنند که در پرورش فرزندان خود کمتر دخیل هستند.

دانش آموزان و والدین برای یکدیگر احساس دلتنگی دارند.

هزینه مدارس شبانه روزی کانادا بیشتر از مدارس روزانه است.

مدارس روزانه

مزایا

والدین می‌توانند هر روز فرزندان خود را ببینند.

مدارس روزانه کانادا ارزان تر از مدارس شبانه روزی هستند.

معایب

والدین باید وقت بیشتری صرف آموزش و رفع احتیاجات فرزندانشان کنند.

شهریه مدارس کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل برای فرزندان شما بسته به نوع مدرسه و امکانات آن متفاوت است. ولی برای هر نوع مدرسه و مقطع تحصیلی می‌توان میانگینی را به عنوان شهریه سالیانه در نظر گرفت.

در جدول زیر هزینه تحصیل در مدارس کانادا برای دانش آموزان بین‌المللی را ملاحظه می‌کنید:

نوع مدرسه متوسط شهریه سالیانه (دلار کانادا)
مدارس ابتدایی ۱۲ تا ۱۴ هزار دلار
مدارس دولتی ۱۲ تا ۱۴ هزار دلار
مدارس خصوصی ۳۰ تا ۶۰ هزار دلار
مدارس روزانه ۱۴ تا ۱۸ هزار دلار
مدارس شبانه ۳۵ تا ۷۰ هزار دلار
مدارس ایرانی ۱۸ تا ۲۰ هزار دلار

فرزندان دانشجویان بین‌المللی یا دارای اجازه کار در کانادا در برخی از استان‌ها به عنوان محصل خارجی محسوب شده و برای ثبت نام در مدارس دولتی کانادا باید شهریه تحصیل در مدارس کانادا را به عنوان دانش‌آموز خارجی بپردازند. در برخی دیگر از استان‌ها فرزندان دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از مدارس دولتی به صورت رایگان استفاده کنند.

محل اقامت دانش آموزان محصل در کانادا

دانش آموزان بین‌المللی در کانادا برای اقامت می‌توانند در خوابگاه های مخصوص اقامت تحصیلی داشته باشند و یا از برنامه‌ای که خانواده‌های کانادا در کنار خود یک یا دو فرزند را نگه می‌دارند استفاده کرده و با پرداخت مبلغ مشخص به آن‌ها در کنارشان اقامت داشته باشند. به این برنامه Home Stay (هوم استی) می‌گویند.

در این روش فرزند شما با یک خانواده کانادایی که از پیش مجوز این کار را دریافت کرده هماهنگ می‌شود و در یک اتاق مستقل با آن‌ها زندگی می‌کند. سه وعده غذای فرزند نیز توسط خانواده فراهم خواهد شد. این روش تاثیر بسیار خوبی برای تقویت زبان خارجی دارد.هزینه هوم استی Home Stay برای محصلین ماهیانه ۹۰۰ دلار است.

ویزای همراه والدین دانش آموز در کانادا

یکی از والدین یا هر دو والدین با اخذ ویزای توریستی همراه (مولتیپل ۵ ساله) به همراه فرزند دانش آموز وارد کانادا می‌شوند. در این حالت هیچ کدام از والدین همراه امکان کار یا تحصیل را ندارند. در صورت تمایل برای تحصیل یا کار باید مجوز مربوطه دریافت شود.

برای فرزندان زیر ۱۷ سال باید یکی از والدین یا گاردین آن‌ها را در کانادا همراهی کنند. اگر امکان اخذ ویزای همراه دانش آموز کانادا یا در بعضی مواقع همان ویزای گاردین کانادا را ندارید با مفهوم کاستودین آشنا شوید.

کاستودین کیست؟

 اگر فرزندان کمتر از ۱۷ سال سن داشته باشند و بدون والدین برای تحصیل به کانادا اقدام کنند، جهت تحصیل در کانادا باید تحت مراقبت و نظارت فرد بالغی در کانادا باشند. این فرد نقش گاردین یا همان کاستودین دانشجو در کانادا را خواهد داشت. کاستودین باید اقامت دائم یا پاسپورت کانادا را داشته باشد

والدین فرزند در کشور مبدا و کاستودین باید فرم مخصوص را تکمیل کنند. در بیشتر موارد اگر محصل کمتر از ۱۰ سال سن داشته باشد باید یکی از والدین بیولوژیکی او در هنگام تحصیل به همراه او باشند.

شرایط تحصیل در مدارس کانادا

 • داشتن نمرات خوب در دو سال تحصیلی گذشته
 • توانایی پرداخت شهریه یک ترم یا یک سال تحصیلی (اکثر مدارس کانادا در زمان پذیرش دیپازیت دریافت می‌کنند و بدون آن نامه نهایی پذیرش برای پروسه ویزای دانش آموزی را صادر نمی‌کنند)
 • آزمون ورودی زبان و ریاضی (شامل همه مدارس نیست. بعضی از مدارس برای سنجش سطح زبان انگلیسی یا فرانسه و دروس ریاضی دانش آموزان از آن‌ها امتحان ورودی می‌گیرند)
 • نمره زبان مانند آیلتس، تافل و دیگر نمرات معادل آن الزامی نیست

برنامه درسی مدارس کانادا

در مدارس کانادا شرح دروس معمولا دو دسته است. دسته اجباری و دسته اختیاری.

در گروه دروس اجباری که همه دانش‌آموزان در مدارس دولتی باید شرکت کنند دروس زبان، ریاضی، علوم، کامپیوتر و هنر (در برخی از استان‌ها) و دروس اختیاری شامل سایر زبان های خارجی، تاریخ و جغرافی، شیمی و زیست و فیزیک، بیزینس، برنامه نویسی کامپیوتر، آشپزی و مکانیک خودرو و نساجی است.

هر استان و هر منطقه دارای یک برنامه‌ی آموزشی رسمی برای دروسی است که دانش آموزان باید در هر مقطع بگذارند.

ثبت نام مدرسه در کانادا

پس از اخذ پذیرش از یکی از مدرسه‌های کانادا بسته به شرایط مدرسه معمولا باید همه یا بخشی از شهریه ترم اول تحصیل را به عنوان دیپازیت پرداخت کنید. با پرداخت این مبلغ در واقع شما در مدرسه ثبت نام شده‌اید و پس از اخذ ویزا و ورود به کانادا می‌توانید درس خود را شروع کنید.

تحصیل آنلاین در مدارس کانادا

تحصیل در بیشتر مدارس کانادا حضوری است اما مدرسه‌هایی هم وجود دارند که به صورت آنلاین کلاس‌های خود را برگزار می‌کنند. برای اخذ ویزای دانش آموزی کانادا لازم است که حتما از مدرسه‌ای پذیرش بگیرید که تحصیل در آن به صورت تمام وقت و حضوری باشد. برای دوره‌های آموزشی آنلاین ویزا صادر نمی‌شود. اما شرایط استثنا هم وجود دارد.

در دوران پاندمی کووید-۱۹ تقریبا تمام مدارس کانادا کلاس‌های درس را به صورت آنلاین برگزار کردند. اداره مهاجرت کانادا در مقطعی از سال ۲۰۲۰ پروسه ویزای تحصیلی را دو مرحله‌ای کرد. بدین ترتیب به دانش‌آموزانی که ویزای مرحله اول آن‌ها تایید شده بود اجازه داده شد تا به تحصیل آنلاین بپردازند بدون اینکه مشکلی برای صدور ویزای مرحله نهایی آن‌ها به وجود آید.

در حال حاضر در سپتامبر ۲۰۲۱ با واکسیناسیون درصد زیادی از مردم کانادا، مدارس باز شده‌اند و دانش آموزان مجددا به صورت حضوری در کلاس‌های درس در کانادا حاضر می‌شوند.

مدارس کانادا برای مهاجران

در کانادا مدارس بسیاری برای دانش آموزان بین‌المللی که برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت کرده‌اند وجود دارد.

اگر فرزند شما قصد تحصیل در مدرسه‌های کانادا را دارد احتمالا می‌خواهید بدانید که کدام مدارس کانادا جزو بهترین‌ها هستند که فرزند خود را با خیال راحت برای تحصیل به آنجا بفرستید. در ادامه بهترین مدارس کانادا و همچنین مدارس شهرهای مهم کانادا را به شما معرفی می‌کنیم:

بهترین مدارس کانادا

لیستی از بهترین دبیرستان‌ها و مدارس ابتدایی کانادا را در زیر مشاهده می‌کنید:

مدرسه سنت مایکل کوایر Michael’s Choir (Sr) School

 • مدرسه کرافتن هاوس Crofton House
 • دبیرستان لیتل فلاور Little Flower High School
 • کالج آلبرت     Albert College
 • کالج بین‌المللی کلمبیا Columbia International College
 • آکادمی فولفورد Fulford Academy
 • مدرسه کالج لیک فیلد Lakefield College School
 • مدرسه کالج برنت وود Brentwood College School
 • مدرسه سنت جورج St George’s
 • کالج اپلبای Appleby College
 • کالج برونته Bronte College
 • مدرسه ویلیام لیون مکنزی William Lyon Mackenzie
 • کالج آمادگی کرستوود Crestwood Preparatory College
 • مدرسه دولتی رزدیل Rosedale Public School
 • مدرسه ابتدایی Owen Elementary School

مدرسه دولتی بلایت وود Blythwood Public School

مدارس کانادا در تورنتو

آکادمی فرانکلین اورسولا Ursula Franklin Academy

آکادمی هنر کاردینال کارتر Cardinal Carter Academy for the Arts

مدرسه سنت مایکل کوایر Michael’s Choir (Sr) School

دبیرستان لیساید Leaside High School

دبیرستان ارل هایگ Earl Haig Secondary School

مدرسه ویلیام لیون مکنزی William Lyon Mackenzie

موسسه نورث تورنتو North Toronto Collegiate Institute

مدرسه دولتی پیپ اونیو Pape Avenue Public School

مدرسه ابتدایی کرسنت تون Crescent Town Public School

مدرسه دولتی سووان سی Swansea Public School

مدارس کانادا در ونکوور

مدرسه کرافتون هاوس    Crafton House

دبیرستان لیتل فلاور  Little Flower High School

مدرسه لرد بینگ  Lord Byng Secondary School

مدرسه اریک همبر Eric Hamber Secondary School

مدرسه سنت جان School John’s

مدرسه سنت جورج George School

مدرس وست پوینت گری    West Point Grey

مدرسه ابتدایی وست بی West Bay Elementary School

مدرسه ابتدایی وست کات Westcot Elementary School

مدرسه ابتدایی سی در دیل Cedardale

مدارس موسیقی در کانادا

بسیاری از مدارس روزانه و شبانه‌ی کانادا در مقاطع ابتدایی و دبیرستان در کنار آموزش دروس تحصیلی، به آموزش تخصصی موسیقی در رشته‌های مختلف می‌پردازند. برای نمونه به تعدادی از این مدارس در استان انتاریو اشاره می‌کنیم:

کالج روسو لیک Rosseau Lake College

کالج اپلبیAppleby College

کالج آپر کانادا Upper Canada College

مدرسه یورک The York School

مدرسه کرسنت Crescent School

مدرسه الم وود Elmwood School

مدرسه کالج لیک فیلد Lakefield College School

آکادمی دلانو Delano Academy

کالج رویال سنت جورج Royal St.George’s College

آکادمی آمادگی متروپولیتن  Metropolitan Preparatory Academy

کالج هورگال Havergal College

مدرسه سانی بروک Sunnybrook School

مدرسه برنکسام هال       Branksome Hall

مدرسه پرستیژ Prestige School

مدارس فوتبال در کانادا

فوتبال از رشته‌های ورزشی محبوب در مدارس کانادا است. بسیاری از مدارس روزانه و شبانه‌ی کانادا در پایه‌های تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان به آموزش فوتبال می‌پردازند. تیم‌های فوتبال هم برای دختران و هم پسران وجود دارد.

تعدادی از مدارسی که در استان انتاریو در کانادا آموزش تخصصی فوتبال دارند شامل:

مدرسه یورک The York School

مدرسه سنت جان کیلمارنک John’s – Kilmarnock School

کالج آپر کانادا Upper Canada College

مدرسه الم وود Elmwood School

آکامی باند Bond Academy

کالج هادسن Hudson College

مدرسه کرسنت Crescent School

مدرسه پرستیژ Prestige School

مدرسه کالج ترینیتی Trinity College School

کالج اپلبیAppleby College

مدرسه سنت کلمنت   Clement’s School

مدرسه کالج لیک فیلد Lakefield College School

کالج رویال سنت جورج Royal St. George’s College

مدرسه برنکسام هال       Branksome Hall

کالج روسو لیک Rosseau Lake College

مدرسه CWS کانادا

مدرسه جهانی کانادا یا Canadian World Schools که به اختصار CWS گفته می‌شود، مدرسه‌ای آنلاین در استان انتاریو و منطقه ریچموند هیل است. در این مدرسه پایه‌های تحصیلی ۹ تا ۱۲ به صورت آنلاین ارائه می‌شود.

اگر قصد مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را دارید، پذیرش مدارس آنلاین برای ویزای دانش آموزی کانادا معتبر نیست. بنابراین توصیه می‌شود حتما از مدارسی که کلاس‌های حضوری و تمام وقت برگزار ‌می‌کنند پذیرش بگیرید.

لیست مدارس ایرانی در کانادا

ممکن است شما از جمله خانواده‌هایی باشید که ترجیح می‌دهید فرزند خود را برای تحصیل به مدارس ایرانی واقع در کانادا بفرستید.

بعضی از مدارس ایرانی در کانادا صرفا از برنامه درسی استانی که در آن قرار دارند پیروی می‌کنند و بعضی دیگر برنامه درسی مانند مدارس ایران ارائه می‌دهند که از نظر منطقه آموزشی استان‌های کانادا هم مورد تایید باشد. در دیگر مدارس ایرانی در کانادا ممکن است ترکیبی از برنامه درسی کانادایی و ایرانی تدریس شود.

در این بخش به تعدادی از مدارس ایرانی واقع در کانادا که در مقاطع مختلف تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان فعال هستند اشاره می‌کنیم:

نام مدرسه شهر مقطع تحصیلی
مرکز آموزشی بین‌المللی البرز Alborz international Educational Center تورنتو دبیرستان (پایه تحصیلی ۸ تا ۱۲)
مدرسه فارسی تورنتو Toronto Farsi School تورنتو مرکز فرهنگی و آموزشی زبان و ادبیات فارسی (سنین مختلف)
موسسه آموزشی فردوس کیدز Ferdows Kids تورنتو مرکز آموزشی فرهنگی فارسی (از چند ماهگی تا ۱۲ سالگی)
مدرسه ایرانی دهخدا Ecole Iranienne Dehkhoda مونترال موسسه آموزشی فرهنگی فارسی (کودک و نوجوان)
مدرسه نور دانش ونکوور (وندا) Vanda Canadian School ونکوور دبیرستان (پایه تحصیلی ۸ تا ۱۲)
مدرسه ایرانی فردوسی Ferdowsi Persian School مونترال پیش دبستانی تا دبیرستان
مدرسه ایرانی شاه مقصودی MTO Shahmaghsoudi Farsi School ونکوور دبستان (پایه اول تا پنجم)

کتاب های درسی مدارس کانادا

در کانادا برنامه درسی دانش آموزان در هر مقطع تحصیلی از استانی به استان دیگر متفاوت است. البته ممکن است مشترکاتی در بین آن ها وجود داشته باشد. ولی کتب و منابع درسی که برای هر موضوع درسی مانند علوم، ریاضی، هنر، مطالعات کانادا و دیگر موضوعات استفاده می‌شود با هم متفاوت هستند و ممکن است هر سال تغییراتی در این منابع درسی داده شود.

برای نمونه به چند موضوع درسی که در برنامه درسی استان انتاریو برای پایه یازدهم وجود دارد اشاره می‌کنیم. وزارت آموزش استان انتاریو برای هر موضوع کتاب‌هایی تدوین کرده که بر روی صفحه اول آن ها نام استان انتاریو مشخص شده است. بیشتر کتاب‌ها به صورت الکترونیکی هستند.

کتاب درسی: هنر پایه 11و 12 : به همین نام. چاپ ۲۰۱۰. این کتاب ۲۴۵ صفحه و ۱۰ فصل دارد و در آن در مورد هنرهای مختلف مانند موسیقی، تئاتر، هنرهای بصری و غیره توضیح داده شده است.

قوانین مدارس کانادا

مدارس در کانادا مانند مدارس ایران دارای قوانینی هستند که عدم رعایت آن‌ها منجر به اخطار به دانش آموزان و یا حتی اخراج آن‌ها خواهد شد:

 • دانش آموزان نباید به صورت اهانت آمیز با همکلاسی‌ها و معلمان خود صحبت کنند.
 • استفاده از دخانیات و مواد مخدر و یا انجام خشونت در مدرسه شدیدا ممنوع است.
 • حمل سلاح و مواد غیرمجاز به مدرسه ممنوع است.
 • سرقت یا تخریب اموال مدرسه ممنوع است.
 • دانش آموزان باید از قوانین لباس مدرسه پیروی نمایند. در برخی مدارس دانش آموزان موظف به پوشیدن یونیفرم هستند
 • دانش آموزان باید هر روز به مدرسه بروند. در صورتی که به علت بیماری یا هر دلیل شخصی غایب شوند، باید به مدرسه اطلاع دهند.