مهاجرت خود اشتغالی به کانادا

خوداشتغالی فدرال

منظور از فرد خود اشتغال در سیستم مهاجرت به کانادا چیست؟ 

فرد خوداشتغال نیروی کار خارجی است که تمام شرایط مهاجرت خوداشتغالی که در زیر اشاره شده است، را داشته باشد و علاوه بر همه آنها آفیسر مهاجرت را قانع کند که توانایی راه اندازی بیزینس شخصی خود را دارد. داشتن سابقه مرتبط و هم چنین تصمیم داشتن برای امرار معاش از مسیر خود اشتغالی که در آن تسلط دارید، کلید موفقیت در اخذ اقامت دايم کانادا از طریق خود اشتعالی است.

 • سابقه کار مرتبط
 • تمایل به خود اشتغال ماندن در کانادا
 • داشتن تمایل و توانایی در جهت کمک ویژه به فعالیت تجاری خاصی در کانادا

همچنین فرد متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی باید اثبات کند که توانمندی راه اندازی کسب و کار را در کانادا داشته و میتواند برای خود موقعیت شغلی ایجاد کند. اثبات این موضوع از طرق مختلفی ممکن است.

اطلاعیه: از تاریخ ۱۰ مارچ ۲۰۱۸،  پرونده های جدید در گروه کشاورزان توسط اداره مهاجرت کانادا پذیرفته نمی‌شود.

جهت مشاوره از طریق ارسال اطلاعات در فرم ارزیابی مهاجرت خوداشتغالی با ما در ارتباط باشید

مهاجرت خود اشتغالی به کانادا برای هنرمندان و ورزشکاران

الف : سابقه کار یک-دو ساله در فعالیت های فرهنگی یا ورزشی خود اشتغالانه در پنج سال اخیر یا

 • ب: سابقه کار یک-دو ساله شرکت در فعالیت های فرهنگی یا ورزشی در سطح جهانی در پنج سال اخیر یا
 • ترکیبی از دو مورد الف و ب

مشاغل واجد شرایط در برنامه مهاجرت خود اشتغالی

 • نویسندگان و مولفان
 • هنرمندان خلاق و مبتکر
 • موسیقی دانان
 • نقاش
 • مجسمه ساز و هنرهای تجسمی
 • متخصص در امور فنی تصاویر متحرک
 • صنایع دستی
 • طراحان خلاق

پیش نیاز مالی برای مهاجرت خود اشتغالی به کانادا 

حداقل مبلغی برای این برنامه در نظر گرفته نشده است ولی آفیسر مهاجرت باید قانع شود که مهاجر خوداشتغال از نظر مالی توان کافی برای حمایت خود و خانواده را داشته و همچنین توان مالی برای راه اندازی اشتغال را نیز خواهد داشت.

در این مورد کشاورزان عزیز باید دقت کنند که باید توان مالی جهت خرید مزرعه در کانادا را نشان دهند. خرید مزرعه در کانادا هزینه بالایی در بر خواهد داشت.

امتیازبندی مهاجرت خوداشتغالی به کانادا

حداقل امتیاز لازم برای واجد شرایط شدن در این برنامه ۳۵ امتیاز میباشد. یادآور میشویم که داشتن ۳۵ امتیاز به معنی این نیست که ویزا حتما به شما تعلق خواهد گرفت.

 • تحصیلات ۲۵ امتیاز
 • سن ۱۰ امتیاز
 • تجربه کاری ۳۵ امتیاز
 • توانایی در مهارت انگلیسی یا فرانسوی ۲۴ امتیاز
 • انطباق پذیری ۶ امتیاز

سناریو و کیس استادی های خود اشتغالی کانادا

 

کیس استادی اول

لیلا در زمینه عکاسی مشغول به کار است. عکس های او در مجله هایی مانند نشنال ژئوگرافی و مجله های در آن سطح چاپ شده اند. لیلا تاکنون جوایز بین المللی بسیاری را در زمینه عکاسی برنده شده و در ۵ سال اخیر مشغول به این فعالیت بوده است. آیا او از نظر شغلی واجد شرایط جهت مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی میباشد؟‌

بله. سابقه کار لیلا برای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه مهاجرتی خود اشتغالی مورد قبول میباشد.

کیس استادی دوم

یک نمونه از درخواست ویزای خوداشتغالی که توسط اداره مهاجرت کانادا مردود شد در زیر آورده شده است:

استاد دراما Drama به نام  مرجان، که به صورت تمام وقت در کشورهای لهستان و آلمان و اتریش دوره های بازیگری و دراما را تدریس میکند در درخواست خود در مهاجرت به کانادا از طریق برنامه خود اشتغالی مردود شد.

نظر افیسر اداره مهاجرت این بود که مرجان با وجود اینکه در سطح بین المللی کار میکند ولی در سطح جهانی شناخته شده نیست.  همچنین مرجان به صورت تمام وقت در استخدام بوده و خود اشتغال نمی‌باشد. همچنین برنامه تجاری مرجان را آفیسر ضعیف ارزیابی کرده است.

کیس استادی سوم

نمونه دیگری که در برنامه خود اشتغالی کانادا ناموفق بود مورد حمید بود که درخواست مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی را داشته و برنامه تجاری او در زمینه طب سنتی ایرانی بود. حمید ادعا داشت که طب سنتی با اینکه فعالیت پزشکی محسوب میشود ولی نوعی از فعالیت فرهنگی بوده و قابل تفکیک از فرهنگ نمی‌باشد.

نظر آفیسر در این مورد این بود که:

طب سنتی به عنوان فعالیت فرهنگی قابل قبول نمی‌باشد.

کیس استادی چهارم

آراد که سابقه طولانی در زمینه بازیگری دارد قصد راه اندازی مدرسه تئاتر در شهر ونکوور را داشته و درخواست مهاجرت به کانادا از طریق برنامه خود اشتغالی او با وجود اینکه همه شرایط را داشته مردود شد. آراد به صورت شخصی برای مهاجرت به کانادا اقدام کرده بود و از خدمات مشاورین مهاجرتی استفاده نکرده بود. پس از دریافت فایل کامل آراد از اداره مهاجرت و مطالعه نکاتی که آفیسر در پرونده او ذکر کرده متوجه شد که دلیل مردود شدنش این بوده که آفیسر قانع نشده که وی توانایی راه اندازی بیزینس شخصی خود را دارد. هم چنین او اشاره کرده بود که آراد سابقه تدریس ندارد. به همین دلیل آراد را مردود کرده. از نظر امتیاز بندی آراد امتیاز بسیار بالاتری از حداقل ۳۵ امتیاز لازم را داشت و تمام شرایط دیگر را هم دارا بود. لازم به ذکر است که آفیسر اشاره کرده بود که سطح زبان انگلیسی آراد هم برای راه اندازی بیزینس ضعیف بوده است چرا که مدرسه تئاتر نیاز به تعامل و تدریس دارد.

نکته بسیار مهم و قابل توجه در برنامه خود اشتغالی این است که آفیسر قانع شود که شما علاوه بر داشتن تمام شرایط مهاجرت خوداشتغالی، توانایی راه اندازی بیزینس شخصی خود را نیز دارید.