ویزای توریستی (Visitor Visa)

ویزای توریستی

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا در یک نگاه

مدت ویزا: حداکثر ۵ ساله

نوع ویزا: مولتیپل ۵ ساله یا سینگل

امکان اخذ ویزای همراه:‌ باید جداگانه اقدام کنند

امکان اخذ ویزای کار پس از ورود: در صورت یافتن شغل دارای تائیدیه، وجود دارد

مبلغ ويزا : ۱۰۰ دلار کانادا بعلاوه ۸۵ دلار کانادا برای انگشت نگاری

مدت زمان: بطور متوسط ۱۹۲ روز پس از ارسال مدارک

اداره مهاجرت کانادا چه کسی را بعنوان توریست در نظر می گیرد ؟

کسی که شهروند کانادا نيست و بطور قانونی از کانادا دیدن می‌کند توريست محسوب می شود. هر ساله بیشتر از ۳۵ میلیون نفر از کشور کانادا بازدید می‌کنند که با ويزاهایی بغیر از ويزای اقامت وارد کانادا می‌شوند.

بجز افرادی که مقيم و یا شهروند کانادا هستند، همه اشخاص برای مسافرت به کانادا نیاز به اخذ ویزا دارند. اگر شامل معافیت های کشورهایی که نیاز به ویزا ندارند نمی‌شوید، برای ورود موقت به کانادا جهت بازدید از کانادا، تحصیل در کانادا و یا کار در کانادا، نیاز به ویزای کانادا دارید. این ویزای موقت را Temporary Resident Visa یا همان TRV می‌نامند.

اگرتمایل دارید به کانادا مسافرت کنید، فرم ارزیابی تکمیل کنید، ما شرایط شما را دقیق بررسی می‌کنیم و با ایمیل پاسخ می‌دهیم!

فرم ارزیابی ویزای توریستی

سفر دارندگان ويزای توریستی زمان کرونا به کشور کانادا

از ۷ سپتامبر ۲۰۲۱ توریست‌هایی که به طور کامل واکسینه شده باشند به این معنی که از دریافت آخرین دوز واکسن‌های مورد تایید کانادا: فایزر، آسترازنکا، مدرنا، جانسون اند جانسون، سینوفارم، سینوواک و کوواکس برای آن‌ها در زمان ورود ۱۴ روز يا بیشتر گذشته باشد، می‌توانند وارد اين کشور شوند.

برای اخذ انواع ویزاهای کانادا، متقاضیان میتوانند به صورت شخصی اقدام فرمایند و الزامی برای استخدام وکیل یا مشاور نیست. در صورتی که قصد استخدام وکیل مهاجرت یا مشاور رسمی مهاجرت را دارید، مشاور شما باید حتما در سازمان های معتبر که اداره مهاجرت کانادا به رسمیت میشناسد عضویت داشته باشد. تمام خدمات مربوط به ویزای توریستی درسازمان مهاجرتی نوید بوسیله مشاور رسمی امور مهاجرت کانادا که عضو سارمان ICCRC کانادا می‌باشد انجام میپذیرد.

قوانین ورود و خروج با ویزای توریستی کانادا

در کانادا ویزای توریستی معمولا به صورت ویزای یکبار ورود single entry یا ویزای مولتیپل کانادا multiple entry که همان ویزای ۵ ساله می باشد صادر می‌گردد. معمولاً ویزای توریستی برای ایرانیان یا به صورت یکبار ورود به مدت درخواست متقاضی یا به صورت چندبار ورود ۵ ساله (یا تا پایان اعتبار پاسپورت متقاضی ) صادر می‌گردد.

کسانی که دارای ویزای چندبار ورود توریستی هستند، از تاریخ شروع تا پایان تاریخ ویزای درج شده در پاسپورت خود امکان سفر به این کشور را دارند.

نکته قابل توجه دارندگان ویزای توریستی کانادا این است که داشتن ویزای بازدید از کانادا به معنی داشتن اجازه ورود به این کشور نیست. بلکه آفیسر ويزا در زمان ورود به کانادا تشخیص می دهد که ماهیت حضور فرد در این کشور موقت می باشد و شخص بازدیدکننده از کانادا قصد ماندن در اين کشور پس از زمان ویزای کوتاه مدت ندارد.

سه قانون مهم ویزای توریستی کانادا

در طول مدت ويزای توریستی اجازه کار و تحصیل در این کشور را ندارید

تاریخ تایید ویزای توریستی تاریخی است که تا آن تاریخ میتوانید وارد کشور کانادا شوید

در هر بار سفر به کانادا فقط مدت ۶ ماه می توانید در اين کشور بمانید ودر غیر این صورت برای شما مشکلاتی ایجاد می شود يا اینکه قبل از اين مدت وضعیت مهاجرتی خود را معين کنید.

چه مدتی می‌توانم با ویزای توریستی در کانادا ؟

وقتی با ویزای توریستی وارد کانادا می‌شوید و پاسپورت خود را تحویل افسر مهاجرت می‌دهید، آن‌ها با درج مهری در پاسپورت شما و یا ارائه مدارکی دیگر، مدت زمان مجاز برای اقامت شما در کانادا را مشخص می‌کنند.

مهر ورود کانادا

به عنوان مثال، اگر آفیسر تاریخی را بر روی پاسپورت شما درج کند، وضعیت اقامت موقت شما در تاریخ ۳۰ جون 2022 منقضی می‌شود.

اما بر اساس قانون کلی و در صورتی که آفیسر، چنین مهر و نوشته‌ای را بر روی پاسپورت شما درج نکند، حداکثر زمانی که می‌توانید پس از ورود با ویزای توریستی در کانادا اقامت داشته باشید، ۶ ماه است.

اگر شما مجوز اقامت به عنوان ویزیتور یا همان ویزیتور رکورد (Visitor Record) دارید، تاریخ انقضای اقامت شما روی آن نوشته شده است.

امکان تمدید این ۶ ماه از داخل خاک کانادا با ارائه پاسپورت خود به همراهی تمام مهرهای ورود و داشتن دلایل قانع کننده وجود خواهد داشت. در صورتی که دلیل قانع کننده نداشته باشید ملزم به ترک خاک کانادا هستید ولی می‌توانید بلافاصله پس از ترک خاک کانادا (منظور از خاک مرز است) مجدد وارد کانادا شده و ۶ ماه دیگر در کانادا باشید.

پس در هر ورود متقاضی مجاز به ماندن حداکثر ۶ ماه است. ولی برای تعداد روزهایی که، در هر سال یا در طول مدت ویزا، در کانادا هستید هیچ محدودیتی وجود ندارد.

آیا برای ویزای توریستی کانادا باید وکیل قانونی استخدام کنم؟‌

برای هیچ نوع ویزایی الزام به استخدام وکیل ندارید. ولی اگر تصمیم می‌گیرید که از خدمات وکلا یا مشاورین استفاده کنید باید حتما و الزاما از وکلا یا مشاورین قانونی کمک بگیرید. طبق دستور اداره مهاجرت مبنی بر استفاده از خدمات وکلای قانونی مهاجرت، هر نوع پرداخت به آژانس‌ها، مراکز بدون تاییدیه اداره مهاجرت و افراد تایید نشده می‌تواند منجر به ریجکت شدن پرونده شما شود.

اگر قصد اقدام برای تبدیل ویزای توریستی به دانشجویی را دارید با مشاور یا وکیل مهاجرت خود مشورت کنید. در صورت تمایل برای همکاری با سازمان مهاجرتی نوید اگر ویزای توریستی کانادا را داشته و قصد تبدیل آن به انواع ویزاهای دیگر را دارید، لطفا قبل از تماس با شرکت، ابتدا فرم ارزیابی ویزای تحصیلی را تکمیل کنید.لازم به ذکر است که این روش دارای جزئیات زیادی بوده که نیاز به تجربه و دانش فنی و شناخت دقیق از مفاهیم حقوقی مهاجرت دارد.

ما شرایط شما را برای ویزای تحصیلی بررسی میکنیم و در صورت واجد شرایط بودن امکان همراهی را خواهیم داشت. لازم به ذکر است که همیشه امکان تبدیل یا تغییر ویزای توریستی به ویزای دانشجویی از داخل خاک کانادا وجود ندارد و بسیاری از متقاضیان ملزم به ترک کانادا برای انجام انگشت نگاری هستند.

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای تحصیلی و اقامت

طبق قوانین جدید اداره مهاجرت کانادا در صورتیکه توریست وارد شده به کانادا در یکی از موسسات آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت کانادا ثبت نام نماید، امکان تغییر وضعیت او از حالت توریستی به دانشجویی وجود خواهد داشت.

مدت زمان اخذ ویزای توریستی کانادا

مدت زمانیکه برای صدور این نوع ویزا برای ایرانیان اعلام شده اکنون (29 مارچ 2022) حداقل 192 روز می‌باشد. ولی در بیشتر موارد بر اساس تجربه کمتر از این مقدار پروسه طول خواهد کشید. ما در بسیاری از پرونده ها در کمتر از ۳۰ روز ویزای متقاضیان را دریافت کرده ایم. زمان صدور ویزای توریستی به کانادا، نسبت به شلوغی درخواست های ویزا متغیر میباشد و به صورت منظم از طریق سایت اداره مهاجرت کانادا به روز رسانی میشود.

پیش نیازهای ویزای توریستی کانادا

برای سفر به کانادا باید:

پاسپورت معتبر داشته باشید

از شرایط سلامتی خوبی برخوردار باشید

افسر مهاجرت را متقاعد نمایید که به کشور خود باز می گردید مانند علایقی همچون کار، خانواده، دارایی و …

داشتن پول کافی برای سفر خود

همچنین ممکن است موارد زیر از شما درخواست شود:

انجام آزمایشات پزشکی

دعوتنامه از شخصی که در کانادا زندگی می‌کند.

مشکلات پزشکی و سوء پیشینه میتواند منجر به عدم دریافت ویزای کانادا شود.

بازدید کننده کانادا باید بتواند اثبات کند که از نظر مالی توان ساپورت در مدت زمان حضور در کانادا را دارد.

مدارک ویزای توریستی کانادا

پاسپورت معتبر و عکس پاسپورتی

مدارک تمکن مالی

دعوتنامه از فرد یا سازمانی در کانادا یا ارائه برنامه دقیق بازدید از کانادا

پر کردن فرمهای ویزا

پرداخت هزینه های قانونی مربوط به اخذ ویزای توریستی کشور کانادا

انجام انگشت نگاری سفارت کانادا. سفارت کانادا در تهران برای انگشت نگاری خدماتی ندارد.

سایر مدارک تکمیلی که نشان دهنده وجود tie یا همان وابستگی شما به کشور خودتان است که به نوعی آفیسر را قانع میکند که شما پس از اخذ ویزای مسافرتی کانادا به کشور خود باز خواهید گشت.

ارائه کامل سوابق شغلی اعم از نامه های اشتغال به کار و فیش حقوقی و مرخصی

ارائه کامل اسناد مربوط به دارایی های شما

رکورد ویزای های شما به کشورهای قبلی

تذکر: لیست مدارک ارائه شده به صورت کلی میباشد. برای دریافت لیست دقیق مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی کانادا با مشاور خود مشورت نمائید.

آیا با این نوع ویزا می توان در کانادا کار کرد و یا به ادامه تحصیل پرداخت؟

با ویزای توریستی کانادا امکان کار کردن در این کشور وجود ندارد ولی امکان ادامه تحصیل در دوره هایی که کمتر از ۶ ماه باشند وجود دارد. در صورتی که قصد اخذ ویزای تحصیلی را در دوران ویزای توریستی دارید، لطفا قبل از تماس با ما، ابتدا فرم ارزیابی ویزای تحصیلی را تکمیل کنید.

 

آیا می توان انگشت نگاری و عکسها را با بقیه مدارک فرستاد؟

خیر، از ۱۱ دسامبر برخی تابعیت ها از جمله ایرانیان باید انگشت نگاری و عکس پرسنلی را بصورت حضوری در سفارت کانادا انجام دهند.

 

آیا اعضای یک خانواده می توانند در قالب یک فایل اقدام نمایند؟

بله، تمامی اعضای خانواده می توانند بصورت جداگانه فرمهای مربوطه را پر کرده و هزینه قانونی کلی این فایل نیز ۴۰۰ دلار برای هزینه قانونی و ۱۸۰ دلار برای هزینه انگشت نگاری برای کل خانواده می‌باشد.

 

آیا فرزندان فرد بازدید کننده کانادا اجازه تحصیل در مدارس کانادا را دارند؟

خیر. باید برای فرزندتان درخواست ویزای تحصیلی بدهید.

 

دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا چه چیزی می‌تواند باشد؟

ریجکت ویزای کانادا به این دلیل است که یا شما پرونده درخواست ویزا را به درستی انجام نداده اید یا این که آفیسر قانع نشده که شما پس از بازدید کانادا به کشور خود باز خواهید گشت. گاها نیز ویزای توریستی کانادا به دلیل عدم داشتن ساپورت مالی کافی مردود می‌شود.

 

آیا پس از ریجکت شدن در ویزای توریستی کانادا امکان اقدام مجدد وجود دارد؟

بله. در صورتی که در پرونده درخواست ویزای بازدید کانادا اشتباهی بوده، آنرا را رفع کنید و دوباره درخواست بدهید. در صورتی که ایرادی در پرونده نبوده و همه مسایل حقوقی در دریافت ویزا به درستی رعایت شده اند، باید تغییر مشخصی در پرونده ایجاد شده باشد که دوباره درخواست دادن شما منطقی باشد. در غیر اینصورت احتمالا نتیجه مشابه خواهید گرفت.

 

آیا داشتن ویزای شنگن یا ویزای سایر کشورها برای اخذ ویزای توریستی الزامی است؟

خیر. ولی سابقه ویزای شما در اخذ ویزای توریستی کانادا کمک شایانی میکند. این موضوع می‌تواند به آفیسر نشان دهد که قصد شما ماندن در کانادا نیست.

 

برای دریافت ویزای توریستی کانادا چقدر پول نیاز دارم؟

هزینه اخذ ویزای توریستی کانادا شامل موارد زیر است:

  • پرداخت هزینه های مربوط به اداره مهاجرت و انگشت نگاری
  • هزینه سفر مربوط به انجام امور انگشت نگاری در دفتر VAC. این سفر میتواند به هر کدام از کشورهایی که دفتر انجام انگشت نگاری در آنها وجود دارد باشد. در کشورهای اطراف ایران، در دبی و ارمنستان و ترکیه این خدمات وجود دارد.
  • هزینه مربوط به تهیه بلیط رفت و برگشت به کشور کانادا و داشتن بودجه کافی برای تامین هزینه‌های شما در طول سفر شما در کشور کانادا
  • هزینه استخدام مشاور مهاجرتی (الزامی نمی‌باشد)