ویزای کار و اخذ LMIA

ویزای کار چیست؟

برای کار موقت در کانادا، اکثر اتباع خارجی نیاز به ویزای کار دارند. نیروهای متخصص خارجی معمولا برای اینکه بتوانند از اداره مهاجرت کانادا ویزای کار اخذ کنند، باید از قبل یک پیشنهاد کار یا جاب آفر از یکی از کارفرمایان کانادا دریافت کرده باشند.

برای بسیاری از جاب آفرها لازم است کارفرما از وزارت کار و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) تاییدیه ارزیابی تاثیر بازار کانادا یا LMIA بگیرد. این فرآیند چندین مرحله دارد. بر حسب ملیت فرد خارجی، ممکن است اخذ ویزای اقامت موقت (TRV) هم برای ورود به کانادا الزامی باشد.

ویزای کاری کانادا

دو نوع مجوز کار آزاد (Open Work Permits) و مجوز کار خاص کارفرما (Employer specific Permit) صادر می‌شود که شرایط هر کدام متفاوت است. اگر بتوانید ویزای کار آزاد کانادا را دریافت کنید، می‌توانید در هر مکانی و برای هر کارفرمایی که بخواهید، کار کنید. همچنین نیاز به ارائه LMIA (ارزیابی تاثیر بازار کار) نخواهید داشت. LMIA مدرکی است که ثابت می‌کند هیچ شهروند کانادایی برای انجام شغل مورد نظر داوطلب نشده است و کارفرما می‌تواند یک فرد خارجی استخدام کند.
در مجوز کار خاص کارفرما، مقرراتی در work permit درج می‌شود که باید طبق آن عمل کنید. برای مثال، نام کارفرما در مجوز عنوان می‌شود و فقط می‌توانید کارمند او باشید. مدت زمان فعالیت کاری شما و موقعیت مکانی هم در آن قید می‌شود. قبل از درخواست مجوز کار خاص کارفرما، شخصی که قرار است شما را استخدام کند، باید یک نسخه LMIA و یک پیشنهاد شغلی به شما بدهد تا آن را ضمیمه پرونده کنید.

اجازه کار پس از تحصیل در کانادا

اجازه کار پس از تحصیل در کانادا (PGWP) یک شیوه بسیار خوب برای دانشجویان خارجی است که از یک موسسه کانادایی فارغ التحصیل شده‌اند. این دانشجویان می‌توانند ویزای کار آزاد کانادا را دریافت کنند و در هر شهر یا جایگاه کاری مشغول به کار شوند. این نوع ویزای کار کانادا می‌تواند تا سه سال اعتبار داشته باشد و مدت آن بستگی به طول دوره تحصیل دانشجو دارد. ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یکی از بهترین شیوه‌ها برای کسب تجربه کاری در کانادا و همچنین اخذ اقامت دائم آن است.
اگر می‌خواهید اجازه کار پس از تحصیل در کانادا را دریافت کنید، باید 180 روز قبل از گرفتن آخرین نمره خود برای PGWP درخواست دهید. برای اخذ ویزای کار پس از تحصیل در کانادا باید:
یک دوره تحصیلی را در یکی از موسسات آموزشی کانادا به اتمام برسانید و این دوره نباید کمتر از 8 ماه باشد.
در هر ترم تحصیلی دانشجوی تمام وقت کشور کانادا باشید.
سن شما بین 18 تا 35 باشد.
پاسپورت معتبر داشته باشید.
بیمه سلامت داشته باشید که اقامت کامل شما در کانادا را پوشش می‌دهد.
از موسسه آموزشی نامه داشته باشید.
انگشت نگاری انجام دهید.
معاینه پزشکی داشته باشید.
در این کشور حتی اگر از یک مدرسه، کالج یا مدرسه فنی یا مدرسه‌ای که تحت قوانین استانی اداره می‌شود، فارغ التحصیل شده‌اید، واجد شرایط دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا هستید.

چگونه ویزای کار کانادا بگیریم؟

اولین سوالی که برای مهاجرت کاری به کانادا مطرح می‌شود این است که چگونه ویزای کار کانادا بگیریم؟ پاسخ این است که شما به چند روش می‌توانید برای اخذ ویزا کاری کانادا اقدام کنید اما در تمامی روش‌ها باید از اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا درخواست ویزا نمایید.
یک شیوه برای اخذ ویزا کاری کانادا این است که از یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغلی یا جاب آفر دریافت کنید. در این صورت باید هنگام درخواست برای ویزا مدرک LMIA ارائه دهید که در قسمت قبل درباره آن توضیح دادیم.
وقتی یک کارفرمای کانادایی به کارمند نیاز دارد، ابتدا باید موقعیت شغلی را در روزنامه‌های کانادایی اعلام کند. چنانچه پس از سپری شدن مدت زمان تعیین شده، هیچ شهروند کانادایی برای اخذ آن موقعیت شغلی پیشنهاد نداد، کارفرما مجاز است تا یک فرد خارجی را استخدام کند. نرخ بیکاری در کشور کانادا تنها 7.5 درصد است که نشان می‌دهد تعداد افراد بیکار در این کشور بسیار کم است. این باعث می‌شود مهاجران بتوانند از طریق اخذ ویزای کار به این کشور مهاجرت کنند.
ماشما را در مسیر کاریابی در کانادا همراهی می‌کنیم و چنانچه فکر می‌کنید شرایط لازم را دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شیوه دیگر برای اخذ ویزای کار کانادا این است که از طریق سیستم اکسپرس انتری اقدام کنید. سیستم اکسپرس انتری برای جذب نیروهای ماهر و متخصص کاری طراحی شده است. بر اساس این سیستم اگر بتوانید امتیاز کافی کسب کنید، می‌توانید از یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغلی بگیرید. فاکتورهای مهارت، سن، مدرک زبان، مدرک تحصیلی، سوابق کاری و میزان سازگاری شما با محیط کانادا امتیاز جداگانه دارند. ممکن است امتیاز شما در یکی از این موارد پایین باشد ولی امتیاز بالا در یک مورد دیگر آن را جبران کند.

سیستم امتیازبندی در ایالت‌های مختلف کانادا فرق دارد اما در تمامی ایالت‌ها نیاز به نیروی کار ماهر وجود دارد.

طبق سیستم اکسپرس انتری میزان مهارت افراد متقاضی در برنامه‌های اسکیلد ورکر (Federal Skilled Worker) یاProvincial Nominee (PNP)امتیازبندی می‌شود. برنامه اسکیلد ورکر فدرال و برنامه PNP استانی است. هر دو این برنامه‌ها توسط دولت کانادا و اداره مهاجرت مدیریت می‌شود. طرح دیگری به نام آتلانتیک پایلوت (Atlantic Pilot) وجود دارد که به منطقه آتلانتیک کانادا اختصاص دارد و استان‌های نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا، پرینس ادوارد، لابرادور و نیوفاندلند را شامل می‌شود. جدا از امتیاز بندی سیستم کل، هر ایالت کانادا هم شرایط کاری و سیستم امتیاز بندی خاص خود را دارد. اما نکته مشترک تمام ایالت‌ها این است که به دنبال جذب نیرو‌های ماهر هستند و این یک فرصت بزرگ برای کسانی است که با دارا بودن شرایط، قصد مهاجرت به کانادا را دارند. ایالت‌های ساسکاچوان و بریتیش کلمبیا در حال حاضر فرصت‌های شغلی زیادی دارند و جزو مهاجرپذیرترین ایالت‌های کانادا هستند.