کار همزمان با تحصیل در کانادا

کار دانشجویی

در ابتدا لازم است تا قبل از معرفی انواع کار دانشجویی در کانادا، با واژه سین نامبر (SIN Number) آشنا شوید. چرا که داشتن این شماره برای کار دانشجویی در کانادا الزامی است.

سین نامبر کانادا (Social Insurance Number)

یک شماره ملی ۹ رقمی منحصر به فرد است که برای هر فرد تازه وارد که اقامت دائم کانادا را دریافت نموده است و یا افرادی که با Study permit (دانشجویان) و یا Work permit وارد کانادا شده‌اند صادر می‌شود.

این شماره در واقع کد ملی در کاناداست که علاوه بر شناسایی افراد، برای کلیه خدمات دولتی و معاملات کاربرد دارد. دانشجویان و همسران آنها که دارای اجازه کار یا همان ورک پرمیت (Work permit) هستند، پس از ورود به کانادا و انجام امور اولیه همچون اجاره منزل (مشخص شدن آدرس) می‌توانند با پاسپورت، استادی پرمیت و یا ورک پرمیت به نزدیکترین دفتر Service Canada مراجعه و برگه حاوی سین نامبر را دریافت نمایند.

دقت کنید که پس از شروع کار در کانادا فقط ۳ روز مهلت دارید که این شماره را به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا اعلام کنید. اقدام برای دریافت این شماره رایگان است.

مزایای کار دانشجویی در کانادا

گسترش دایره اجتماعی و حرفه‌ای

آشنایی بیشتر با جامعه دانشگاهی

کسب تجربه کار کانادایی و افزایش یادگیری و مهارت

کسب درآمد و تامین هزینه‌هایی دانشجویی

قوانین کار دانشجویی در کانادا

برای انجام کار دانشجویی در کانادا قوانین و شرایطی لازم است که شامل:

ویزای تحصیلی معتبر داشته باشید.

در دوره تحصیل واحدهای دانشگاهی را بگذرانید. در زمان گذراندن دوره‌ زبان دانشگاه امکان کار دانشجویی وجود ندارد.

دانشجوی تمام وقت و مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های کانادا باشید.

پس از شروع تحصیل مجاز به کار کردن هستید و نه قبل از آن

در ایام تحصیل ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار کردن دارید.

در روزهای تعطیل مانند تعطیلات رسمی یا تعطیلات بین دو ترم به صورت تمام وقت و تا ۴۰ ساعت در هفته مجاز هستید کار کنید.

سین نامبر داشته باشید.

دانشجویان تمام وقت که در ترم آخر به صورت نیمه وقت تحصیل می‌کنند

دانشجویانی که در طول ترم تحصیلی خود به صورت تمام وقت تحصیل کرده باشند و فقط ترم آخر را به علت واحدهای درسی کمتر باقیمانده به صورت نیمه وقت تحصیل کنند، می‌توانند در زمان تعطیلات قبل از ترم آخر خود به صورت تمام وقت کار کنند و در طول ترم آخر خود تا ۲۰ ساعت در هفته (در خارج از محیط دانشگاه) مشغول به کار شوند.

انواع کار دانشجویی در کانادا

انواع کار در دوران دانشجویی در کانادا یا همان کار همزمان با تحصیل در کانادا به شرح زیر است:

کار دانشجویی در محیط دانشگاه | On Campus

اگر دانشجوی تمام وقت و دارای ویزای معتبر تحصیلی هستید، می‌توانید در همان دانشگاهی که پذیرفته شده‌اید مشغول به کار شوید و نیازی به مجوز کار ندارید.

کارفرمای کار دانشجویی در محیط دانشگاه چه کسی است؟

خود دانشگاه‌های کانادا

سازمان دانشجویی

پیمانکار خصوصی مشغول کار در محدوده پردیس دانشگاه

برای داشتن اجازه کار در محیط دانشگاه باید بر روی استادی پرمیت شما، عبارات زیر نوشته شده باشد:

May accept employment on the campus of the institution at which registered in full-time studies.

May accept employment on or off campus if meeting eligibility criteria as per R186(f), (v) or (w). Must cease working if no longer meeting these criteria.

کار دانشجویی در خارج از محیط دانشگاه | Off Campus

اگر دانشجوی تمام وقت و دارای استادی پرمیت معتبر باشید، می‌توانید هفته‌ای ۲۰ ساعت در زمان‌های دانشجویی و نامحدود در زمان‌هایی که دانشگاه تعطیل است در کانادا کار دانشجویی کنید.

برای داشتن اجازه کار دانشجویی در خارج از محیط دانشگاه باید بر روی استادی پرمیت شما، عبارات زیر نوشته شده باشد:

May work 20 hrs per week off-campus or full-time during regular breaks if meeting criteria outlined in section186(v) of IRPR.

May accept employment on or off campus if meeting eligibility criteria as per R186(f), (v) or (w). Must cease working if no longer meeting these criteria.

اگر بر روی ویزای شما این عبارت وجود داشته باشد اجازه کار نخواهید داشت:

This permit does not permit the holder to engage in off campus employment in Canada.

انواع اجازه کار دانشجویی در کانادا کدام است؟

همانطور که قبلا گفته شد برای کار کردن در داخل دانشگاه (on Campus) و یا خارج از دانشگاه (off Campus) باید در نامه استادی پرمیتتان اجازه انجام آن نوشته شده باشد. در این حالت نیاز به هیچ مجوز جداگانه‌ای نیست و با همین نامه می‌توانید در داخل یا از خارج از دانشگاه‌های کانادا به کار کردن بپردازید.

اما در شرایط دیگری نیاز به مجوز قانونی کار دارید و باید برای آن به صورت جداگانه اپلای کنید.

انواع اجازه کار دانشجویی در حین تحصیل و پس از تحصیل در کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

اجازه کار کو آپ | Co-Op Work Permit

اگر رشته تحصیلی شما دوره کارآموزی یا کو آپ در کانادا داشته باشد، از آنجا که گذراندن این دوره اجباری است و باید برای سازمان یا کارفرمایی خاص کار کنید داشتن اجازه کار الزامی است. برای دریافت چنین مجوزی باید اپلای کنید و درخواست خود را برای اداره مهاجرت کانادا بفرستید.

شرایط دریافت کار به عنوان کارآموز در کانادا | Co–op Student or Intern:

ویزای تحصیلی معتبر داشته باشید

کارورزی باید جزو برنامه تحصیلی شما باشد.

استخدام شما باید بخشی حیاتی از دوره در موسسات آموزشی معتبر در کانادا بوده و نامه تاییدیه از موسسه داشته باشید.

دوره کارورزی نباید بیشتر از ۵۰٪ دوره تحصیلی باشد.

اجازه کار پس از تحصیل | Post Graduate Work Permit-PGWP

پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانید در کانادا بمانید و به صورت تمام وقت کار کنید. برای این کار نیاز به اجازه کار دارید که به آن اجازه کار پس از تحصیل یا به اختصار PGWP می‌گویند. برای اخذ ویزای کار پس از تحصیل در کانادا باید شرایط زیر داشته باشید:

از دانشگاهی که مورد تایید کانادا باشد یا به اصطلاح (Designated Learning Institute) DLI نامبر داشته باشد، فارغ‌التحصیل شده باشید.

دوره تحصیل شما نباید کمتر از ۸ ماه بوده باشد.

باید ریز نمرات و مدرک خود را دریافت کرده باشید.

قبل از انقضای استادی پرمیت باید برای PGWP اقدام کنید.

تنها یک بار امکان گرفتن اجازه کار پس از تحصیل را دارید.

طول مدت اجازه کار پس از تحصیل بر اساس مدت تحصیل شما صادر می‌شود. برای مثال، اگر طول تحصیل شما یک سال باشد، اجازه کار هم برای مدت یک سال صادر می‌شود. ولی اگر دوره تحصیل شما دو ساله باشد، اجازه کار برای مدت سه سال صادر خواهد شد.

در پایان سال اول کاری می‌توانید برای پروسه اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

کار همسر دانشجو در کانادا

مادامی که شرایط تحصیلی متقاضی اصلی برقرار و ویزای تحصیلی او معتبر باشد، همسر متقاضی اصلی با داشتن ویزای همراه کانادا از نوع کاری، می‌تواند به طور نامحدود در کشور کانادا کار کند. برای این افراد در بدو ورود به کانادا مجوز کار work permit صادر می‌شود.

دوره های غیر مجاز برای کار در کانادا

اگر در دوره‌هایی غیر از دوره‌های زیر تحصیل می‌کنید، اجازه کار همزمان با تحصیل در کانادا را با حفظ شرایط خاصی خواهید داشت. قانون کار کانادا کارفرمایان را مجاب می‌کند تا از نظر دستمزد، حداقل میزان را رعایت کنند. در دوره های زیر اجازه کار حین تحصیل وجود ندارد:

دوره های پاره وقت

دوره دبیرستان

دوره های زبان

دوره های پیش نیاز general interest or preparatory courses

درآمد دانشجو در کانادا چقدره؟

حقوق کار دانشجویی در کانادا معمولا ساعتی بین ۱۴ تا ۲۰ دلار است. البته در سطوح تحصیلات تکمیلی به عنوان دستیار پژوهشی استاد می‌توانید تا ۲۵ دلار در ساعت هم درآمد داشته باشید.

با احتساب ۲۰ ساعت کار کردن در هفته شما می‌توانید بین ۱۱۰۰ تا ۱۶۰۰ دلار در ماه درآمد داشته باشید که تقریبا همه هزینه‌های زندگی شما را به عنوان دانشجو پوشش می‌دهد. البته این موضوع به سبک زندگی و شهر محل زندگی شما هم بستگی دارد. در شهرهای بزرگ کانادا معمولا هزینه‌های زندگی بالاتر است.

شغل‌های دانشجویی در کانادا و میزان درآمد آن‌ها

همانطور که قبلا گفته شد در داخل و خارج دانشگاه می‌توانید کار کنید و و درآمد داشته باشد. انواعی از کار پاره وقت دانشجویی در کانادا وجود دارد که در زیر به تعدادی از آنها که متداول‌ تر است اشاره می‌کنیم:

دستیار تدریس استاد (۱۵.۶۵ دلار در ساعت)

در مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد و دکترا در کانادا بسیار متداول است که استاد راهنما دانشجوی خود را به عنوان دستیار تدریس استخدام کند. دانشجو می‌تواند در آموزش شاگردان، ایجاد طرح‌های درسی و دیگر وظایفی که استاد تعیین می‌کند، به او کمک کند.

فریلنسر (۲۵.۶۰ دلار در ساعت)

انواع مختلفی از شغل فریلنسری وجود دارد. فریلنسر می‎‌تواند نویسنده، طراح وبسایت، طراح گرافیک، برنامه نویس و غیره باشد. بسیاری از شغل‌های فریلنسری به صور دور کاری امکان پذیر است.

مترجم (۲۱.۱۶ دلار در ساعت)

دانستن زبان دوم، سوم و یا چهارم مطمئنا بسیار به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید متون مختلف را ترجمه کنید و از این راه در دوران دانشجویی درآمد خوبی کسب کنید.

فروشنده (۱۲.۴۲ تا ۵۰ دلار در ساعت)

داشتن روابط اجتماعی خوب و فن بیان قوی می‌تواند به شما در شغل فروشندگی کمک کند. فروشگاههای زنجیره‌ای بسیاری در کانادا وجود دارد که می‌توانید در آنها کار کنید.

پیشخدمت رستوران (۱۱ تا ۱۵ دلار در ساعت)

کار در رستوران زمان بندی انعطاف پذیری دارد. شما می‌توانید شب‌ها و آخر هفته‌ها در رستوران کار کنید و فرصت کافی برای درس خواندن هم داشته باشید. معمولا پولی که از دریافت انعام به دست می‌آید بیشتر از حقوق دریافتی است.

پرستار بچه (۱۴.۶۷ دلار در ساعت)

در کانادا پدر و مادرهای بسیاری هستند که برای نگهداری و انجام امور مربوط به فرزند خود نیاز به پرستار دارند. اگر دانشجویی مجرد هستید و به کودکان هم علاقه دارید این شغل می‌تواند در کسب درآمد به شما کمک کند.

راننده تاکسی اینترنتی (۱۴ تا ۲۵ دلار در ساعت)

در کانادا شرکت‌های خدمات آنلاین مانند اوبر وجود دارد که خدمات تاکسی آنلاین هم ارائه می‌دهند. صبح‌ها، عصرها و آخر هفته‌ها زمان‌هایی هستند که تقاضای بیشتری برای تاکسی‌های آنلاین وجود دارد.

چطوری تو کانادا کار پیدا کنیم؟

بهترین وبسایت‌های کاریابی در کانادا:

Indeed

Monster

Job Bank

آیا دانشجویان در کانادا باید مالیات پرداخت کنند؟

به عنوان دانشجوی بین‌المللی در کانادا در صورت کار با ویزای تحصیلی کانادا ممکن است ملزم به پرداخت مالیات شوید. تمام افرادی که برای تحصیل به کانادا می‌روند سالانه باید اظهارنامه مالیاتی ارائه دهند.

سیستم مالیات کانادا بر اساس اقامت است و نه شهروندی. یعنی در صورت داشتن وابستگی‌های اقامتی با کشور کانادا باید مالیات پرداخت کنید. اگر جزو یکی از گروه‌های زیر باشید، نشان دهنده این است که با کشور کانادا وابستگی اقامتی دارید:

داشتن شماره بیمه اجتماعی یا سین نامبر (SIN)

داشتن حساب بانکی کانادا

داشتن بیمه بهداشت کانادا

داشتن گواهینامه رانندگی کانادا

اقامت بیشتر از ۱۸۳ روز در طول یک سال در کانادا

داشتن همسر یا وابستگانی که برای زندگی با شما به کانادا می‌روند.

شما باید درآمدی که حین کار و تحصیل در کانادا به دست می‌آورید در پایان سال مالیاتی در اظهارنامه مالیاتی کانادا گزارش دهید. اداره مالیات در هر استان کانادا قوانین خاص خود را دارد و برای هر استان حداقل درآمد سالیانه در نظر گرفته می‌شود. اگر درآمد فردی بیشتر از حداقل درآمد سالیانه در آن استان باشد باید مالیات بر درآمد پرداخت کند.

برای مثال، اگر فرض کنیم حداقل درآمد سالیانه در استان کبک ۱۲,۰۰۰ دلار تعیین شده باشد و دانشجویی در سال بیشتر از ۱۲,۰۰۰ دلار در این استان درآمد داشته باشد باید مالیات آن را پرداخت کند.