ویزای تحصیلی کانادا

اگر برای دوره های تحصیلی بیش از ۶ ماه قصد رفتن به کانادا برای تحصیل را دارید باید درخواست ویزا بدهید. پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه ها یا کالج ها یا مدارس کانادا (و نامه CAQ در استان کبک) پروسه ویزای تحصیلی کانادا را آغاز کنید.

نامه پذیرش در مقاطع بعد از دیپلم باید از موسساتی گرفته شود که اداره مهاجرت و شهروندی کانادا آن‌ها را قبول داشته باشد. نام هر یک از موسسات معتبر آموزشی کانادا Designated learning institutions دارای کد DLI منحصر به فردی بوده که باید در اپلیکیشن ویزا وارد شود.

تمامی مدارس کانادا مورد تایید اداره مهاجرت بوده و نیازی به چک شدن تایید یا عدم تایید بودن مدرسه ندارید.

انجام آزمایشات پزشکی و سوء پیشینه برای متقاضیان ایرانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند الزامی نمی‌باشد.

ویزای تحصیلی کانادا ۲۰۲۲

شرایط ویزای تحصیلی کانادا برای ایرانیان در سال های اخیر به نسبت سایر کشورها خوب بوده است. ایران در سالهای اخیر همواره جزو ده کشور اول از نظر تعداد استادی پرمیت های صادر شده بوده که این خبر خوبی برای ایرانیانی است که قصد اقدام دارند.

قبل از آماده سازی مدارک به این سه مورد توجه ویژه داشته باشید:

۱- ارائه مدارک صحیح و فکر شده در این مرحله حیاتی است چون هر مدرکی که ارائه می‌کنید در سیستم اداره مهاجرت ثبت شده و در تمام پروسه های مهاجرتی کانادا قابل رویت خواهد بود.

۲- از ارائه هرگونه مدرک جعلی برای اخذ ویزای کانادا خودداری کنید چون حتی در صورت موفقیت ویزا همیشه در ریسک خواهید بود.

۳- همچنین در صورتی که قصد دارید پس از اتمام ویزای تحصیل در کانادا درخواست ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا درخواست اقامت دائم پس از تحصیل را بدهید، مسیر پرونده شما باید کاملا فکر شده و برنامه ریزی شده باشد. یکی از دلایل بسیار مهمی که بسیاری از متقاضیان تصمیم به استخدام وکیل مهاجرت حرفه ای میکنند همین امر است.

نامه پذیرش تحصیلی کانادا

دانشگاه شما باید نامه پذیرش برای شما ارسال کند. در درخواست خود برای ویزای تحصیلی نسخه ی اصل یا الکترونیکی این نامه را قرار دهید.

پذیرش مشروط و ویزای دانشجویی کانادا

نامه های مشروط پذیرش نامه‌هایی هستند که در آنها دانشگاه یا کالج، شرط و شروطی را برای ورود به دوره لحاظ کرده است. در صورتی که متقاضی بتواند به آفیسر اداره مهاجرت اثبات کند که قادر به رعایت آن شروط است، در صدور ویزا مشکلی نخواهد بود. در صورتی که پذیرش مشروط به دوره زبان گرفته شده است باید دقیقا مشخص شود که در خصوص زبان انگلیسی متقاضی چه برنامه ای در دانشگاه وجود دارد.

اگر به طور مشروط پذیرفته شده‌اید بدین معناست که باید در دوره های آمادگی یا پیش نیاز شرکت کنید؛ مثلا در دوره های زبان انگلیسی یا فرانسه به عنوان زبان دوم. شما باید این دوره ها را قبل از آغاز تحصیل دوره اصلی خود تکمیل کنید.

اگر پذیرش مشروط داشته باشید دولت کانادا معمولا ویزای تحصیلی را متناسب با طول دوره پیش نیاز به علاوه یک سال دیگر صادر می‌کند. وقتی در دوره درسی اصلی پذیرفته شدید جهت تمدید اقامتتان در کانادا به عنوان دانشجو باید ویزای تحصیلی جدیدی داشته باشید و استادی پرمیت خودتان را تمدید کنید.

مدارک شناسایی

هنگام درخواست ویزای تحصیلی شما و هر یک از اعضای خانواده‌تان که شما را در کانادا همراهی می‌کند باید مدارک زیر را داشته باشید:

پاسپورت معتبر: متقاضیانی که درخواست آنلاین می‌دهند: نسخه‌ای از صفحه اطلاعات پاسپورت خود را به صورت آنلاین آپلود کنید. در صورت تایید، باید نسخه اصلی پاسپورت را هم تحویل دهید.

عکس پرسنلی/پاسپورتی جدید: اگر ویزای دانشجویی را آنلاین درخواست می‌کنید باید این عکس را روی پرتال اداره مهاجرت آپلود کنید و اگر به صورت کاغذی اقدام می‌کنید باید نام و تاریخ تولد در پشت هر یک از عکس ها نوشته شده باشد. عکس برای ویزای کانادا باید مشخصات مشخصی داشته باشد.

مشخصات عکس برگرفته از سایت IRCC  برای ویزای کانادا

عکس به هیچ وجه دستکاری و روتوش نشود. ادیت های غیر معمول روی عکس انجام ندهید و باور کنید خوشگل بودن شما در این عکس هیچ تاثیری روی نتیجه ویزا نخواهد گذاشت.

چهره شما در عکس کاملا باید خنثی باشد. نه لبخند، نه اخم، هیچ.

اگر آرایش می‌کنید زیاده روی نکنید. چهره طبیعی شما نباید تغییر کند.

داشتن عینک طبی در عکس مشکلی نیست ولی از لنز های غیر طبی یا عینک های زیبایی استفاده نکنید.

داشتن حجاب برای عکس ویزای کانادا در راستای پوشاندن مو مشکلی ندارد ولی استفاده از پوشش هایی که اجزای صورت را می‌پوشانند مورد قبول نخواهد بود.

سایز عکس مورد قبول کانادا سه و نیم در چهار و نیم سانتیمتر است که از چانه تا بالای پیشانی بین ۳۱ تا ۳۶ میلیمتر باشد.

تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

اصل اول | باید اثبات کنید توانایی تامین هزینه ها را دارید.

متقاضی تحصیل در کانادا باید بتواند هزینه های تحصیل در کانادا را برای سال اول فراهم نماید. مثلا اگر شهریه متقاضی برای هر سال ۱۵ هزار دلار است، وی باید این مبلغ را به همراه هزینه مربوط به زندگی مربوط به سال اول از طریق حساب بانکی خود یا اسپانسر خود به سفارت اثبات کند. تمکن مالی برای ویزای دانشجویی کانادا بسیار پر اهمیت بوده و در صورتی که متقاضی نتواند آن را اثبات نماید، آفیسر ویزای تحصیلی او را مردود خواهد کرد.

اصل دوم | باید نشان دهید که از نظر توانایی اقتصادی در شرایط خوبی هستید.

به عبارتی باید ثابت کنید که می توانید خودتان و اعضای خانواده‌تان که شما را همراهی می‌کنند هنگام اقامت در کانادا از لحاظ مالی حمایت کنید.

مدارک تمکن مالی کانادا

نامه سابقه شغلی: مشخص کنید که مشغول به چه کاری هستید و درآمد شما چقدر است. معمولا برای اثبات این موضوع باید نامه سابقه شغلی را در سربرگ شرکتی که کار می‌کنید تهیه کنید و مدیر شرکت مهر و امضا کنند.

هر نوع سندی که درآمد شما را نشان دهد. اگر شرکت دارید اسناد ثبت شرکت و اگر در جایی استخدام هستید مدارک استخدامی شما مورد نیاز است. اگر خود اشتغال هستید قراردادهای کاری‌تان را ارائه کنید.

اسناد ملکی که به نام شما یا همسر شما است.

صورت حساب بانکی ۴ ماه اخیر

مدرکی که ثابت کند شهریه و هزینه های مسکن را پرداخته‌اید

مدرک فاندینگ و تامین هزینه هایتان از طریق بورسیه

حساب بانکی به نام خودتان در کانادا (در صورتی که به کانادا پول منتقل کرده باشید)

استادی پلن

نامه توضیحات شما برای آفیسر اداره مهاجرت استادی پلن شماست. Study Plan به مامور ویزا کمک می‌کند تا درک بهتری از شما و اهدافتان داشته باشد. در استادی پلن باید مشخص شود که:

چرا می خواهید در کانادا تحصیل کنید؛

چرا آن رشته خاص را میخوانید:

مسیر پیشرفت شغلی و تحصیلی شما چه خواهد بود

پس از اتمام تحصیل و ترک کانادا چه برنامه ای دارید

مسئولیت های خود را به عنوان دانشجو می‌پذیرید

 سازمان ما بعنوان مشاور قانونی مهاجرت کانادا، نامه استادی پلن را برای تمام موکلین آماده می‌کنیم.

سابمیشن لتر یا همان نامه دفاعیه وکیل مهاجرت

اگر وکیل یا مشاور قانونی مهاجرت دارید این به نفع شماست. پرتال اداره مهاجرت کانادا به شما و به وکیل شما این امکان را می‌دهد که نامه دفاعیه وکیل به اداره مهاجرت کانادا ارائه شود. در این نامه وکیل شما بر اساس قوانین و مقررات مهاجرتی از شما دفاع می‌کند.

هر چند اداره مهاجرت کانادا امتیاز مستقیمی به فردی که وکیل دارد نمی‌دهد ولی بر کسی پوشیده نیست که داشتن وکیل برای بردن دعاوی حقوقی چقدر حیاتی است. پس با این که وکیل برای شما معجزه نخواهد کرد، ولی تجربه و تخصص و شناخت اومی‌تواند بسیار تعیین کننده باشد.

دقت کنید که شبه وکلا و شبه مشاورین امکان ارائه این نامه را ندارد.

تمامی پرونده های ثبت شده ازسوی سازمان مهاجرتی نوید توسط مشاور قانونی اداره مهاجرت با نامه سابمیشن انجام می شوند.

CAQ

می خواهید در کبک تحصیل کنید؟ به گواهی پذیرش کبک یا certificat d’acceptation du Québec (CAQ) نیاز خواهید داشت. اگر درخواستتان برای CAQ توسط وزارت مهاجرت کبک تایید شد اما هنوز منتظر دریافت CAQ هستید می توانید با تایید اولیه اداره مهاجرت کبک درخواست ویزای تحصیلی بدهید.

نیازی نیست برای ویزای تحصیلی منتظر اصل CAQ بمانید. اداره مهاجرت کبک در زمان صدور سی ای کیو، یک نسخه را برای اداره مهاجرت کانادا ارسال میکند.

قوانین دیفر نامه CAQ

اگر پذیرش تحصیلی خودتان را دیفر می‌کنید، معمولا نیازی به اقدام مجدد برای CAQ ندارید. برای اطمینان از این موضوع توصیه می‌کنیم متن نامه سی ای کیو را دقیق مطالعه کنید. روی همین نامه با جزئیات قوانین دیفر توضیح داده شده است.

مدرک زبان

برای برخی کشورها مثل کشور هندوستان داشتن مدرک زبان الزامی است. خوشبختانه برای ایرانیان داشتن مدرک زبان الزامی نیست و دریافت ویزا بدون آیلتس امکان پذیر است.

اگر برای گرفتن پذیرش ملزم به ارائه مدرک زبان بودید و در حال حاضر یکی از مدارک زبان را دارید، یا در صورتی که آزمون زبان می‌دهید، تمامی آزمون های زبان استاندارد مانند آیلتس، تافل، دولینگو، کیل و سلپیپ را می‌توانید ارائه کنید.

با وجود اینکه امکان اقدام برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد ولی اکیدا توصیه می‌کنیم که تا حد ممکن در کشور خودتان روی موضوع زبان کار کنید. هم از نظر مالی و هم از نظر پتانسیل های کاری و هم از جنبه روحی و روانی این امر می‌تواند بسیاربه شما کمک کند و همواره توصیه می‌کنیم که مادامی که در کشور خودتان هستید با بیشترین تلاش، زبان انگلیسی یا فرانسوی (به نسبت نیاز) را تقویت کنید.

ویزای دانش آموزی کانادا

اگر شما هم مانند بسیاری از متقاضیان فرزندتان را برای تحصیل در مدارس کانادا راهی می‌کنید حتما بعد از اپلای در مدارس کانادا و گرفتن پذیرش تحصیلی مدارس، آماده اپلای برای ویزای دانش آموزی کانادا شده‌اید.

گاردین

اگر بچه مدرسه ای در مقطع دبستان دارید طبیعتا یکی از والدین با گاردین باید همراه فرزند باشند. معمولا تا سن ده سال این موضوع صدق خواهد کرد. در این حالت گاهی ویزای این فرد را ویزای گاردین کانادا اسم گذاری می‌کنند.

برای فرزندان زیر هفده سال باید یکی از والدین یا گاردین آن‌ها را در کانادا همراهی کنند. اگر امکان اخذ ویزای همراه دانش آموز کانادا را ندارید با مفهوم کاستودین آشنا شوید.

کاستودین

فرزند شما نیاز به یک مراقب در کانادا دارد که در مواقع ضروری به داد او برسد. این فرد را کاستودین می نامیم. کاستودین باید اقامت دائم یا پاسپورت کانادا را داشته باشد، فرم کاستودین کانادا را امضا کند و در دسترس مدرسه قرار داشته باشد. کاستودین مسئول این است که فرزند شما در کانادا care and support داشته باشد. توصیه می‌کنیم وظایف کاستودین کانادا را بشناسید.

ویزای همراه تحصیلی کانادا

اگرشما توان تنها ماندن را ندارید و نه همسر و فرزندان شما. پس راهکار چیست؟ خوشبختانه کانادا در این موضوع سخاوتمند است. هم برای همسر و هم برای فرزندانتان می توانید درخواست ویزای همراه دانشجویی کنید. خبر خوش این است که همسر شما امکان کار کردن تمام وقت را در مدت زمان تحصیل آکادمیک شما دارد. فرزندان شما هم از مدارس دولتی کانادا و خدمات تحصیلی به صورت رایگان بهره‌مند هستند. خب چی از این بهتر!

سوال بسیار پرتکرار که تقریبا همه متقاضیان میپرسند: با هم اقدام کنیم یا جدا؟

پاسخ این سوال نسبی است. اقدام همزمان زن و شوهر برای ویزای دانشجویی کانادا و ویزای کار میتواند در پرونده ای کمک کننده و در پرونده دیگر مضر باشد.

این که تصمیم بگیرید جدا اقدام کنید یا همزمان یک موضوع است ولی موضوع مهم تر از آن این است که هر کدام از این حالت ها را چطور و یا چه سناریویی دفاع کنید.

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی کانادا چقدر است؟

پروسه ویزای کانادا چقدر طول میکشه؟‌ چقدر طول میکشه ویزا بیاد؟ آیا طولانی شدن جواب ویزای کانادا طبیعیه؟ مدت

نحوه چک کردن مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا در سایت سفارت کانادا

پس از باز کردن لینک بالا، در قسمت پایین صفحه سه سوال پرسیده شده را به شکل زیر پاسخ دهید و سپس دکمه Get processing time را بزنید. سپس میانگین زمان رسیدگی به پرونده ها را مشاهده خواهید کرد. البته دقت کنید که ممکن است پرونده شما زودتر یا دیرتر از این زمان رسیدگی شود و متاسفانه هیچ گارانتی در مدت زمان جواب سفارت کانادا وجود ندارد. چیزی هم به نام ویزای فوری کانادا اساسا وجود ندارد و مراقب باشید که طعمه گرگان نشوید.

دقت کنید که مدت زمان صدور ویزای دانشجویی کانادا بعد از انگشت نگاری شمارش خواهد شد.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

هزینه درخواست استادی پرمیت کانادا            ۱۵۰ دلار

هزینه ویزای کار همراه      ۲۵۵ دلار

هزینه ویزای توریستی همراه دانشجو ۱۰۰ دلار

هزینه ویزای همراه دانش آموز         ۱۰۰ دلار

هزینه انگشت نگاری         ۸۵ دلار

جواب ویزای تحصیلی کانادا | رد یا قبول؟

انتظار بعد از انگشت نگاری کانادا

این جواب معمولا پس از انگشت نگاری در دفاتر مربوط به سفارت کانادا در اکانت ویزای شما یا وکیلتان خواهد آمد.

نتیجه ویزا

دو حالت وجود دارد: قبول یا ریجکت.

اگر قبول شدید. حالا وقت آن است که ویزای خودتان را پیکاپ کنید. پیکاپ ویزای کانادا به معنی این است که اصل پاسپورت را به سفارت کانادا یا یکی از دفاتر وک بفرستید تا ویزای کانادا در پاسپورت شما لیبل بخورد. سپس نامه POE را دریافت و به کانادا سفر کنید. البته قبل از آن با قوانین ورود به کانادا پس از اخذ ویزا آشنا شوید.

اما همیشه دنیا به کام ما نیست و خبر بد ریجکتی را می‌شنویم.

خب دنیا به آخر نرسیده و هنوز اول راه هستید، باید برخیزید و با گرفتن اطلاعات درست در مورد ریجکت ویزای کانادا وارد مراحل پسا ریجکتی شوید. حالا باید با مفاهیم جدیدی آشنا شوید.

فرم ارزیابی تکمیل کنید

وقت مشاوره رزرو کنید

نامه POE چیست؟

POE (Port of Entry) نامه ای است که بعد از مورد قبول واقع شدن درخواست ویزای تحصیلی یا کاری برای شما صادر می شود. شما بوسیله این نامه می توانید استادی پرمیت خود را بعد از رسیدن به کانادا دریافت کنید.

بر روی نامه پی.او.ای قسمتی تحت عنوان Permit validity آمده است که می بایست تا زمان اعلام شده در آن قسمت، وارد کانادا شوید در غیر اینصورت درخواست جدیدی باید ثبت کنید. این زمان غیر قابل تمدید است. اعتبار این نامه برابر با اعتبار استادی پرمیت است.

تغییر دانشگاه یا کالج پس از اخذ ویزای کانادا ممکن است؟‌

بله. پس از اخذ تایید نهایی ویزا، امکان این را دارید که از دانشگاه A به کالج B یا دانشگاه C مسیر خود را عوض کنید.

تای چیست؟‌

در مهاجرت، منظور از Tie گره هست. حتما می‌پرسید گره چه ارتباطی با ویزا دارد.

تای یا همان گره به وابستگی های شما به کشور خودتان می‌گویند. مثلا اگر بگوییم که تای شما با ایران ضعیف است یعنی پس از ترک کشور، پیوند محکمی برای بازگشت به کشور ایران را ندارید.

حالا که با تای برای ویزای کانادا آشنا شدید، با مفهوم بعدی هم آشنا شوید: Balance of Ties

هر وقت صحبت از بالانس تای می‌شود یاد ترازو بیفتید. در تصویر زیر ملاحظه می‌کنید که در یک کفه ترازو پیوندهای شما با محل زندگی خودتان (فرضی ایران) و در کفه دیگر پیوندهای شما با کانادا وزن شده‌اند. کدام کفه سنگین تر است؟ این پاسخ سوال تای است.

آفیسر یعنی چه؟ آفیسر کیست؟

آفیسر ها موجودات فضایی نیستند 🙂 انسان هستند، دقیقا مثل من و شما. آفیسرها کارمندانی که با حقوق متوسط در اداره مهاجرت کانادا مشغول به کارند. اکثرا قشر متوسط جامعه و تحصیلات دانشگاهی فوق دیپلم یا لیسانس دارند. ملیت آفیسرها هم مانند تنوع فرهنگی کشور کانادا متنوع است. البته قطعا همه شهروند کانادایی نیز هستند.

با توجه به تعداد بی شمار پرونده هایی که به اداره مهاجرت کانادا سرازیر می شوند، طبیعی است که سر این آفیسرها بسیار شلوغ باشد. منابع آگاه در اداره مهاجرت به وکلا اطلاع دادند که بررسی هر پرونده در اداره مهاجرت چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد.

سعی کنید کار آفیسرها را انجام دهید یا حداقل کار آنها را کم تر کنید نه بیشتر. چون این در گرفتن نتیجه مطلوب درصدی به شما کمک خواهد کرد.”

ویزای تحصیلی کانادا در شرایط کرونا

دانشجویان خارجی هم اکنون می‌توانند به کانادا سفر کنند در صورتی که ویزای تحصیلی آن‌ها تایید شده باشد و نامه پذیرش از یکی از موسسات آموزشی موسوم به DLI که دارای برنامه آمادگی برای مبارزه با کروناست را دریافت کرده باشند. همچنین دانشجویان می‌توانند به صورت آنلاین تحصیل کنند؛ بدون اینکه استحقاق ویزای کار پس از فارغ‌التحصیلی آن‌ها تحت تاثیر قرار بگیرد.

اهمیت مشورت با مشاورین خبره در امر اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی بسیار بالاست زیرا، انتخاب شهر و دانشگاه و همچنین نحوه بستن فایل ویزای دانشجویی کانادا نیاز به دید حقوقی داشته و در این امرما آمادگی حمایت شما متقاضیان گرامی را داریم  مشاورین معتبر برای اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا باید عضو انجمن CICC باشند. شما می‌توانید نام مشاور رسمی سازمان مهاجرتی نوید را در انجمن مشاورین مورد تایید اداره مهاجرت کانادا بررسی نمایید.

آیا در پرونده های ویزای کانادا از هوش مصنوعی استفاده می‌شود؟

از سال ۲۰۱۴ کانادا روی موضوع هوش مصنوعی و ویزا کار کرده است. اتاوا هنوز استفاده کامل از هوش مصنوعی در پرونده های مهاجرتی را تایید نکرده و اطلاع داده اند که هوش مصنوعی صرفا در مرتب سازی و افزایش سرعت رسیدگی به پرونده ها دخالت داشته است.

آفیسر کیست؟

از سال ۲۰۱۴ کانادا روی موضوع هوش مصنوعی و ویزا کار کرده است. اتاوا هنوز استفاده کامل از هوش مصنوعی در پرونده های مهاجرتی را تایید نکرده و اطلاع داده اند که هوش مصنوعی صرفا در مرتب سازی و افزایش سرعت رسیدگی به پرونده ها دخالت داشته است. در این مقاله استفاده از هوش مصنوعی در پرونده های مهاجرت به کانادا را مطالعه کنید.

آیا امکان گرفتن ویزای تحصیلی کانادا از داخل خاک کانادا وجود دارد؟‌

بله. از داخل خاک کانادا هم می توانید درخواست استادی پرمیت دهید و مشغول به تحصیل شوید. البته قوانین اقدام از داخل با خارج از کانادا متفاوت هستند. برای درخواست استادی پرمیت از داخل خاک کانادا باید ابتدا مقدمات آن را فراهم کنید. باید در دوره کوتاه تری ثبت نام کنید که آن دوره پیش نیاز دوره بلند مدت تری است. پرونده های زیادی را مشاهده میکنیم که به علت رعایت نکردن این فاکتور اولیه مردود می شوند.

آیا در زمان تحصیل در کانادا امکان مسافرت به ایران را دارم؟‌

بله. البته دقت کنید در بازگشت آفیسر می تواند مدارک دال بر اینکه در مرکز آموزشی خودتان ثبت نام هستید را از شما بخواهید. همچنین مطمئن شوید که زمان برگشت ویزا و استادی پرمیت معتبر دارید. ویزای لیبل شده در پاسپورت شما معمولا مولتیپل است و همین موجب میشود که بدون محدودیت بتوانید از کانادا مسافرت کنید.

 

چه عواملی در نتیجه ویزا موثر هستند؟

وظیفه شما این است که بهترین پرونده را به اداره مهاجرت تقدیم کنید. قطعا تحویل بهترین پرونده به اداره مهاجرت هم نمی تواند ویزای تضمینی کانادا را به شما بدهد ولی این حداقل موضوع است. از اینجا به بعد را باید به آفیسر بسپارید. از آنجا که با یک انسان طرف حساب هستید و نه با یک ماشین، پس خطای انسانی هم اجتناب ناپذیر است. حتما دیدید یا شنیده اید که در دادگاه نوع و مدل رفتاری و شخصیت قاضی ها در تصمیم گیری نقش دارد. آفیسرها هم از این موضوع مستثنی نیستند. باز هم تاکید می‌کنیم که با وجود خطای انسانی و ضریب شانس، وظیفه هر فردی این است که بهترین پرونده ممکن را به اداره مهاجرت تحویل بدهد چون حتی در صورت ریجکت شدن امکان پیگیری خطای آفیسرها در دادگاه عالی کانادا وجود خواهد داشت.

 

استادی پرمیت چیست؟

بغیر از برخی موارد خاص، برای دوره های بیشتر از شش ماه باید استادی پرمیت داشته باشید. استادی پرمیت Study Permit مجوزی است که در هنگام ورود دانشجو در کانادا برای او صادر می‌شود. با داشتن استادی پرمیت کانادا، متقاضی مجاز به ماندن و تحصیل در کانادا است. روی برگه استادی پرمیت قوانین تحصیل شما در کانادا نوشته شده که باید با دقت آن را مرور و اجرا کنید.

 

چرا ویزا ریجکت می‌شود؟

اگر با درخواست ویزای تحصیل در کانادای شما موافقت نشود، نامه ای صادر خواهد شد که در آن دلیل یا دلایل ریجکت شدن ویزای کانادا اعلام می‌شود. معمولا دلایل مردود شدن به شرح زیر است:

منابع مالی کافی وجود نداشته

هدف از تحصیل برای آفیسر قانع کننده نبوده و دلایل کافی برای بازگشت با کشور مورد نظر وجود نداشته

دوره تحصیلی مورد نظر

اشکال در بستن فایل ویزا و فرم های ویزای تحصیلی

برنامه تحصیلی نامناسب

وکیل چه کمکی در گرفتن ویزا می‌کند؟‌ وکلای رسمی چه کسانی هستند؟

نقش وکیل طراحی یک مسیر منطقی و بر پایه قوانین است. داشتن وکیل الزامی برای موفقیت در پرونده نتیجه بخش نیست ولی یک وکیل خوب می‌تواند جلوی هر نوع تصمیم اشتباه در پرونده را بگیرد و بهترین شما را به اداره مهاجرت پرزنت کند. طبیعتاً از گرفتن این تصمیم که کجا اقدام کنید که بعدها برای اخذ اقامت به مشکل نخورید تا اینکه چه مدارکی را به چه نحوی به اداره مهاجرت ارائه کنید را وکیل برنامه ریزی و طراحی خواهد کرد. همچنین وکیل اگر قانونی باشد امکان اضافه کردن نامه دفاعیه را برای شما خواهد داشت که در پرزنت شدن بهتر شما در اداره مهاجرت بسیار موثر خواهد بود.

 

آيا ویزای شینگن و سوابق سفر تاثیری در دریافت ویزای دانشجویی دارد؟

طبق قانون داشتن ویزای شینگن یا سابقه سفر یا همان Travel History برای گرفتن ویزای دانشجویی باید برای آفیسرها خنثی یا neutral باشد و آفیسر نمی‌تواند بگوید چون این شخص ویزای شینگن نداشت، من به این فرد ویزا نمی‌دهم. این موضوع مشکل دارد و ما میتوانیم در دادگاه بر روی این نظر آفیسر اعتراض کنیم. بنابراین سابقه شینگن برای ویزاهای کوتاه مدت مثل ویزای دانشجویی و توریستی در نظر آفیسرها باید خنثی تلقی شود و اگر جز این باشد، جای اعتراض را برای شما باز می‌گذارد.

 

آفیسر از من خواسته که شهریه یک سال دانشگاهم را پرداخت کنم. چه کاری باید انجام دهم؟

وقتی که چنین آپدیتی برای شما می‌آید، شما عملاً چاره‌ای ندارید جز این که این کار را انجام دهید. چون احتمالا یا مورد خاصی بوده یا شانسی این اتفاق افتاده و این قرعه به نام شما خورده است. پس شهریه را واریز کنید که جای شک و ترید برای آفیسر باقی نماند.

 

سوالات سفارت کانادا چیست؟

برای ویزای تحصیلی کانادا هیچ سوالی در سفارت پرسیده نمی‌شود. عملا مصاحبه‌ای در کار نیست و همه تصمیمات بر اساس مدرک سابمیت شده شما گرفته می‌شود.

 

استعلام مدارک توسط سفارت کانادا چطور انجام می شود؟‌

اطلاعات دقیقی در این رابطه در دست نیست. طبیعتا اگر هم مدارک برای سفارت کانادا استعلام شوند راه آن را فاش نمی‌کنند. ما در چند سال اخیر مشاهده کردیم که اداره مهاجرت گاها با بانک ها تماس می گیرد تا از صحت مدارک بانکی برای سفارت کانادا مطمئن شود. البته بانک های ایران هم معمولا پاسخ مشخصی به اداره مهاجرت نمی‌دهند. منابع آگاه اطلاع میدهند که اداره مهاجرت کانادا همواره در حالت پیشرفت برای استفاده از ابزار و ربات ها برای چک کردن مدارک است.

 

سابقه بسیج در ویزای تحصیلی تاثیر گذار است؟‌

 سابقه عضویت در نهادهای این چنینی در رده های پایین تاثیری روی ویزا ندارد.

آیا تضمین می‌دهید که من ویزا بگیرم؟

تضمین ویزای متقاضی، کار غیر قانونی است. مشاورین رسمی مهاجرت و عضو انجمن نظارت بر مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا طبق قوانین اداره مهاجرت و سازمان ناظر ICCRC اجازه تضمین دادن را به هیچ عنوان ندارند. متقاضیان باید توجه داشته باشند که صرفا با گرفتن تضمین نمی‌توان به شرکتی اعتماد کرد در حالی که ممکن است آن شرکت هیچ مشاور رسمی و ثبت شده ای در کانادا نداشته باشد.

سازمان مهاجرتی نوید به تمامی متقاضیان تضمین می‌دهد که کلیه پروسه اخذ ویزای دانشجویی توسط مشاور رسمی مهاجرت به کانادا انجام شود و  پرونده آنها بدون هیچ عیب و نقص و کامل به اداره مهاجرت کانادا ارسال خواهد شد. همچنین در صورتی که ویزای متقاضیان مردود شود، مشاور ما امکان اعتراض به رای آفیسر و پیگیری قانونی مراحل بعدی را دارند.

 

آیا امکان جابجایی ویزای دانشجویی و کار من و همسرم وجود دارد؟

در این مساله یک نکته وجود دارد. ویزای کار همسر به ویزای دانشجویی شما بستگی دارد و در واقع اگر ویزای دانشجویی شما کنسل شود عملا ایشان هم ویزای کارشان کنسل است. بنابراین کاری که باید انجام شود این است که اول  ویزای دانشجویی صادر شود.

 

کدام وک انگشت نگاری کنم بهتر است؟

این موضوع در دریافت یا رد ویزای شما تاثیری ندارد. البته طبق آمار و ارقام منتشر شده از سوی اداره مهاجرت کانادا درصد قبولی و ریجکتی در سفارت های مختلف کمی متفاوت است ولی این تفاوت در حدی نیست که قابل توجه باشد.

آیا برای دیفر کردن دانشگاه مدرک خاصی می‌خواهد؟

خیر، مدرک خاصی نمی‌خواهد فقط شما به دانشگاه درخواست defer می‌دهید و اینکه چقدر زمان می‌برد که defer انجام شود، بسته به دانشگاه شما دارد.

کسی که پرونده اقامت دائم دارد، اگر برای تحصیلی اقدام کند، چه می‌شود؟

بسیار احتمال دارد که ریجکت شوید زیرا از یک طرف شما در پرونده اقامت دائم می‌گویید که قصدتان ماندن در کاناداست اما در پرونده تحصیلی میگویید که من به کشورم باز میگردم. البته این امکان وجود دارد که این کار را انجام دهید که به dual intent بودن نامیده می‌شود. اما چرا باید ریسک کرد؟ باید ببینیم پرونده ای که برای اقامت دائم باز کرده‌اید چقدر شانس دارد.

مهر دادگستری باید بر روی مدارک باشد یا خیر؟

سفارت روی این موضوع حساس نیست اما اگر مهر بزنید بهتر است.

آیا بیمه درمانی برای تحصیل در کانادا اجباری است؟

بله. متقاضی باید حتما تحت پوشش بیمه درمانی باشد. او باید پیش از درخواست ویزا بیمه را خریداری کند. یا این که از نظر مالی بتواند اثبات کند که توان خرید بیمه درمانی را دارد.

چه زمانی اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کنم؟

به محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاه یا مدرسه اقدام به درخواست ویزای تحصیلی کنید. برای رسیدگی به پرونده شما زمان نسبتا زیادی صرف می شود.

 

هزینه مربوط به اپلیکیشن فی ویزای تحصیلی را چگونه پرداخت کنم؟

هزینه مربوط به رسیدگی به پرونده ویزا و همچنین هزینه انگشت نگاری هنگام ثبت مدارک باید پرداخت شوند. در روش آنلاین بعد از ورود به حساب کاربری خود با استفاده از کارت های اعتباری (ویزا کارت، مستر کارت، امریکن اکسپرس، JCB، یونیون پی) هزینه ها را پرداخت کنید.

آیا هزینه های پرداخت شده بابت اپلیکیشن فی در صورت رد شدن درخواست ویزای تحصیلی به من برگردانده می شود؟

خیر، هزینه های پرداخت شده به سفارت حتی در صورت ریجکت شدن نیز مرجوع نمی شوند.

من میخواهم برای کمتر از ۶ ماه در کانادا تحصیل کنم. نیازی به دریافت استادی پرمیت دارم؟

خیر، شما نیازی به اخذ استادی پرمیت برای دوره های تحصیلی کمتر از ۶ ماه ندارید. شما باید تحصیلات خود را در مدت زمان مجاز برای تحصیل به اتمام برسانید. حتی اگر نیازی به دریافت استادی پرمیت نداشته باشید، پیشنهاد می شود تا برای درخواست آن اقدام نمایید تا بتوانید همزمان با تحصیل مشغول به کار شوید یا بتوانید تحصیلات خود را ادامه دهید. برای اخذ استادی پرمیت باید در موسسات معتبر آموزشی کانادا تحصیل کنید.

اگر دلیل اصلی شما برای مهاجرت به کانادا تحصیل برای بیش از ۶ ماه است، باید برای دریافت استادی پرمیت اقدام کنید.

میخواهم مدرسه یا دانشگاه و برنامه تحصیلی خود را تغییر دهم. چگونه می توانم استادی پرمیت خود را تغییر دهم؟

نیازی به تغییر استادی پرمیت در صورت تغییر دانشگاه و برنامه تحصیلی نیست.

آیا افراد زیر سن قانونی می توانند بدون استادی پرمیت در مدارس کانادا تحصیل کنند؟

به صورت کلی، تمام افراد برای تحصیل در کانادا نیاز به اخذ استادی پرمیت دارند. تنها در شرایط زیر این افراد می توانند بدون استادی پرمیت در مدارس کانادا تحصیل کنند:

یکی از والدین شهروند کانادایی باشد و یا اقامت دائم داشته باشد

یکی از والدین اجازه تحصیل یا کار در کانادا را دارد

از زمان صدور ویزا چه قدر فرصت داریم وارد خاک کانادا شویم؟

تا پایان تاریخ اعتبار ویزای تحصیلی‌تان می‌توانید به کانادا سفر کنید.

از این جهت که شما نشان میدهید دانشجوی واقعی هستید، گذراندن دوره پیش نیاز در یک کشور دیگر، نکته مثبتی است ولی تضمینی در این مورد وجود ندارد که اگر این دوره را بگذرانید ویزا می‌گیرید.

 

گذراندن دوره پیش نیاز بر گرفتن ویزای تحصیلی کانادا تاثیری دارد؟

از این جهت که شما نشان میدهید دانشجوی واقعی هستید، گذراندن دوره پیش نیاز در یک کشور دیگر، نکته مثبتی است ولی تضمینی در این مورد وجود ندارد که اگر این دوره را بگذرانید ویزا می‌گیرید.

برای شرکت در دوره زبان در کانادا، چقدر شانس ویزا داریم؟

تقریبا هیچ شانسی برای گرفتن ویزا نیست. اگر صرفا برای دوره زبان اقدام کنید ۹۹درصد ریجکت می‌شوید و فقط ۱ درصد شانس دارید. برای دوره زبان اقدام نکنید. اگر فقط دوره پیش نیاز زبان  برای ورود به دانشگاه لازم داشتید، اقدام کنید.

برای تمکن مالی، ارز آزاد محاسبه می‌شود یا دولتی؟

آفیسر های اداره مهاجرت از نرخ آزاد ارز در ایران خبر دارند و پیشنهاد این است که تمکن مالی را به ارز آزاد حساب کنید.

پول برای ارائه تمکن مالی چقدر باید در حساب بماند؟

تمکن مالی باید به گونه ای باشد که بتوانید ثابت کنید که پول قرضی نیست و بیشتر اثبات این موضوع مهم است. از ۱ ماه تا ۴ ماه می‌توان تمکن مالی را ارائه کرد.

ارائه کارشناسی ارشد اول برای ویزای کانادا کار درستی است یا نه؟

بستگی به چندین فاکتور دارد: اول اینکه شما در آینده از چه روشی می‌خواهید اقامت بگیرید و باید به آن فکر شود. دوم اینکه لیسانس و فوق لیسانس شما چه رشته‌ای بوده و فوق لیسانسی که پذیرش گرفته‌اید چیست؟ موضوع سوم اینکه سوابق کاری شما چطور همه این موارد را پوشش می‌دهد؟ و همچنین سن و گپ تحصیلی شما همه باهم در نظر گرفته می‌شود که ارشد شما ارائه بشود یا خیر.

آیا تعویض پاسپورت بدلیل نزدیک بودن تاریخ انقضا در مرحله پاس ریکویست کار درستی است؟

وقتی پاس ریکوئست می‌آید دیگر تعویض پاسپورت فایده ای ندارد و اگر عوض هم می‌کنید لیبل ویزا چه در پاسپورت جدید و چه پاسپورت قدیمی فرق نمی‌کند . می‌توان با همان پاس پانچ شده هم به کانادا بیایید ولی وقتی اعتبار پاسپورت تمام شد باید آن را تمدید کرد.

 

برای ویزای دانشجویی شخص دیگری غیر از والدین می تواند اسپانسر مالی شود؟

هرفردی می‌تواند ساپورتر شما بشود اما از لحاظ منطقی نیز موضوع را باید در نظر گرفت. به عنوان مثال چرا پسر خاله شما باید ساپورتر شما باشد و باید دلایل کافی داشته باشید.

کدام استان در دریافت ویزای تحصیلی شانس بیشتری دارد؟

برای دریافت ویزای دانشجویی هیچ استانی بر استان دیگر الویت ندارد.

تغییر وضعیت تاهل در زمان اقدام برای ویزا مشکل ساز خواهد بود؟

خیر، چنانچه ظرف 30 روز به اداره مهاجرت کانادا اطلاع دهید.

تاثیر معدل در نظر آفیسر چقدر است؟

چنانچه واحدهایی که پاس نکردید زیاد نباشد، تاثیربسزایی نخواهد داشت.

بیماری های خاص مانند ام اس تاثیری در ویزا دارد؟

چنانچه هزینه درمان بیماری بیش از ده هزار دلار کانادا در سال باشد به علت تحمیل مخارج به سیستم سلامت کانادا درخواست ویزای شما ریجکت می شود مگر اینکه با نشان دادن منابع مالی کافی خود تعهد به تقبل و پرداخت هزینه های درمان خود نمایید.

افزایش شانس اخذ ویزا با پرداخت شهریه امکانپذیر است؟

بلی، کسانیکه شهریه خود را بطور کامل پرداخت میکنند در واقع قصد تحصیل خود را به اداره مهاجرت کانادا نشان میدهند و قطعا در پذیرش ویزای تحصیلی موثر است.

ریسک ریجکتی ویزا چقدر است؟

بطور کلی هیچ کس نمی تواند بطور دقیق میزان و درصد ریسک عدم پذیرش ویزا را تخمین بزند چرا که نتیجه حاصل کار انسان است که ممکن است خطا کند، چنانچه به توصیه های ما توجه کنید و خصوصا پرونده زیر نظر وکیل مورد تایید اداره مهاجرت کانادا تکمیل و ارایه شود درصد ریسک ریجکتی که نسبت به هر شخص متفاوت است، کاهش می یابد.